Horlama sorunu • Merhaba,
  Eşim çok horluyor( erkek olan benim, horlayan karım) Çözemiyoruz. 2,5 yaşımda bir kızım var. Boşanma durumunda taraflar arasındaki haklar ve çocuğun durumu Hakkında bilgi verir misiniz. • Sayın Baran bey annemin dayısı 2015 yılında felç geçirdi ve çok uzun bir süre tedavi gördü. Tedavi süreci sırasında bir bakıcısı vardı. Bakıcısının memlekete gitmek zorunda kaldığı bir zamanda aynı hastanede başka bir hastaya bakmakta olan bir bakıcıya 2_3 gün ilgilenmesi için rica edilmiş.Bakıcımız döndüğünde emaneten bakmakta olan bakıcı bayan kimsenin bilgisi olmadan dayımızı bir ev tutup götürmüş.Sonrasında bütün aramalara rağmen kimseyle türlü bahanelerle görüştürülmemiştir.Dayımız 26.01.2020 de vefat ettikten sonra bu bu bakıcıyla 09.05.2019 evlendiğini, 09.11.2019 da bir çocuğun dünyaya geldiğini, çocuğun 14.11.2019 da bayan tarafından nüfusa kaydının yapıldığını öğrendik.03.02.2020 de bankada bulunan yüklü miktarda parasının çekildiğini ve evlerinin acilen vekalet verilerek satışa çıkarıldığını öğrendik.Bu olay tarihlere ve faaliyetlere bakıldığında sadece miras için yapıldığını ve bayanın 34 yaşında hiç evlenmemiş ve dayımızın 75 yaşında felçli olması sebebiyle böyle bir çocuğun dayımızdan olmadığını göstermektedir.Bayan öncelerde aşk evliliği yapıp çocuğun dayımızdan olduğunu söylese de mahkemeye vereceğimizi söylediğimiz de çocuğun dayımızdan olmadığını itiraf etmiştir.Şuan mirasçı gözükmediğimizden dolayı dava açamıyoruz. Bu durumda soybapının reddi davası açılabilir mi ?Bunu yiğenlerden biri açabilirim veya hayatta olan bir sayımız daha var maddi açıdan çok güçlü değiliz ama gerçekten sizler gibi donanımlı ve bu konuda bilgisi büyük indanlarımıza ihtiyacımız var nasıl bir yol izlemeliyiz? Saygılar.[bağlantı metni](![link url](görsel url)) • @Puppy, içinde söyledi: Horlama sorunu

  Merhaba,
  Eşim çok horluyor( erkek olan benim, horlayan karım) Çözemiyoruz. 2,5 yaşımda bir kızım var. Boşanma durumunda taraflar arasındaki haklar ve çocuğun durumu Hakkında bilgi verir misiniz.

  @Puppy, içinde söyledi: Horlama sorunu

  Merhaba,
  Eşim çok horluyor( erkek olan benim, horlayan karım) Çözemiyoruz. 2,5 yaşımda bir kızım var. Boşanma durumunda taraflar arasındaki haklar ve çocuğun durumu Hakkında bilgi verir misiniz.

  Boşanma sebebine bağlı olarak hakim tarafların kusur durumunu değerlendirilir. Çocuğun üstün yararı göz önünde bulundurularak velayatin kime verileceği kararı verilir. Ayrıca tarafların sosyal ve ekonomik durumu da tazminat ve nafaka noktasında önem arzeder. Boşanma davası hakkında ayrıntılı bilgi için Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır? adlı makaleyi inceleyebilirsiniz. • @Burçin78, içinde söyledi: Horlama sorunu

  Sayın Baran bey annemin dayısı 2015 yılında felç geçirdi ve çok uzun bir süre tedavi gördü. Tedavi süreci sırasında bir bakıcısı vardı. Bakıcısının memlekete gitmek zorunda kaldığı bir zamanda aynı hastanede başka bir hastaya bakmakta olan bir bakıcıya 2_3 gün ilgilenmesi için rica edilmiş.Bakıcımız döndüğünde emaneten bakmakta olan bakıcı bayan kimsenin bilgisi olmadan dayımızı bir ev tutup götürmüş.Sonrasında bütün aramalara rağmen kimseyle türlü bahanelerle görüştürülmemiştir.Dayımız 26.01.2020 de vefat ettikten sonra bu bu bakıcıyla 09.05.2019 evlendiğini, 09.11.2019 da bir çocuğun dünyaya geldiğini, çocuğun 14.11.2019 da bayan tarafından nüfusa kaydının yapıldığını öğrendik.03.02.2020 de bankada bulunan yüklü miktarda parasının çekildiğini ve evlerinin acilen vekalet verilerek satışa çıkarıldığını öğrendik.Bu olay tarihlere ve faaliyetlere bakıldığında sadece miras için yapıldığını ve bayanın 34 yaşında hiç evlenmemiş ve dayımızın 75 yaşında felçli olması sebebiyle böyle bir çocuğun dayımızdan olmadığını göstermektedir.Bayan öncelerde aşk evliliği yapıp çocuğun dayımızdan olduğunu söylese de mahkemeye vereceğimizi söylediğimiz de çocuğun dayımızdan olmadığını itiraf etmiştir.Şuan mirasçı gözükmediğimizden dolayı dava açamıyoruz. Bu durumda soybapının reddi davası açılabilir mi ?Bunu yiğenlerden biri açabilirim veya hayatta olan bir sayımız daha var maddi açıdan çok güçlü değiliz ama gerçekten sizler gibi donanımlı ve bu konuda bilgisi büyük indanlarımıza ihtiyacımız var nasıl bir yol izlemeliyiz? Saygılar.[bağlantı metni](![link url](görsel url))

  Soy bağının reddi davasını kural olarak baba ya da çocuk açabilir. Ancak bunun dışında dava açma süresinin geçmesinden önce kocanın ölmesi veya gaipliğine karar verilmesi ya da sürekli olarak ayırt etme gücünü kaybetmesi hâllerinde kocanın altsoyu, anası, babası veya baba olduğunu iddia eden kişi, doğumu ve kocanın ölümünü, sürekli olarak ayırt etme gücünü kaybettiğini veya hakkında gaiplik kararı alındığını öğrenmelerinden başlayarak bir yıl içinde soybağının reddi davasını açabilir. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi için Tanıma, Soybağının Reddi ve Babalık Davası adlı makaleyi inceleyebilirsiniz.