Elektrik iş kazası

• Merhaba iyi geceler. Ben Sinan BAŞARAN
    Yaklaşık 6 ay önce bir iş kazası geçirdim. Elektrik ustayım. Sigortalı çalışıyordum. Çalıştığım işyeri özel sektörde bir firma.

Çalıştığım işyeri bir okul işi yapıyordu. Bende orada okulun içinde çalışıyordum. Okulun dışında sahada kepçe tesfiye düzeltme yaparken enerji kablosunu patlatıyor. Yaptığımız okulun 300mt civarında bölgenin elektrik kabin trafosu bulunuyordu. İşvereni aradım durumu izah ettim ve patlayan kabloyu eklemem için gerekli envarterleri göndereceğini söyledi. Tarafodan enerjiyi kesmemi kopan kabloyu eklememi ve enerjiyi tekrar vermemi istedi ben ise önce o trafoya müdahele edemeyeceğimi söylediğimde o işi halletmemiz gerektiğini söyleyip telefonla konuşmamızı sonlandırdı.

Bunun üzerine işyeri şöförümüz B.T. gerekli malzemeyi getirdi. Trafonun yanına gittim kilitli değildi kapısını açtım ve eski tip bıçaklı sigortaların 3 fazını çekip enerjiyi kestim. Okul sahasının içinde patlayan kablonun ekini yaptım. 1 saat sonra tekrar trafonun yanına gittim bıçaklı sigortaları takmak için o an yanımda okuldan sorumlu 3 inşaat mühendisi vardı. Neyse besmele çekip bıçaklı sigortanın birincisini taktım ve ikincisini takarken kaza meydana geldi müthiş bir patlamayla dünyamın karardığını hissettim. Yanmışım. 2 elim ve yüzüm komple 2. Derece yanıklar acile götürülmüşüm gözlerimi açtığımda komşu şehrin bir hastanesinde yanık bölümünün yoğun bakımındayım. 5 gün yoğun bakımda defalarca narkozlanıp yanıklarımı soydular. 15 gün normal odada müşahede altında yattıktan sonra kontrole gelmek amacıyla taburcu oldum.

Kazadan 6 ay sonra işten ayrılmak zorunda kaldım. Sol elimde iz kalmadı. Yüzümde de iz kalmadı. Fakat sağ elimde hiç geçmeyecek çok net şekilde belirgin yanık izleri var. Bende bir avukat bulup dava açtım. Hastaneden hasar raporu alamadım sıra bekliyorum.

Şimdi sorum şu...
    Hastanenin hasar raporu % kaç olursa olsun. Manevi tazminat acı parası 15bin civarı...

Hata raporunu tespit için nelere dikkat ediliyor.
    %kaç kusuru neye hangi maddelere göre belirleniyor. Maddi tazminat belirlenen kusurlar neticesinde min. ve max. nekadar olabiliyor?

Teşekkürler....