Kesinleşen hükümlerde uzlaşma mümkün müdür?



  • TCK 116 ve 151 maddelerinde hükmü kesinleşmiş biri yine de uzlaşmadan faydalanabilir mi? İçerde yatan kardeşime onunla yatan mahkumlar böyle bir şeyin olduğunu söylemişler. Mümkün müdür ? Lütfen yardımcı olabilir misiniz? İyi Günler.



  • Uzlaşma, yeni düzenlemeye göre ancak bir uzlaştırmacının hakemliğinde yürütülebilecek bir süreçtir. Uzlaştırma bürosunun hakemliğinde yürütülecek bir süreçle uzlaşmanın sağlanıp sağlanmayacağı netleştirilir.

    Kesinleşen hükümler de uzlaştırma bürosu tarafından atanan uzlaştırmacının hakemliğinde yeniden ele alınmalı, uzlaştırma imkanlarının mevcut olup olmadığı araştırılmalıdır. Hükümlünün başvurması halinde hüküm giydiği konut dokunulmazlığının ihlali (TCK 116) ve mala zarar verme (TCK 151) suçları nedeniyle uzlaştırma süreci başlatılır.



  • Merhabalar ayni madden iki ser kez ayri cezalar verilirmi 116 142 uzlasmaya girermi