Şikayet Yoluyla İftira Suçu

• Merhaba Baran bey. Benim 4 yıl önce bir evliliğim oldu 2 ay sürdü boşandık. Şu an 2 senelik evliyim. Mutlu bir yuvam ve bir kızım var. Uzman Çavuş olarak görev yapıyorum. 4 sene önce bosandigim kişi ve babası BİMER'den benim fetö pyd terör örgütü üyesi olduğumu ve beni onlarin uzman cavus yaptigini söylerek şikayette bulunmuslar. Sirf kisisel kinleri sebebiyle, Oyle olmadigini bildikleri halde. Dayanaklari ise bizim bosanma davamiza bakan avukat feto teror orgutunden tutukluymuş beni de işe onun aldırdığını söylemişler. Bu arada ben boşandıktan sonra uzman çavuş oldum. Savcılık tarafından yakalanma kararım çıkarılmış beni iş yerimden aldılar götürdüler. Iki gun karakol ve adliyelerde zindan hayati yaşattılar. Esim sutten kesildi sikintiyla. Savcılık tarafından ifadem alındı. Suçsuz olduğum için serbest bırakıldim. Aktif olarak görevimi icra ediyorum. Asıl sormak istediğim bu yaptıkları karşısında ben ne yapmalıyım bana çok ciddi bir suçtan ıftira atildi bunun bir cezası varmı bunun için ne yapabilirim. Yoksa yanlarına kârmi kalır. Yardımcı olabilirseniz şimdiden teşekkür ederim.

• İftira suçu, somut olayınızda savcılık soruşturması açılması amacıyla gerçeğe aykırı isnatlarda bulunulmasıyla oluşmuştur.

Soruşturma sonucunda kovuşturmaya yer olmadığına dair karar veya dava açıldığında hakkınızda beraat kararı verildiğinde, iddiaların olgusal bir dayanağı olmadığı veya kişisel husumete dayalı olduğu açığa çıktığında, ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduğunuzda haklarında iftira suçu nedeniyle kamu davası açılacaktır.

• Fetö propagandası

@avukat-baran-doğan

Avukat bey merhabalar ben bir çok sorudan ve cevaptan istifade ettim umarım bu soru cevaptanda benzer durumda olanlar istifade eder.
    Sorum sosyal medyada fetö propagandası hakkındadır .
    İsimsiz bir şahıs tarafından şikayet edildim Twitter da önceden yazdığım ama daha sonra kapattığım Twitter hesabının ekran görüntüsünü alarak şikayette bulunulmuş
    Emniyet buna istinaden Facebook sayfamı bulmuş ordada bir paylaşım bulmamış ama 2-3 tane fotoğrafın beğenildiğini tespit etmiş ve sürekli kullandığım maili vs sadece Facebook tarafında mail tespit edilmiş.
    Twitter emniyet araştırma yaptığı tarihte kapalı olduğu için emniyet mail ve telefon tespiti yapamamış ama Facebook taki mail ve telefonun olabileceğini belirtmiş.
    Hakim duruşmada Facebook taki beğenileri suç olarak kabul etmedi ancak emniyetin Twitter a tanımlı maili Facebook taki gibi emniyetin tespit ettiğini düşünüp 1 yıl 6 ay ceza verip hagb uygulayacaktı ben o mailin kullanılmadığını ve böyle net bir tespitin yapılamadığını belirttim ve ek süre istedim.2.duruşmamda sürekli kullandığım maili Twitter sorgusu yaptığımda ve bana isnad edilen hesabın sorgusunu yaptığımda “böyle bir hesaba ulaşılamadı” ibaresi çıkıyor.
    Ben yakın zamanda 2.duruşmama çıkacağım ve fetö propagandası olmadığını bildiğim ve şikayetçinin ekran görüntüsü dışında başka sunduğu delillerin olmaması sebebiyle beraatimi talep edeceğim.
    Buradaki yol haritam ne olmadılar kritik detaylar varsa paylaşırsanız çok memnun olurum.

Saygılarımla

• @avukat-baran-doğan, içinde söyledi: Şikayet Yoluyla İftira Suçu

İftira suçu, somut olayınızda savcılık soruşturması açılması amacıyla gerçeğe aykırı isnatlarda bulunulmasıyla oluşmuştur.

Soruşturma sonucunda kovuşturmaya yer olmadığına dair karar veya dava açıldığında hakkınızda beraat kararı verildiğinde, iddiaların olgusal bir dayanağı olmadığı veya kişisel husumete dayalı olduğu açığa çıktığında, ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduğunuzda haklarında iftira suçu nedeniyle kamu davası açılacaktır.

@Avukat-Baran-Doğan Bey Merhabalar,

3 gün önce ist-37.ağır ceza mahkemesinde 2.duruşmanın sonunda terör örgütü propagandasından hakkımda 1 yıl 6 ay ceza verilip birden fazla paylaşım yaptığım için %25 oranında artırım yapılarak 1 yıl 10 ay 15 gün ceza verildi ve hagb uygulanmadı istinafa gitmem söylendi.
    Benim sorum şu ben ilk duruşmada paylaşımlarımları benim yapmadığımı ancak yinede böyle suçlamaya karşınıza çıkmaktan dolayı özür dilediğimi ve pişmanlığımı açık bir şekilde belirttim hagb istermisiniz dediğinde evet sn başkan dedim ve en kötü ihtimalle hagb beklerken "suç işlemeyeceğine dair olumlu kanaatin oluşmadığı" gerekçesiyle cezada artırım yapıldı erteleme yapılmadı, 17 aydır her hafta imza atmış bir kez aksatmamış ve sabıkası olmayan biri olarak istinafa verilecek itiraz dilekçesinde nelere vurgu yapmalıyım ve velevki ilk defa bu suçu işleyen birinin cezası istinafta onandığı takdirde net yatacağı ceza ve sonrası süreç hakkında bilgilendirme yapmanızı rica ederim.
    saygılarımla

• Sn.Baran bey öncelikle bizlere sağladığınız hizmet için teşekkürlerimi sunuyorum Merak ettiğim bir hususta bilgi lütfederseniz sevinirim İnternet yolu ile yapılan iftirada suçun oluşması için iftiranın yetkili makamlara iletilmesimi gerekiyor yoksa sosyal medyada size atılan iftira atılması şikayet hakkınız için yeterlimidir? Teşekkür ederim