cezanın ertelenmesi ve sabıka kaydı

• öncelikle merhabalar

elimde olan bir kararla alakalı sorum

1 yıl hapis cezasının indirilerek 10 ay a düşmesi ve sanıgın rıza göstermemesi sebebiyle hukmun acıklanmasının geriye bırakılmasına ılışkın hukme yer olmadıgına v.s sanıgın iyi hali önceden işlediği suç olmadıgından ertelenmesıne,
    cezası ertelenen sanık TCK 51/3 maddesi geregince 1 yıl denetim suresi belirlenmesine,
    kişinin sosyal durumu dikkate alınarak 51/6 denetim süresinde herhangi bir yukumluluk belirlenmesine yer olmadıgına, TCK 51/7 madde geregi sanıgın denetim suresı içinde kasıtlı bır suç işlerse ertelenen cezanın cektirilmesi TCK 51/8 geregı denetim süresi iyi halli gecerse cezanın infaz edilmiş sayılacagı

karar bu sekilde 2014 2. ayda verilmiş fakat aradan 4 sene geçmesine ragmen hala sabıka kaydında gözükmekte ve bu sosyal olarak beni çok etkilemekte. birkaç yakınımda sadece denetim süresinde gözüküp ardından ceza bittiğinde silinmiş sizce unutulmuşmudur nasıl bir yol izlemem gerekmektedir
    cevabınız için ve zaman ayırdıgınız için çok teşekkürler.

• Cezanın ertelenmesi halinde, mahkeme kararından belirlenen denetim süresinin iyi halli geçmesi ile ceza infaz edilmiş sayılır. İnfaz edilen ceza, adli sicil kaydından (sabıka kaydı) silinerek arşiv kaydına alınır.

Silinerek arşiv kaydına alınan suç bilgilerinin arşiv kaydından silinebilmesi için şu sürelerin geçmesi gerekir:

• 1 yılın altında olan ve TCK dışındaki kanunlarda hak mahrumiyeti içermeyen suçlarda arşiv kaydı 5 yılda silinecektir.

• 1 yıl veya daha fazla hapis cezaları ile 1 yılın altında olsa bile TCK dışındaki özel kanunlarda hak mahrumiyeti içeren suçlarda memnu hakların iadesi kararı alınmışsa 15 yıl, memnu hakların iadesi kararı alınmamışsa 30 yıl geçmekle silinir.

• Ömer Bey selamlar benim de benzer bir adli durumum var. 2 yıl denetim aldım süre dolduktan sonra adli sicili sildirdim fakat arşiv kaydında görünüyor hala, benim arşivde görünen 8 ay 22 gün hapis aldığım ve bunun ertelenip 2 yıl denetime tabi tutulduğum yazıyor. 2020 haziran da arşive alındıktan sonra 5 yıl geçmiş olacak. O zaman ordanda silinmesi için başvuracağım fakat silinir mi bilmiyorum. Sonuçta aldığımız ceza 1 yılın altında ama insan yine de şüphe ediyor. Sizin durumunuzda 2014 de ceza verilmiş ve 2105 de infaz tamamlanınca arşive alınması gerekiyor. En son ki durumunuzla ilgili banada bilgi verir misiniz . Durumlarımızın benzerliğinden ötürü.