İlamlı Takipte Borçlu Adresinde Bulunamayınca Benden TC ya da Adresini İstiyorlar

• Merhaba. İnternet üzerinden 88,60 TL. lik bir alışveriş yaptım ve ürün temin edilemeyince siparişimi iptal ettim. Ama satıcı para iadesi yapmadı. Ben de Tüketici Hakem Heyetine internet üzerinden başvurdum. Hakem heyetinin tebligatına satıcı tarafından yanıt gelmeyince, heyet beni haklı bularak satıcıya bedeli ödemek üzere bir karar verdi.

Yasal bekleme süresinde satıcı para iadesi yapmayınca, satıcıya e-posta üzerinden bildirimde bulunup ödemeyi yapmaması halinde yasal yollara başvuracağımı yazdım. Satıcı ise cevabında Türkiye dışında olduğunu belirtip konu ile ilgilenmedi.

Bunun üzerine İcra Dairesine başvurdum ve İlamlı bir takip açıldı. Satıcının bende bulunan adresine (bu adresi internet sitesinden almıştım ama sitesi de kapanmış) tebligat gönderildi ama PTT'den adreste olmadığı yeni adresinin tespit edilemediği gerekçesiyle tebligat geri gelmiş.

İcra Dairesine gidip son durumu sorduğumda bana, borçlunun adresinde bulunamadığını ve benden bu şahsın TC. numarası ya da adresini istediklerini söylediler.

Ben söz konusu internet sitesi üzerinden alışveriş yapmış sıradan bir insanım. Bu şahsın TC nosunu ya da adresini bilmem mümkün değil. Kaldı ki, bu şahışla alacak konusunda bir anlaşmazlığımız olduğu için, kendisden TC nosunu ya da adresini de isteyemem. Zaten ya vermez ya da yanlış söyler.

Bu şahış sonuçta TC vatandaşı ve Adalet Bakanlığı'na bağlı bir kuruluş alacaklısı olduğum kişiyi benim bulmamı istiyor. Böyle saçma birşey olabilir mi? Borçlu olduğu resmi olarak kanıtlanmış bir kişiyi bulmak devletin görevi değil midir? Devlet, alacaklı bir vatandaşı olarak benim haklarımı savunması gerekmez mi?

Ben bu şahsın TC nosunu ve/veya adresini bulmaları için kimlere başvurabilirim ya da neler yapabilirim? Bu konuda bilgisi olanların yardımlarına ihtiyacım var. Uzun oldu ama detaylı anlatmak istedim. Kusura bakmayın.