İş Kazası Sonrası Eğitmene Dava Açılabilir Mi?

• Merhabalar,
    16.03.2018 tarihinde resmi olarak eski şirketimde ayrılarak yeni şirketimde çalışmaya başladım. Daha sonra öğrendim ki ben işten ayrıldıktan sonra 12.04.2018 tarihinde eski şirketimde CNC makina kullanımı eğitimi verdiğim bir işçi iş kazası geçirmiş ve şirket yetkilisi ile eğitim verdiğimden dolayı bana dava açılacakmış.
    Bilirkişi beni hiç aramamasına soru sormamasına rağmen raporunda; eğitmen yanlış eğitim verdiği için iş kazasına sebebiyet vermiştir diye yazığı için asli şüpheli olarak gözüküyorum.
    Dosyayı inceleyen ilgili Cumhuriyet Savcısı ile görüştüm. İş kazası olduğunda ben zaten şirkette çalışmıyordum dolayısıyla sorumluluğum olduğunu düşünmüyorum diye sordum fakat kendisini bilirkişi raporuna dayanarak sen yanlış eğitim vermişsin iş kazası gerçekleştiğinde şirkette çalışıp çalışmaman önemli değil davacı ile anlaşma yoluna git aksi taktirde sana dava açarız yüksek ihtimalle para cezası alırsın diye geri bildirim aldım

1. Sadece CNC tezgahının basit eğitimlerini vermiş olmak eğitmene nasıl bir sorumluluk yüklüyor ki işten ayrılmama rağmen hala sorumlu olabiliyorum ? Eğitim verdiğim herkes 10 ay sonra 10 yıl sonra iş kazası geçirdiğinde yine beni sorumlu olarak gösterebilecek mi?
    2. Bilirkişi neye dayanarak yazdı bilmiyorum fakat raporda yanlış eğitim verdiğim belirtilmiş. Davalı tarafın bunu kanıtlaması gerekmez mi?
      Ben yanlış eğitim vermediğime dair, diğer eğitim verdiğim kişileri tanık olarak gösterebilirim.
      Ayrıca iş kazası geçiren arkadaşımı da telefonla arayıp konuştum. Kendisi benim hakkımda bu tür bir beyanda bulunmadığını söylüyor. Büyük ihtimal avukatında veya bilirkişi de yanlış bilgiler var

Öncelikle iş kazası geçiren arkadaşla anlaşma yoluna gideceğim fakat kendisinin avukatı da normal olarak daha fazla tazminat almak için her yolu deneyecektir. Anlaşmayı kabul ederler mi bilemiyorum.
    Eğer hakkımda konu ile alakalı dava açılırsa nasıl bir yol izlemeliyim ? Yardımcı olursanız çok sevinirim

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim

• Verilen eğitim ile iş kazası arasındaki illiyet bağının ispatlanması gerekir. Teknik bir konu olmakla birlikte uygulamada bu durumun ispatına ilişkin deliller iş kazası müfettişleri tarafından pek toplanmamaktadır. İş kazasının meydana gelmesinde kusurunuz ispatlandığı takdirde sorumluluğunuz meydana gelecektir. Olasılıklar ve olgulara göre sorumlu olup olmadığınız tartışılabilir. Konunun ayrıntılarını bir avukat ile yüz yüze görüşünüz.