YENİ İNFAZ SİSTEMİ VE 2016 ÖNCESİ SUÇLAR

• Öncelikle merhabalar ve cevabınız için şimdiden teşekkürler.

1. Yeni infaz düzenlemesi 2016 öncesinde işlenen suçlar ve hala yargıtayda dosyası olanlar için nasıl bir etki yaratacak. 2 yıl 6 ay cezam var. Normalde girdi-çıktı ile denetimli serbeslikten yararlanırken şimdi durum tamamen değişti ve dosyam hala yargıtayda ne zaman geleceği belli değil. İnfaz sistemi değişirse herkes için değişir suç tarihine bakılmaz diye söylentiler var, mantıklı olan lehe olan yasanın olması bu durumda nasıl etkileneceğiz?

2. Bir diğer hususta 31/12/2020 tarihine kadar yürürlükten kalkan 6 ay açık cezaevinde kalma şartı. Diyelim benim dosyam 2021 de sonuçlandı. Ben mecbur 6 ay açıkcezaevinde kaldıktan sonra mı denetime ayrılacağım. Burdaki hususta suç tarihine bakılacak mı ?

Aslına bakarsanız 2 sorunun da mantığı aynı. 2016’da 671 sayılı KHK ile çıkan doğrudan denetimli serbestlik hakkımı kaybetme ihtimalim var mı ?

• Yeni denetimli serbestlik ve infaz rejimi ; 671 sayılı KHK ile 2016 yılında yapılan düzenlemeye kıyaslandığında, 10 yıldan fazla ceza alanlar için lehe bir durum ortaya çıkarırken, 10 yıldan az ceza alanlar için aleyhe bir sonuç ortaya çıkarmaktadır.

Yeni denetimli serbestlik ve infaz rejimi ; 671 sayılı KHK'den yararlanamayanlar ve bugünkü infaz/denetimli serbestlik rejimine tabi olanlar açısından 33 aydan daha az ceza alanlar açısından aleyhe bir uygulamaya, yani daha fazla bir cezaevinde kalma süresine yol açacakken; 33 aydan fazla ceza alanlar açısından lehe bir uygulamaya, yani daha az cezaevinde kalmaya neden olacaktır.

Kural olarak yeni denetimli serbestlik ve infaz sisteminin, derhal uygulama ilkesi gereği, kanunun yayınlanmasından sonra işlenen suçlara uygulanması gerekir.

Koşullu salıverilme konusunda TCK m.7/3 hükmü gereği, infaz oranı ve denetimli serbestlik bakımından kazanılmış haklar korunmak zorundadır. Örneğin, 671 sayılı KHK'den yararlanarak cezası infaz edilmesi gereken bir kişi yeni denetimli serbestlik ve infaz rejiminde de lehe olan 671 sayılı KHK hükümlerinden yararlanabilmelidir.

• Çıkan haberlere göre yeni infaz sistemi herkese uygulanacak. Doğru olma ihtimali varmı?

• Serkan bey senin durumunjn aynisi bende var ben soruma kimseden cevap bulamadim sen bulabildinmi bu sorunun cevabını

• Merhaba yeni infaz sistemine kaçakçılık suçuyla alakalı etkin pişmanlık maddesi eklendi. Dosyam şuan Yargıtay'da suça konu olan sigaraların gümrük değeri 11.000₺ olarak belirlenmişti;

1. Şimdi ben 22.000₺ devlet hazinesine yatırıp makbuzu dosyama eklersem karar bozulup Hagb alabilir miyim?

2. Gümrüklenmis değer güncel olarak mi hesaplanır yoksa dosyaya eklenen tutar mı göz önüne alınır. Güncel hesaplama yapılırsa çok yüksek rakamlar çıkacaktır

Süreçle alakalı işlem yapmış olan var mı var ise cevaplarsa sevinirim

• Bende aynı durumdayım. Yeni birsey olursa birlikte hareket edelim. Mail adresim : [email protected]

• Merhaba size mail attım ama kontrol eder misiniz geldiyse oradan görüşelim.

• @unsalmusti, içinde söyledi: YENİ İNFAZ SİSTEMİ VE 2016 ÖNCESİ SUÇLAR

Bende aynı durumdayım. Yeni birsey olursa birlikte hareket edelim. Mail adresim : [email protected]

Mail yoluyla ulaşamıyorum maili yanlış yazmış olabilirsiniz kontrol eder misiniz ?