Denetimli Serbestlik İnfaz Süresi Yatar Hesaplama

• Baran bey bir sevaba girin ben hiç sormadım soracak durmum yok kimseye Madde 109/b -5 suçundan 7 yıl ceza alan biri bu kararnameye göre yararlanıyormu ? 109 her hali kapsam içindemi acaba bunun akabinde ne kadar ceza kalıyor yatacağı cevaplarsanız inanın zor durumdayım öğnemedim kimseden ben ne olacağım durumum diye allah aşkına beni bi cevap edin ne olur 4 gözle bekliyorum.

• Özellikle belirtelim ki 671 sayılı denetimli serbestlik ve infaz indirimi içeren KHK 01.07.2016 tarihinden önce işlenen bazı suçlara uygulanır. Hangi suçlara uygulanacağı konusunda ayrıntılı yazımıza şurdan ulaşabilirsiniz: Denetimli Serbestlik

Sanırım TCK 109/1-3-b ve 109/5 maddesi gereği "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu" ile cezalandırılmasına karar verilmiş. Bu maddeler dışında cezalandırıldığı kapsam dışı başka suç yoksa bu madde 671 sayılı khk koşullu salıverilme ve denetimli serbestlik yasası uygulamasından yararlanır.

Sonuç olarak;

• Toplam 18 ay cezaevinde kalmak kaydıyla hükümlü denetimli serbestlik uygulanarak tahliye edilir. (Eğer daha önce cezaevinde kalmışsa kaldığı süreleri de ayrıca düştüğünüzde cezaevinde kalacağı süre daha da azalacaktır)

• Merhaba abimin aldığı toplam ceza 7 yıl 6 ay. TCK 188. maddeden uyuşturucu satma suçu nedeniyle yargılanıyor.
    671 sayılı KHK çıkmadan önce suç işledi. 2 yıllık denetimli serbestlikten yararlanamıyor mu?

18 aydır içerde. 671 sayılı KHK'de koşullu salıverilme ve infaz indirimi var. 1/2 oranı uyuşturucu madde ticareti suçuna da uygulanıyor mu? Ayrıntılı bilgi paylaşmanız mümkün mü?

• TCK 188. maddede düzenlenen uyuşturucu madde suçları denetimli serbestlik ve koşullu salıverilme khk hükümlerinden yararlanamaz.

Denetimli serbestlik eski sistemde olduğu gibi 1 yıl uygulanır, 671 sayılı khk'nin infaz indirimi uygulanmaz.

Ayrıntılar için bakınız: Denetimli Serbestlik Yasası

• Avukat bey benim 671 sayılı KHK'de önce 4 yıl 2 ay onanmış cezam var 4.5 ayını yattim fakat bunun haricinde 3 yıl 9 aylık ayrı bir dosyamda şuan yargıtayda geçen yıl temyiz ettik sonuç bekliyoruz şimdi bu kesinleşmiş olan cezamdan dolayı denetimli serbestlik yasasından faydalanarak dışarı çıktıktan sonra yargıtay daki dosyam gelirse durum ne olur tekrardan mı cezaevine girerim girersem ne kadar yatarım?

• Tekrar kapalı cezaevine girersiniz. Toplam cezanız üzerinden Yaklaşık 1,5 yıl daha cezaevinde kalarak koşullu salıverilme ve denetimli serbestlik KHK uygulaması ile şartlı tahliye olursunuz.

• Merhaba Baran Bey ,
    Eşim 2005 öncesinde işlemiş olduğu suçtan dolayı 3 ayrı dosyadan yargılanarak toplam 16 yıl , yatarı olarakta 6 yıl ceza almıştır. (3/1 den faydalanmıştır ) . Şuan 2014 Haziran ayından beri cezaevinde. Dosyaları gasp, çete kurma (TCK 220), silahla yağma şeklindedir. O tarihten itibaren hiçbir suça karışmamıştır . Zaten suçu işlediği dönemde de lise öğrencisidir. Olay aslında bir çeşit okul kavgasıdır. Bu durumda yeni çıkan yasadan Nasıl faydalanabilecektir ? Teşekkürler .

• Suçları 220. madde çerçevesinde işlenen örgüt kurma, örgüt üyeliği, örgüt yöneticiliği gibi örgütsel suçlar ve bu suçlarla birlikte işlenen gasp silahla yapma vs. gibi suçlar yeni 671 sayılı denetimli serbestlik KHK'si kapsamı dışındadır. KHK'den yararlanamaz.

Tekraren belirtelim ki 671 sayılı denetimli serbestlik ve infaz indirimi içeren KHK 01.07.2016 tarihinden önce işlenen bazı suçlara uygulanır. Hangi suçlara uygulanacağı konusunda ayrıntılı yazımıza şurdan ulaşabilirsiniz: Denetimli Serbestlik

• Avukat bey merhaba,

TCK 86/1 ve 86/2-e maddelerinden 5 yil ceza alan biri bu 671 sayılı KHK yasasından faydalanabiliyormu?

• Somut olayınızda kasten yaralama silah veya bıçakla işlenmiş gibi görünüyor. Yaralama suçu açısından tek istisna suçun TCK 87'de yer aldığı üzere eş, altsoy veya üstsoy gibi yakın akrabalara karşı neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçu şeklinde işlenmiş olmasıdır.

Kasten yaralamanın silahla veya bıçakla işlenmiş olmasının bir önemi yok, bu maddeler dışında madde yoksa toplam 6 ay cezaevinde kalarak yeni denetimli serbestlik ve koşullu salıverilme tedbirlerinden yararlanarak şartlı tahliye edilir.

• Avukat bey merhaba kolay gelsin. Aynı dosyadan birden fazla suç işlenmişse ve bu suçlardan biri kapsam dışındaysa nasıl hesaplama yapalbiliriz? örneğin müvekkil cinsel suçlardan 2 yıl 1 ay ve adam alıkoymadan 1 yıl 14 ay 7 gün almış burada hesaplama nasıl olacak? şimdiden teşekkürler.

• Cinsel suçlar hiçbir şekilde yararlanamayacak, infaz oranı eskisi gibi hesaplanır, adam alıkoyma (kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma) suçunda ise 1/2'si hesaplanır. Ayrı ayrı infaz oranları uygulanarak bulunan toplam yatar miktarından 1 yıllık eski denetimli serbestlik uygulaması yapılır. Cezalar mevcut KHK'de kapsam dışı kalan bir suç ile içtima edildiğinde maalesef aleyhe sonuç doğruyor.

• baran bey öncelikle bilgilerinizi ve vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim. babam 2007 senesinde uyuşturucu suçundan yakalandı ve 16 YIL CEZA ALDI şu anda 10 yıldır cezaevinde. öncesinde ise 2001 2004 yılında yine uyuşturucdan 3 sene cezaevinde yattı. 2. yakalnışında ki toplam yatar süresi cezasınıN 3/4nü yatırmaları sebebiyle 12 yıl. önceki sucundan da 20 ay İNFAZ ı vardı. onuda zaten peşin yatırdılar ve silahtanda 15 ay ceza aldı. şu son 1 haftada olan değişikliklerden hangisinden yararlanabiliyor

• Uyuşturucu suçu dışındaki suçta infaz oranı 1/2'dir. Ancak denetimli serbestlik yasası 1 yıl olarak uygulanır.

• Merhaba avukat bey öncelikle iyi günler dilerim. Benim sorum 2016 yılından önce bilişim suçlarından kredi kartını kötüye kullanma suçundan 2 yıl 6 ay ceza aldım ve şu an yurt dışındayım yurt dışında evlendim resmi evliliğim yok ailem ile birlikte Türkiye ye dönmeyi düşünüyorum. Türkiye ye döndüğüm taktirde nasıl bir yaptırım uygulanır denetimli serbestlikten yararlanabiliyorum falat Nasıl olur? ne kadar süre denetimli serbestlikten yararlanabiliyorum ? Ceza evinde ne kadar süre geçirmem gerekiyor ? Lütfen bu konu Hakkın da bilgi sevirseniz şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla

• İşlediğiniz suç 01.07.2016 tarihinden önce işlendiğinden ve bilişim suçlarının tamamı 671 sayılı KHK'nin denetimli serbestlik ve infaz rejiminden yararlandığından; en fazla 3-5 gün cezaevinde kalarak denetimli serbestlik yoluyla tahliye edilirsiniz.