18 yaş altı hırsızlığa teşebbüs

• İyi günler avukat bey. 17 yaşındayım. Ayakkabı bakmak nedeniyle bir mağazaya girdim ve ifademde ayakkabı giydigimde ayakkabının etiketinin zarar görmesi ile panikledigimi ve param olmadığı için kapıya yöneldiğimı söyledim ve o sırada ben mağaza içindeyken güvenlik görevlisi tarafından farkedildigimi ama niyetimin çalmak olmadığını hatta aile mi arayarak zararın ödenmesi için mağazaya çağırdığı mi söyledim. Öğrenciyim sicilime işlenmesinden çok tedirginim. Saat 5 civarında olan bi olay bu. Teşebbüste kaldı ve pişmanım ve niyetim çalmak değildi dedim. Ayriyeten kaçmaya çalışmadım ve parasını aynı gün ödemeye çalıştık ama mal şikayeti olduğu için bir sonraki gün verilen zararı karşıladık. Sizce ceza verilirmi veya sicilime islenirmi cok tedirginim. Eğer ceza verilirse ve bu da para cezasına cevirilirse dahi yine sicile islermi ?

• Fiil, hırsızlığa teşebbüs olarak nitelenebilecek bir aşamada kalmış görünüyor. Mağdurun zararı giderilmiş, yaşınız da 18'den küçük. Bu nedenlerle hakkınızda hükmedilen hapis cezasının ertelenmesi veya hükmün açıklanmasının geri bırakılması (hagb) kararı verilmesi mümkün. Somut durumunuzda hagb kararı daha çok lehinize görünüyor. Daha önce işlediğiniz bir suç veya adli sicil kaydınız yoksa mahkeme büyük olasılıkla hagb kararı verecektir.