Mirasta Tenkis Davası ve Saklı Pay

• avukat bey merhabalar bır sorum olucaktı:
    3 kardeşiz (ABIM-ABLAM-BEN VE annem) var ;gecen sene aradan bır yıl gectı babam sag ve saglıklı aklı yerındeyken bana dedıkı oglum evlendıreyım senı ben yok baba paran varsa ev al dedım babam tamam dedı ve benım uzerıme gıttık mutaıtten sıfır yenı yapılmış bır ev aldık almamızın sebebı bu ev benım babamın evİ abımın olup ablama da para verıcektık hakkı neyse tabı babam vefat edınce ben tankıs mırası ogrendım bana soyledıler bende bır arastırayım dedım tapuyu bozabılırlermı sıze danısıyorum yazınızı okudum:annemde ben oldukten sonra hakkım (hasanındır yanı buyuk abım)ımza atabılırmı
    soru makalesi: https://barandogan.av.tr/blog/medeni-hukuk/tenkis-davasi-ve-sakli-pay-nedir.html

• Merhaba ben kayseriden bu soruyu sormak istiyorym özetliycek olursam dedemi 2015 aralikta vefat etti yalniz bizim sıkıntımız su sekilde dede sağken 1993 yilina kadar 200 e yakin konut yapip teslim ediyo arsalar alip daire karsiligi veriyo o doneme gore maddi durumu bi hayli iyi ama 1993 te dayim 18 yasina gelmesiyle bu kadar servet kazanın buhar oluyo gibi gozukuyo dayimiza soruncada satti yedi ne biliyim cevabini aliyoruz butun ne alip ne satip ne insaatlar yapsada hep dayimin uzerinden alip satiyo isi resmiyette dayım yurutsede gayri resmi olarak fiili olarak dedemiz yurutuyor bu konudada bi cok sahidimiz mevcut fakat biz bu olanlarin farkina gec varmamizdan ötüru bi kackezde anlasma oyalamasiyla bizi bu zamana kadar oyaladi biz bu gunlerde miras tenkis denklestirme davasi acabilirmiyiz yada bu kazanimlari dedemizin kazandiğini ispat edebilirmiyiz cunku birz zor bi dava gibi ama elimizde guclu deliller şahitler ve muazzalı şekilde kacirilmis garimenkuller mevcut bu konuda nasil bi yol izleyelim görüşlerinizi almak istiyorum teşekkür ederim

• Merhaba hayırlı günler.babam sağken evi sattı ve paradan sadece 4 kardeşten birine hakkını verdi bizlere 3 kardeşe bişey vermedi buna ne yapmamız lazım.babam su nda rahatsız abimin evinde jalıtor ve herseyini ona harcıyor bizleri kardeşimin korkusundan uzak tutuyor kardeşim tüm mirası babam ölmeden kendisi üzerine yada oğlu üzerine alırsa nasıl bir yol izlememiz lazım.babamla görüşemiyoruz .görüştü emiyorlar,