Ceza Muhakemesinde İstinaf

• <strong>YORUM KURALLARI</strong>
    <strong>1-</strong> Sitenin amacı hukuki yardım değil, somut olaylar üzerinden hukuk bilgisine erişimin kolaylaştırılmasıdır.<br><strong>2-</strong> Daha önce cevaplanmış benzer nitelikte sorular cevaplanmadan silineceğinden önceki yorumlar okunmalıdır.<br><strong>3-</strong> Yorum, ilgili konu linkinde kısa bir şekilde yapılmalıdır. <br><strong>4-</
    soru makalesi: https://barandogan.av.tr/blog/ceza-hukuku/istinaf-nedir-cmk.html

• Dogan bey sizce Istinaf Mahkemelerin gelmis olmasi iyi mi? Birde gelmesinin 12 sene sürmesine ne diyorsunuz?

• İstinaf incelemesi yargılanan kişiye üç dereceli bir denetim imkanı veriyor. Herhangi bir ceza davası önce yerel ceza mahkemesinde görülecek, daha sonra istinaf mahkemesi inceleme yapacak, en son da koşulları varsa yargıtay temyiz incelemesi yoluyla hukuki denetim yapacak. Yargılanan kişinin lehine bir durum.
    İstinaf mahkemelerinin hayata geçmemesinin nedeni yargı sisteminin siyasi bir savaş alanına dönüşmesi ve teknik meselelerin bu yüzden geciktirilmesidir

• meraba baran bey benim eşim 2 aydır cezaevinde abisiyle tartıştı yaralamada var toplam cezası 41 ay denetim serbestlikten 1 yılmı yoksa 2 yılmı yararlanabilcek yardımcı olabilirmisiniz bil gi verebilirmisiniz lütfen

• istnaftan dosyam geldi 2 sene 6 ay ceza almışım istinaf mahkemesine itiraz etme hakkım varmıdır?

• Bir oda arkadaskma izindeyken hakkımda dedikodu yaptığı için buna hakkinin olmadığını söyleyip mesaj atmıştım bana cevap olarak ben ne dediysem senin yüzüne söyledim it van klavye delikanliligimi yapiyorsun sen bu oodaya öyle ya da böyle geleceksin diye mesaj aldım yine hakkinin olmadigini soyledigimde çok dokunduysa yüzüme soyleseydin cesaretsizsin sen yureksizsin sen sende cesaret olsa zaten bu kadar susmazdin git benim konuşmuş diye ağla dedi bende dayanamayıp bir kac tane küfür ettim benim ailem ve benim hakkımda psikolojizimizin bozuk olduğunu bi arkadaşıma söylerken odaya girmeden kapının önünde duydum annemin normal olmadığını ailemin psikolojisinin bozuk olduğunu benimde min bozuk olduğunu iddia ediyordu ve annesiyle babası boşanmış kızlar gibi başına buyruk dediğini duydum odaya bu i tartışmadan sonra odaya gittiğimde yine bunlara hakkinin olmadigini soyledigimde dusunce ozgurlugun var istedigim kisi hakkinda istedigim seyi dusunebilirim bu seni hic alakar etmez kesiceksin sesini seni gebertirim diyerek uzerime yurudu bunun ses kaydını aldım ben suç duyurusunda buluncakken benden once kufur ettigime dair suc duyurusunda bulunmus bende ailemi ve beni aşağı kayıp onurumuzu ve kisilik haklarimizi zedeleyiip bizi aşağıladığı için ve gebertirim diyerek tehdit ettiği için can guvenligimden şüphe ederek suç duyurusunda bulunacağım ifade vermeye gittiğimde.sizce bu olayda küfür ettigime dair ceZa alirmiyim veya bu ne ile sonuçlanır teşekkürler

• Baran bey,<p>Suçun vasfının temyizinin yapılabileceğine vurgu yaptınız, destekleyici bağlamda Yargıtay kararı veya YCGK kararı paylaşabilir misiniz?</p>

• Teşekkür ederim, sağolun.

• Sen adamsın kral

• 5 yil hapis cezasi istinafta onaylanirsa,istinaf karari saniga teblig mi edilir en yakin kolluga teslim olun diye, yoksa sanik çat kapi alinirmi.

• Merhaba Baran bey.
    sorum Aleyhe bozma yasağıyla ilgili.<br>Basit yaralama suçundan<br>150 gün para cezası telefon atıldığından 1/2 arttırımlı iyi halden 1/6 indirim sonucu 3740 tl para cezası aldım?<br>Savcı veya başka kişi istinafa yollamadı diye biliyorum.<br>Ben istinafa yollamayı düşünüyorum.2 günüm var.Ben istinafa yollarsam.<br>Sorularım<br>1.İstinaf mahkemesi para cezasını hapse çevirebilir mi.Başka bir karar verebilir mi<br>2.İstinaf mahkemesi para cezasını arttırabilir mi?<br>2 günüm kaldı kamu kurumunda memurum ne yapmamı tavsiye edersiniz?

• Merhaba bana istinafdan cevab geldi esastan reddine karar verilmiştir yazıyor cmk 286 2 â KESIN yazıyor ben bunu temyize gonderemezmiyim yada itiraz edebilirmiyim 2 ay 15 gün hapis cezası geldi yada para cezasına dönderebilirmiyim

• merhaba,soracağım soruya iki avukatımız da kesin cevap veremiyor. abim yerel mahkemede 14 yıl ceza almıştı. katılanlar istinaf etti ve şimdi bölge adliye mahkemesi kararı verdi ve 25 yıl oldu. karar daha yeni verildi ve 15 gün sonra kesinleşecek. bu 15 günlük süre içerisinde katılanlar istinaf taleplerinden vazgeçtiklerine dair dilekçe verirlerse sonuç ne olur ? cevap verirseniz çok sevinirim,çünkü cevabı kimse net bilmiyor. daha önce yaşanmamış bir olaymış

• üstadım, istinafın kararını etkilemiyor ama cmk 266/1 e göre karar kesinleşmedi şu anda ve karar kesinleşmeden istinaf talebinden vazgeçildiğinde, yargıtay salt bu vazgeçme dilekçesine binaen hükmün bozulmasına, dosyanın geri gönderilmesine ve karar kesinleşmeden verilen istinaftan feragat dilekçesine göre hüküm koyulmasına karar verebilir. bu da alacağımız cezanın üst limitini 14 yıl olarak belirler. bu görüş doğru değil midir ?

• Asliye Ceza Mahkemesi 3 ay ceza verdi. Daha sonra bunu 3600 tl para cezasına çevirdi. Aynı dosyada bir başka suçlama 600 tl daha ceza verdi. İstinafa gittik. Bölge Adliyesi Mahkemesi aynı şekilde kararı onadı. Bölge Adliye Mahkemesinin bu kararına itiraz edebilir miyim? Uyap üzerinden baktığımda "karar düzeltme dilekçesi, istinaf cevap dilekçesi, savunma dilekçesi, şahsın nihai karara itiraz dilekçesi" seçeneklerinden hangisi ile itiraz edebilirim? Yoksa bu karar son karar mı? Daha başka bir şekilde itiraz edemez miyim?

• İyi gunler en aracimla halk pazarindan cikarkarken aracin cami acik ve kolum disardaydi o sirada bir bayanla temas etti ben gittikten sonra siksayetci olmuslar ve emniyete cagirildim tutuksuz yargilandim ilk durusmada iki yil hukum verdi hakim bayanin ilk ifadesi ayni benim ifadem gibiydi elimin hafiften dokunup aracla gecip gitmesiydi ama savcinin hazirladigi iddia namede 102/1-2 cumle 53/1-2.63 le yargilanmam istendi bayanda durusmada ifadesini o sekilde cevirdi hakim ilk ifadesini hic kaale almadi beni dogru dogru durust dinlemedi pisman oldugumu dile getirdigim halde bana verilen karar da pisman pisman olmadigimi yazmis hic bir suretle sabikam yoktur temyize gonderdim avukat umutsuz dedi bana yardimci olursaniz sevinirim benim durumum ne olur kac iki yil cezada ne kadar yatarim saygilarimla

• Baran Bey merhabalar.
    Bir süredir yazılarınızı takip ediyorum. Bir çok konuda aydınlatıcı bilgiler verdiğiniz için minnettarım.<p>Bir yakınım toplam 6 dosyadan (cinsel taciz suçları) 01 Temmuz 2016 tarihinden beri tutuklu bulunuyor. Bu dosyaların birinden 4 yıl 2 ay ceza aldı fakat istinaf cezayı 2 yıl 6 ay olarak tekrar düzenledi. Başka bir dosyadan beraat aldı. Diğer 4 dosyadan ise 6 yıl 6 ay ve 2-3 yıl aralığında değişen cezalar aldı. Biz bu 4 dosyayı istinafa taşıdık. Tabi bu arada kesinleşen 2 yıl 6 ay cezanın yatar karşılığı ve denetimli serbestliği 02 Temmuz 2018 itibariyle bitmiş oldu. Kendisi şu an sadece 6 yıl 6 ay olan dosyadan tutuklu bulunuyor. Bölge adliyeden bu ve diğer dosyalar için yaklaşık 7-8 aydır bir dönüş söz konusu olmadı. Tüm dosyalarımız 20. Bölge Adliye'de toplanmış olarak görünüyor. Bu bağlamda size bir kaç sorum olacak. Yanıtlayacağınız ümidiyle...</p><p>1-Tüm dosyaların 20. Bölge Adliye'de toplanmış olması hepsinin peşpeşe görüleceği anlamına gelir mi? Yoksa her dosya numara sırasına göre mi işleme alınır?<br>2-Malumunuz yakınım 2 yıldır tutuklu ve bu durumda tutukluluğun tekrar incelenmesi için Bölge Adliye'ye başvuruda bulunabiliyor muyuz? Yahut Bölge Adliye'nin kararlarını sabırla beklemeli miyiz? Ya da işlemleri hızlandırabilecek bir yöntem; dilekçe vs mümkün müdür? Uzayan karar mekanizmasından ötürü kendisi mağdur duruma düşmüştür.</p><p>3-Olur da 6 yıl 6 ay olan ceza onanırsa temyiz yolu açık mıdır? Yahut diğer dosyalarına istinafta ceza artırımı gelirse yine temyiz hakkı var mıdır?<br>4-Yine 6 yıl 6 ay olan cezanın onanması durumunda kendisini yaşadığı şehre nakledebiliyor muyuz, yoksa tüm dava sonucları beklenmeli?<br>5- Yine bu durumda açık ceza evine geçebilir mi? Yoksa tüm cezalar toplanıp belli bir süre kapalı cezaevinde kalıp, sonra mı açık cezaevine geçebiliyor? Bahsettiğim üzere 2 yıl cezaevinde kalmış olması bu durumu karşılar mı?<br>6-Beklenen dosyalardan ceza gelmesi infazı gerçekleşen ilk dosyayı olumsuz bir yönde etkiler mi? O dosya kapanmış mı sayılır?</p><p>Biraz uzun oldu ama en doğru cevapları sizden alabileceğime eminim.<br>Şimdiden çok teşekkür ediyorum.</p><p>Saygılarımla...</p>