Disiplin Suçu Denetimli Serbestliği Etkiler mi?

• Merhaba, eşim 1 yıldır disiplin yatıyor 9 yıl cezası gelmiş. Açık cezaevine ne zaman çıkar. Ayrıca disiplin cezası almıştı, disiplin cezası denetimli serbestlik uygulamasını etkiler mi? Disiplinden yattığı 1 yıl dahil edilir mı? Cezası 4/3 oranıyla infaz ediliyor. Şimdiden teşekkür ederim

• @bekir-has Disiplin suçu işlenmesi halinde, verilen disiplin cezası infaz edilene kadar denetimli serbestlik yasası uygulamasından yararlanılamaz.
    Suç vasfı açık cezaevine geçiş süresini etkiler. Bulunduğunuz yerde bir ceza avukatı ile yüz yüze görüşünüz

• @avukat-baran-doğan Eşimin koğuş arkdaşı da hırsızlık suçundan cezaevinde yatıyor. yasadan faydalanıyor fakat; içerde idare tarafından kınama cezası almış (2 ay görüş yasağı verilmiş) aldığı bu kınama cezası tahliye olmasını nasıl etkiler? sormamı rica ettiler kusura bakmayın, şimdiden çok teşekkür ederim.

• Disiplin cezaları infaz edildikten sonra, disiplin cezasının kaldırılma prosedürü başlar, disiplin cezası kaldırıldıktan sonra açık cezaevine geçilebilir.

Denetimli Serbestlik ayrıntılar için bakınız: Denetimli Serbestlik

Açık cezaevine geçiş ayrıntıları için bakınız: Açık Cezaevine Geçiş

• iyi akşamlar sayın avukatım. Eşim hırsızlık suçundan cezaevinde yatıyor. Denetimi serbestlik yasasından faydalanıyor fakat; içerde idare tarafından kınama cezası almış (2 ay görüş yasağı verilmiş) aldığı bu kınama cezası tahliye olmasını nasıl etkiler? şimdiden çok teşekkür ederim.

• Disiplin cezaları infaz edildikten sonra, disiplin cezasının kaldırılma prosedürü başlar.

Ancak, kınama cezası için cezanın infazından sonra sadece 15 gün beklenir. Yani 15 gün geçtikten sonra kişinin şartları koşullu salıverilme ve denetimli serbestlik için uygunsa şartlı tahliye edilir.

• @avukat-baran-doğan merhaba. 1 temmuz 2016 sonrası 2.kez farklı dosyalardan firar sayılan kişilerin denetim süreleri 1 yıla mı iniyor? Suç 15.07.2016 öncesi ve 2 yıl denetim hakkımız vardı. Bu tarih sonrası firar suçu işlediği için süre 1 yıl mıdır? Şu an açık cezaevinde ve ağustos 2018 de çıkan disiplin affından faydalandı. 01.07.2016 sonrası firar ettiğin için senin denetimin 1 yıl olacak demişler. Bu tarihten sonra firar edenler için denetimli serbestlik 1 yıl olarak uygulanabilir mi?

• @rüya Açık cezaevi kurumundan ikinci kez firar suçu işleyenler koşullu salıverme tarihine kadar olan cezalarını kapalı cezaevinde çekmek zorundadır. Kapalı cezaevinde kaldıkları için de denetimli serbestlik uygulamasından da disiplin suçu nedeniyle yararlanamayacaklardır. Ancak, somut durumunuzda hükümlünün işlediği suç vasfı nedeniyle 694 sayılı KHK'nin disiplin affı hükümleri uygulanmış. Disiplin affı hükümleri uygulandığı için açık cezaevine geçiş hakkı kazanmış. Açık cezaevine geçtikten sonra denetimli serbestliğin 1 yıl olarak uygulanmaya çalışılması hukuka aykırıdır. Denetimli serbestlik 2 yıl olarak uygulanmalıdır. İnfaz hakimliğine başvurun, olumsuz karar çıkarsa ağır ceza mahkemesine itiraz edin.

• @avukat-baran-doğan açıklama şu şekilde firardan dolayı mahkeme 5 ay ceza vermişti ve disiplin affından faydalandı fakat bu 5 ay cezayı silmiyorlar. Bu 5 aylık. Ceza 15.07.2016 sonrası olduğu için denetim 1 yıl olarak uygulanacak diyorlar. İnşallah herşey sizin dediğiniz gibidir çok teşekkür ederim.

• Benim 2018 yılından açık ceza evinde nde firar cezam var bu ceza bana 5 ay olarak geldi ben bu cezayı 5 gün açıktamı yoksa 5 ay kapali mi yatacam

• Benim 2018 yılından açık ceza evinde nde firar cezam var bu ceza bana 5 ay olarak geldi ben bu cezayı 5 gün açıktamı yoksa 5 ay kapali mi yatacam