Başkasının malını yakmak suretiyle zarar verme • Merhaba babam emekli ve koyde komşumuzun kapısının önündeki keresteleri bilerek ateşe verdi. Tüm keresteler yandı, jandarma geldi babamı gözaltına aldı, itfaiye yangını söndürdü ve mahkemeye verdiler. Şikayetçi taraf 15000 TL lik kerestem yandı dediler, ne yapabiliriz ve ne kadar para öderiz? • Babanız mala zarar verme suçu işlemiş. Mala zarar vermenin cezası aşağıda kanun maddeleriyle yazılı.

  Asliye ceza mahkemesi, yapacağı yargılama neticesinde hapis veya adli para cezasına hükmedebilir. Zararın giderilmesi halinde etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanabilirsiniz.

  Mala Zarar Vermenin Cezası

  5237 Sayılı TCK

  Mala zarar verme

  Madde-151

  (1) Başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen yıkan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanılamaz hale getiren veya kirleten kişi, mağdurun şikayeti üzerine, dört aydan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

  Madde-152

  ...

  1. Mala zarar verme suçunun;

  a) Yakarak, yakıcı veya patlayıcı madde kullanarak,
  ....
  İşlenmesi halinde, verilecek ceza bir katına kadar artırılır. • Babam psikolojik tedavi görüyor ve üzerine evi var ödemezse hapis mı yatar yoksa evine haciz işlemi mi gelir teşekkür ederim • Ceza ahliyeti, tüm suçlarda ceza sorumluluğunun doğması için gerekli bir şarttır. Babanızın ceza ehliyetinin olup olmadığının tespiti için adli tıp kurumuna veya tam teşekküllü bir ruh ve sinir hastalıkları hastanesine sevki gerekir.

  Cezai ehliyeti tam ise, cezalandırılsa bile hakkında hükmedilen ceza;

  Ayrıntıları bulunduğunuz yerde bir ceza avukatı ile yüz yüze konuşunuz. • Selamlar benim iş yerinde çalışan elemanım iş yerimi yaktı cezası nedir