Mükerrerlere Özgü İnfaz ve Denetimli Serbestlik  • Merhaba Baran bey.
    Ben 2014 yılındaki bir suçtan 4 yıl kesinleşmiş ceza aldım ve 2017 mayıs ayında ceza infaz edildi ve direk denetimli serbestlikten faydalandım, şimdi yaklaşık 15 aydır imza veriyorum yaklaşık 9 ay imza sürem kaldı.
    Yine 2016 Ağustos ayında ikiz plaka sebebiyle 2018 Temmuz ayında 1sene 8 ay yine ceza aldım ve kararda mükerrirler özgü rejimle cezasının çektirilmesi ve infaz sonunda denetimli serbestlikten faydalanması gibi bir karar var. 1.) Sorum, Mevcut atılan imzlarıma göre ve kalan imza süreme bu eklendiğinde durumum ne olur.
    2.) Sorum, İstinafdan dönen bu ikinci cezama CMK 308/A maddesine göre tekrar itiraz edebilirmiyim. Vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ediyorum.  • Hükümlü, henüz denetimli serbestlik altındayken kesinleşen cezaları nedeniyle ikinci kez denetimli serbestlikten yararlanamaz. Mükerrirlere özgü infaz rejimiyle infaz edilecek sonraki suçun koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmı, mevcut cezanızın üzerine eklenir ve cezaevinde koşullu salıverilme tarihine kadar ceza infaz edildikten sonra, yine 9 ay denetimli serbestlik kaldığınız yerden devam eder.

    İstinaftan dönen ceza için CMK m.308 gereği istinaf savcılığına itiraz başvurusu hakkınız var.