Denetimli Serbestlik 2 Yıl Kuralından Adli Para Cezası Yararlanmıyor mu?

• Baran Bey,
    Taksirli suçlar 671 KHK'dan yararlanıyor ama uygulamada eşitsizlik var.
    Taksirli suçtan 4 yıl hapis cezası alan birisi 2-3 gün içerisinde bu KHK ile ceza evinden çıkacak.
    Bir başka kişi taksirli suçtan 4 yıl hapis cezası alıp cezası 30 milyar para cezasına dönen diyelim bu parayı ödeyecek ve kamu hizmetinde çalışacak durumu yok ise 4 yıl ceza evinde yatacak.
    İki kişi de aynı cezayı aldığı halde birisi 2-3 gün içinde tahliye olurken bir diğeri 4 yıl ceza evinde yatacak. İki taraf da 4 yıl hapis cezası aldığı halde.
    Ben mi yanlış düşünüyorum bilmiyorum ama burada bariz bir adaletsizlik var. Aynı suça arada uçurum cezai yaptırım farkı var.
    Anayasa mahkemesine bireysel başvuru mu yapılmalı yoksa ben mi yanlış düşünüyorum olması gereken mi bu ?
    Burada bu kadar insana verdiğiniz emeğiniz için Allah sizden razı olsun.

• Sorunu çok güzel anlatmışsınız; uygulama tam da ifade ettiğiniz gibi. Adli para cezası ödenmeden 671 sayılı KHK uygulanarak denetimli serbestlik yoluyla cezaevinden çıkılamıyor. Sadece adli para cezası alanlar var, hiçbir şekilde yararlanamıyorlar ve paraları da olmadığı için cezaevinde yatıyorlar. Hapis cezası, adli para cezasından daha ağır bir ceza olmasına rağmen yararlanıyor. Ancak adli para cezası hiçbir şekilde yararlanamıyor. Anayasa mahkemesine bireysel başvuru yapılmalıdır.