Kişisel Veri Gizliliği ve Tazminat Hukuku

• Merhaba
    Veri gizliliğini ihlal eden internet sağlayıcısı çalışanıysa yaşanan maddi manevi kayıp nedeniyle abonesi olunan şirkete de dava açılabilir mi?

• Kişisel Verileri Koruma Kanunu'na göre kişisel veriler, internet sağlayıcısı tarafından korunmak zorundadır. Kişisel verilerin veriyi koruması gereken şirket çalışanı tarafından ifşa edilmesi veya başkaca bir suretle ihlal edilmesi halinde, hem şirketin hem de çalışanın müteselsil sorumluluğu doğar. Çalışan hem ceza hukuku bakımından kişisel verileri yayma veya başkasına verme suçu nedeniyle yargılanır hem tazminat sorumluluğu altına girer. Ancak, şirket çalışanın fiili nedeniyle sadece tazminat sorumluluğu altına girer.

• Sayın Avukat bey şahsıma ait telefon numarasına kullanmış olduğum oparetör tarafından Talebiniz uzerine hattiniz 29.11.2019 tarihinde 3 ay sureyle gecici olarak kapatilmistir. 14 TL islem ucreti ilk faturaniza yansitilacaktir. 3 ayin sonunda hattinizin otomatik olarak acilacagini hatirlatmak isteriz. B002 şeklinde bir SMS geldi fakat ben müşteri hizmetlerini aradığımda bu talebin benim veya hattı kullanan kişi tarafından yapıldığı gözüküyor dedi. Ancak ne ben ne de hattı kullanan kişi böyle bir arama yapmadık. Ben kişisel bilgilerim cevaplanmadan benim adıma kayıtlı olan telefona üçüncü şahıslar tarafından böyle bir işlem yapmalarından ötürü maddi ve manevi tazminat davası açmak istiyorum görüşlerinizi ve cevabınızı bekliyor saygılar sunuyorum.