Denetimli serbestlik - Müstehcenlik Suçu

• Sayın baran bey ,

Müstehcenlik suçundan bozma sonrası hakim 4 yıl 2 ay verdi . Daha önce beraat almıstım . Suç tarihi 2011. Şimdi bende temyize yolladım yargıtaya 1 2 ay içinde cevap gelir en kötü senaryo ile 4 yıl 2 ay ceza alsam infazım ne kadar . Daha önce hiçbir suçum yoktu. Olay tarihinde 18 yaşındaydım üstünden 7 sene geçti ben bu 7 sene de 2 üniversite bitirdim . Yani iyi halli bir adamım kendi gözümde . İnfaz hesaplamaya girdiğim zaman en son çıkan denetimli serbestlik yasası baz alındığında 1 ay kapalı cezaevinde çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlanma fırsatı doğuyor. Düğün yapacağım ama infazımın ne kadar olacağını tahmin edemediğimden birşey yapamıyorum . Avukatım da pek aydınlatmıyor bu konularda .0_1532430772775_C5349093-F977-4ED9-8A5A-06B904595AE3.jpeg

Yukarıda fotoğraf baz alınarak 1 ay sonra denetimli serbestlikten yararlanıp çıkabilirim diyebilir miyim ? Bu süre dolduktan sonra hakimler kesin olarak bu kararı uyguluyor mu ?

İyi günler bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

• Müstehcenlik suçu, 671 sayılı KHK'nin getirdiği denetimli serbestlik uygulamasından yararlanabilen suçlardandır. Kapalı cezaevinde kalam süreniz 1 ay değil. Yukarıdaki resimde belirtilen hesaplama yanlış. 01.07.2016 tarihinden önce işlenip de 671 sayılı KHK’nin infaz rejimi kapsamında olan suçlardan 5 yıldan az ceza alanlar, en fazla 3 gün içinde ‘iyi halli’ olduğu tespit edilince açık cezaevine geçiş hakkını kazanır ve diğer koşulları varsa denetimli serbestlik uygulamasından yararlanır.

Yani, somut olayınızda denetimli serbestlikten yararlanabilmek için yatmanız gereken toplam süre 1 ay. Ancak, bu sürenin en fazla 3 gününü kapalı cezaevinde kaldıktan sonra kalan 27 günü açık cezaevinde geçirip denetimli serbestlik uygulamasından yararlanırsınız.

• @avukat-baran-doğan baran bey bilgilendirmeniz için teşekkür ederim . Ben de bunun böyle olduğunu biliyorum ancak kaç tane avukatla , hakimle görüştüysem 2 yıl yatıp çıkarsın diyorlar . Suç tarihini baz almadıklarından söylüyorlar da olabilir konu hakkında bilgi sahibi olmadıkları içinde olabilir . Peki benim diğer şartlarda sağlandığı halde denetimli serbestlikten yararlanmam için hakim veya savcının onayına ihtiyacım var mı ? Denetimli serbestlikte ki koşulları sağlayan herkese bu hakkı tanıyor mu ? Yoksa onaylamayıp 2 sene yatırıyorlar mı ? Onaylanan birileri oldu mu mesela ?