Tazminat davası hk;

• Merhabalar,
    2Aralık 2016yılından bugüne kadar çalıştığım şirkette bugün itibarı ile işten çıkarılmış bulunmaktayım.Vaşkadığım yıldan bu yana maaşların geç yatırılması ,satışa geçmem ile beraber primlerin 2aydan fazla süreyi geçmesi ve sürekli baskı ile beraber son 3aydır mobbing ve savunma istenmesi üzerine iş yerimden ayrılmayı düşünürken ,şirketin Aslı astarı olmayan kanıtları olmayan bir savunmayı imzalatması ile iş akdimi fesih etmişlerdir.Özel bir Dil okullunda çalışıyorum geçtiğimiz hafta çalışan eğitmenlerin ihtar çekmesi gibi bir durum oluşmuş farklı bir iş arkadaşımızın bu durumu şube müdürüne bildirmesi ile bizlerden savunma istediler ,bu savunmanın imzalanmaması halinde de işten çıkarılacağımızı ilettiler ,sürekli olarak bir savunma talebi,sürekli prim sistemlerinin değişmesi Ekim ve Kasım ayı primlerimin hala ödenmemesi 5Aralıkta yatmış olması gereken Kasım ayı maaşımın hala yatırılmaması üzerine sürekli insan kaynaklarına mailler atmamız ve maillere cevap alamamamız iş yerinde görev bırakma eylemi yaptığımızın düşüncesini yarattı ve bununla ilgili bizleri sorumlu tuttular.Savunmada bahsedilen ses kayıtları vs.ellerinde hiçbir delil yok.Bu şekilde tazminatsız işten çıkarılır mıyız?Aslı olmayan bir haberi bizim yaydığımızı düşünmeleri sonucunda savunma almaları yeterli mi bunu kanıtlamaları gerekmez mi?Savunma ses kaydı vs dinlettiğimizi yazmışlar, tazminat davası açamaz mıyız?Hem mobbing hem de kanıtsız savunma almaları,bununla beraber maaşımın 20günü geçtiği halde yatırılmaması ve prim hakedişlerimin 60günü geçmesine rağmen hala yatırılmaması beni haklı kılmaz mı?Bu arada ihbar süresi va bildirilmeksizin savunmadan sonra iş akdi feshedildi ve henüz imzalamadım.Yardımlarınızı rica ederim

• Öncelikle iş güvenceniz var mı ? Ne kadar süre çalıştınız ? Sözleşmeniz belirsiz süreli mi ? İşyerinde kaç işçi çalışıyor ? Bundan ayrı olarak eğer mobbing yaşadıysanız bunu işverene bildirmeniz ve işvereninizin önlem alması gerekiyor yoksa derhal fesih hakkınız doğuyor ve kıdem tazminatı, alınmamış maaşlar muaccel hale geliyor bunun dışında ihbar süresine uyulmazsa ihbar tazminatınada hak kazanıyorsunuz

• 18.12.2015 tarihinde Özsüt cafede çalısmaya başladım Tolgahan Güneri tarafından 15.05.2019 tarihinde çalıştığım firmadan çıkışım verildi ve benim tazminatimı hesapladığım zaman 5.503 tl ihbar kıdem tazminatım 11.844 tl toplam tutar 17.347 tl almam gerekirken bana sunulan sadece 8.000 tl ve bana ihbarı vermezken bana ihbar kağıdını imzalatmaya çalışıldı.Firma kendi kapanma sürecine girerken 56 gün önceden haber verilmedi.Şuan ki süreçte bana öngörülen 8.000 tl yi taksitle ödeyeceğini ve bir gün belirmediğini iletti bende mahkemeye versem bir sonuç çıkar mı