Uyuşturucu Suçu Nedeniyle Denetimli serbestlik ve memurluk

• İlk defa uyuşturucu bulundurma suçundan denetimli serbestlik almış biri memur olabilirmi denetimli serbestliği uygun şekilde bitirditten sonra memuriyetime engel olur mu?

• Hukuken hakkınızda henüz hüküm verilmeyen bir aşamada sonuçlanmış bir soruşturma söz konusu olacaktır. Hakkınızda hüküm verilmediği için memuriyete engel suç işlemiş sayılmazsınız. Ancak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu madde 48/a-8 gereği devlet memurluğuna kabulde bir güvenlik soruşturulması yapılmaktadır. Bu durum güvenlik soruşturmasında ortaya çıkacaktır. İdare güvenlik soruşturmasından elde ettiği bilgileri takdiri bir şekilde kullanmaktadır. Memuriyetin mahiyetine ve olayın özelliklerine göre bazen memuriyete kabul etmekte bazen de reddetmektedir. Ancak, güvenlik soruşturması nedeniyle atanmanız yapılmadığı takdirde idari yargı yoluna başvurarak işleme karşı iptal davası açabilirsiniz.

Devlet Memurları Kanunu Güvenlik Soruşturması

Genel ve özel şartlar:
    Madde 48 – (Değişik: 12/5/1982 - 2670/14 md.)
    Devlet memurluğuna alınacaklarda aşağıdaki genel ve özel şartlar aranır.
    ...

1. (Ek: 3/10/2016 – KHK-676/74 md.; Aynen kabul: 1/2/2018-7070/60 md.) Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak.

• Merhaba benimde bi sorum olacakti ben 2012 yilinda esrardan denrtim serbestlik yedim 6 7 ay surdu temiz bi sekilde bitirdim aradan 5 sene gecti hic bir kavusturma olmadi ve dilekce yazp sildirdm baskada hicbir kaydim yok zaten fakat yinede uyapta gozukuor bu durum uzman cavuslukta guv. Sorusturmasnda sikinti cikarirmi hakkimizi ariyabilirmiyiz

• Kardeşim numaranı verir misin ?