Taksirle Adam Öldürme Suçu ve Cezası

• YORUM KURALLARI
    1- Sitenin amacı hukuki yardım değil, somut olaylar üzerinden hukuk bilgisine erişimin kolaylaştırılmasıdır.
    2- Daha önce cevaplanmış benzer nitelikte sorular cevaplanmadan silineceğinden önceki yorumlar okunmalıdır.

• Merhaba Baran Bey,
    Babam ve arkadaşı asansör kuyusunda tamiri yaparken asansörün elektirik bağlantılarını kontrol eden arkadaşı kabloları bağlayınca asansör çalışıyor ve babam kabindeki boşlukta düz durarak burnu bile kanamadan kurtuluyor fakat arkadası panik yaptığından kaçmaya çalıştığı için kabin üstüne düştü ve şuan yoğun bakımda ikisini boşlukta gören görgü tanığı yok arkadaşı ölürse babam ceza alır mı?Vermiş olduğunuz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

• Taksirle adam öldürme suçunda kişinin iş güvenliğinden sorumlu olması gerekir. Babanız da işçi olduğu için çalışma esnasında gerçekleşen iş kazasından dolayı cezai sorumluluğu doğmaz. Ayrıntıları bir Ceza avukatı ile görüşünüz.

• Merhaba Baran Bey,
    11.06.2015 tarihinde dedem pastane önünde otururken ters yönden gelen araba onu ezdi ve dedem vefat etti. çarpan kişi daha sonra avukatı ile 1 gün sonra teslim oldu ancak teslim olduktan sonra kaçtı dediler bize. ve yaklaşık bundan 3-4 gün önce yakalandı cezaevine gönderildi. bu suçlu ceza yermi ? yoksa para cezasına mı çevrilir ? yardımcı olabilirmisiniz ? şimdiden sağolun

• Suç trafik kazası nedeniyle taksirle ölüme sebebiyet verme suçudur.
    Taksirle adam öldürme suçu cezası adli para cezasına çevrilebilir. Ancak adli para cezasına çevirip çevirmemek hakimin takdirindedir. Örneğin, sürücü asli kusurlu çıkarsa ve şikayetten vazgeçmemişseniz taksirle ölüme neden olma suçunun cezası hakim tarafından adli para cezasına çevrilmez. Ayrıntıları bir ceza avukatı ile yüz yüze mütalaa ediniz

• Merhabalar bende bi trafik kazası yaptım ben ana yoldan giderken tali yoldan önüme bi araç çıkıyo ve önümde duruyo bende frene basıyorum ama duramıyorum ve direksiyonu sağa doğru kırıyorum arabanın arka tarafına çarpınca aracın hakimeyetini kaybederek karşı arabanın çıktığı yola giriyorum 1 kişi vefat etti 3 kişi de yaralandı ve ertesi gün mahkemede adli kontrol cezası verilerek serbest bırakıldım.Bilirkişi raporuna göre karşı taraf 4/3 ben ise 4/1 kusurlu bulundum sizce bu dava nasıl sonuçlanır lütfen yardım edin.Teşekkür ederim.

• Taksirle ölüme sebebiyet verme suçu, 1 ölüm ve en az 1 yaralı varsa ağır ceza mahkemesinde yargılaması yapılan bir suçtur. Taksirle adam öldürme suçunda ceza mahkemesinde yapılan yargılamada 3/4, 1/4 vb. gibi kusur oranları olmaz. Ceza mahkemesinde taksirle ölüme neden olma suçu sebebiyle yapılan yargılamada sanık hakkında "asli kusurlu" , "tali kusurlu" , "%100 kusurlu" veya "kusursuz" gibi kavramlar kullanılabilir. Sanırım sizin bahsettiğiniz oranlar polis tutanağında yer alan oran veya tespitlerdir. Polis tutanaklarındaki kusur oranı tespitini mahkemeler dikkate almaz. Dosyayı trafik kazası nedeniyle taksirle adam öldürme hususunda uzman bir bilirkişi veya bilirkişi heyetine göndererek kusur tespiti yapar. Kusur tespitinden önce taraflar, tanıklar dinlenir, gerekiyorsa olay yeri tutanağını düzenleyen görevliler de dinlenir. Kusur raporu da yargılamada ortaya çıkan olayın oluş şekline göre bilirkişiler tarafından düzenlenir.
    Somut durumunuzda ayrıntılar ve yargılamanın sonucuna dair görüş alabilmeniz için dosyanızın fotokopisi ile birlikte bulunduğunuz yerde ceza avukatı olan bir hukuk bürosu ile yüz yüze görüşünüz.

• Ben tali kusurluyum bilirkişiye göre ve ben alırsam nasıl bir ceza alırım hani siz az çok bilirsiniz aşağı yukarı dava nasıl sonuçlanır.Yardımınız için çok teşekkür ederim.

• Merhaba baran bey eğer dosya yargıtayda inceleme de ise yaralının şikayeti geri çekmesi dosyayı asliye davasına çevirir mi yoksa bunun için artık çokmu geç avukatım böyle bir kanun olduğunu söylemedi yeni öğrendim yoksa yaralıyla uzlaşabilirdim😩

• Baran Bey Merhaba,
    eşim ambülans şoförü 1 ay önce hasta taşırken tali yoldan 200 promil alkollü bir sürücü çıkıyor önüne ve duramayıp çarpı<a href="http://yor.ki" rel="nofollow noopener" title="yor.ki">yor.ki</a>şi vefat etti.eşim ve ambulanstakı diğer arkadaşları ve hastada yaralandılar.<br>yapılan incelemelerde %100 karşı tarafa verildi suç.fakat karşı taraf şikayetçi olmuş eşimden eşim savcıya ifadeye gittiğinde ise yine kusur yüzde yüz ölen tarafta denmiş. mahkemede karşılaşabileceğimiz durumlar ağır olurmu acaba.cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

• 200 promil alkol oldukça yüksek bir alkol oranı. Taksirle ölüme sebebiyet verme suçunda alkolün kazadaki etkisi çok önemlidir. Karşı tarafın %100 kusurlu olduğu alkol ve diğer olgularla birlikte anlaşılırsa eşiniz taksirle ölüme neden olma, yani taksirle adam öldürme suçundan beraat eder

• Merhaba Baran Bey
    lise ogrencisi son sinifim<br>bundan 10 gun once okuldan araba ile gelirken mahalle arasinda 9 yaslarinda bir cocuga carptim.Ehliyetim var ve arabanin herhangi bir eksiği yok.Cocuk park halindeki bir ticari aracin arkasindan kosarak onume atladi.Hizim 30 -40km civarindaydi ve cocuk gorus acimda degildi.Yanimda okul arkadasim da vardi hizli gitmedigime dair tanik olarak arkadasim ve mahalleden 2 kisi daha var.Cocuk yogun bakimda suan allah korusun cocuk vefat ederse ne tur bir ceza alirim veya cezami para cezasina cevirebilirmiyim? Trafik raporu sonucu gelmedi ama suc karsi tarafin ve benim tali kusurlu oldugum ve karsi tarafin %100 hatali oldugu yazilirsa hala bir ceza alma sansim varmi? simdiden tesekkur ederim

• Taksirle ölüme neden olma suçu cezası makalede mevcut. Tali kusurlu iseniz cezanın alt sınırı 2 yıldır. Ancak asli kusur veya %100 kusur halinde ceza miktarı artmaktadır. Kusur %100 karşı tarafta ise ceza almanız mümkün değil. Ceza alsanız bile yaş küçüklüğü dikkate alındığında hakkınızda taksirle ölüme neden olma suçu nedeniyle verilecek hapis cezası ertelenebilir veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilir. Hapis cezası adli para cezasına da çevrilebilir.<p>Hükmün açıklanmasının geri bırakılması için bakınız:<a href="https://goo.gl/xNFttu" rel="nofollow noopener" title="https://goo.gl/xNFttu">https://goo.gl/xNFttu</a>
    Hapis cezasının ertelenmesi hakkında bakınız:<a href="https://goo.gl/teWPjw" rel="nofollow noopener" title="https://goo.gl/teWPjw">https://goo.gl/teWPjw</a><br>Adli Para Cezası için bakınız:<a href="https://goo.gl/GHdfQe" rel="nofollow noopener" title="https://goo.gl/GHdfQe">https://goo.gl/GHdfQe</a></p>

• Slm Baran Bey.
    2013 yılında Özel İdare Tarafından İhale edilen menfez işinin ihalesi uhdemizde kalmıştır. yapacağımız iş dere üzerine menfez işidir. işimizde servis yolunu yaptık servis yolunu gösterir levhaları koyduk işe başladık. menfez işimiz bitti trafiğe açılması için dolgu yapılacaktı özel idare tarafından dolgu yaptırılmadı. ihale şartnamesine göre beton dökülme işinden sonra 7-28 gün içerisinde dolgu yapılır diyerek yapılmadı. beton dökülmesinden 7 gün sonra akşama doğru işyerimizde trafik kazası meydana geldi. kazada 2 kişi öldü 2 kişi yaralandı. kaza yapanların şirketimizle alakası yok. kazada araç 5 metre mesafeden uçarak menfez üzerine temas etmeden karşıya geçerek çarpma sonucu oldu. kaza yerinde hız limiti 20 dir. yol bozuk ve görüş açısı net olmadığından bu bölgedeki hız limiti 20 dir özel idare müdürlüğünün belirlediği limit. yerdeki fren izi yaklaşık 35-40 mt civarında aracın aşırı hızlı olduğu bilir kişi raporunda mevcuttur. bu olaydan dolayı ben ve ortağım 2 yıl 11 ay hapis cezası aldık. hakim in demesine göre bilir kişi raporunda çok az bir oranla asli kusurlu olmuşuz. bu cezamızı paraya çevrilmedi ve dosya yargıtaya gitti. yargıtay para cezasına çevirme veya erteleme yapar mı. bilgilendirirseniz sevinirim.

• İş kazası sebebiyle taksirle ölüme neden olma en çok işlenen taksirli suçtur. İş cinayeti denilmesinin nedeni de işyerlerinde genellikle iş ve işçi sağlığı kurallarına uyulmamasıdır.
    İş kazası nedeniyle taksirle ölüme sebebiyet verme halinde asli kusur - tali kusur ayrımı önem kazanır. Az farkla asli kusurlu veya tali kusurlu olmak şeklinde bir tespit yapılması mümkün değildir.<br>Yargıtay kararı bozmadığı sürece, hapis cezasını doğrudan adli para cezasına çeviremez, ceza ertelenemez. Lütfen detayları bulunduğunuz yerde ceza avukatı bulunan bir hukuk bürosu ile görüşünüz

• Mrb Baran Bey.
    2 yıl önce kardşimi maganda kurşunuyla kaybettik . kardeşimin katilin bulunması için araştırma yapıldı . öldürüdüğü yerde 3 bin ruhsatlı silah toplayıp balistik incelem sonucu kardeşimin katil zanlısı bulundu mahkemede daha önce taksirle öldürme sucundan yargılanıyordu şimdi ise taksirden çıkıp bireysel taksir öldürme sucuna gecti sizce kac yıl ceza yer lutfen yardımcı olun.

• Merhaba Baran Bey
    13 gün önce babam ve eniştem bir trafik kazasında hayatlarını kaybettiler.Arabayı eniştem kullanıyordu.Her ikisininde emniyet kemerleri takılı ve hızları 70.Karşıdan gelen araç ise 142 ile geliyor ve babamların yollarına girerek eniştem tarafından arabaya çarpıyor araba rent a car dan kiralanmış alkollü olup olmadıgı şuan bilinmiyor bu kişinin cezası ne olur şimdiden çok teşekkür ederim.

• Taksirle adam öldürme suçunun işlenme biçimine göre ceza miktarı değişir. Taksirle ölüme neden olma suçu nedeniyle verilecek ceza miktarı aralığı makalede yazılı. Ancak yapacağınız en doğru şey dosyanızın fotokopisini çekerek bulunduğunuz yerde bir ceza avukatı ile yüz yüze görüşerek hukuki mütalaa alınız. Dilerim ki bu ülkede insan haklarına saygı duyulduğu, insanların eceliyle öldüğü günleri ailenizden geri kalanlar görsün. Başınız sağolsun.

• Trafik kazası nedeniyle taksirle ölüme sebebiyet verme suçunda asli kusur - tali kusur veya %100 kusurlu- kusursuz ayrımı yapılmaktadır. Gördüğüm kadarıyla yaşanan trafik kazası neticesinde gerçekleşen taksirle ölüm nedeniyle sizin yakınlarınız kusursuz, karşı taraf ise %100 kusurlu görünüyor. Bu gibi durumlarda Yargıtay uygulamasına göre alt sınır en az 4 yıldan başlamaktadır. Ancak, ceza davası dosyasının özelliklerine göre ceza artabilir veya azalabilir. Bulunduğunuz yerde bir ceza avukatına danışınız. Başınız sağolsun.

• Baran ben ben 27.mayıs.2016 da arkadasımın ısrarı üzerine görüsüp davet icabeti yaptı<a href="http://m.ve" rel="nofollow noopener" title="m.ve">m.ve</a> mekanda alkol aldık sonuc 0.55 promil..limiti aşıyor.tek taraflı trafık kazası yaptım ve arkadasımda yanımda.vefat etti..ben yogun bakımdan yenı cıktım.sanırım ailesi sikayetci olmıcak... 45 gün raporum <a href="http://var.ve" rel="nofollow noopener" title="var.ve">var.ve</a> mahkemede aile sikayetcı olmasa bile taksırli adam öldürme den kac sene yatarım. Nolur bilgi verın.

• Meraba baran bey
    Aile dostumuzdan birisi geceden alkol alip gunduz ticaret arabasiyla kaza yapti is zamaninda yani 3 kisi oldü 1 kisi yaralı 0,79 promil alkol cikti kaza yaptigi yerde kamera falan yok 19 yasinda ehliyeti var tutukladilar kac sene alir , aldiktan sonra cezasi dusebilir mi , paraya cevrilebilir mi , ev hapisi olabilirmi imza atmaya gidebilirmi yani sadece sizden 4 gozle cevap bekliyorum , hayirli ramazanlar

• Merhaba baran bey. Bunda 4 ay önce ambulans la bir kaza yaptım. Trafiğe kapalı yürüyüş yolu olarak tarif edilen yolda kalp krizi geçiren bir hastayı almak için polis ekibi nin eskort etmesi ile yuruyus yoluna ilk once polis otosu sonra ben ambula sla girdim.geri manevra yaparken ambulansın arka kısmında kalan yaya yi aynalar da gormedigim için ambulansin altinda kalmasina ve ağır yaralanmasına sebep oldum. Olay yerinde müdahale ettim kişi kaldırıldığı hastanede vefat etti. Olay Yeri İnceleme ve bilir kişi raporunda aslı kusurlu olduğum kanaatine varıldı. Yayanın suçunun olmadığını bende biliyorum o yürüme alanı onlara ayrılmış bir alan, fakat burada sormak istediğim kalp krizi geçirmekte olan hastayı alabilmek için ambulansla gidebileceğiniz başka bir alternatif yolun olmaması , yürüyüş yolu olan yere beni polis ekibinin sokması [yürüyüş yoluna ilk polis otosu arkadan ambulansla ben girdim] benim durumum da ne gibi bir etkisi olur? Tutanaklar ve bilirkişi raporunda da polisin bana eşlik ettiği beni yönlendirdiği ni yazmamislar . Ne gibi bir ceza alirim ehliyetime el konurmu is akdim fes edilirmi tazminat davasinda tek sorumlu ben mi gosterilirim.Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkür ederim.

• merhaba baran bey. Kuzenim gizli buzlanma nedeniyle trafik kazası sonucu annesi ve babasının ölümüne neden oldu. bilirkişi raporu kuzenimi aslı suçlu buldu ve suç durumu taksirli adam öldürme.alması gereken önlemleri almamış,, kış lastiği ve hız sınırı gibi. bu durumda anne babası öldüğü için çok üzgün,sonuçta kendi canı yandı. ayrıca arabada bulunan karısı ve eniştesi de yaralı olarak kurtarıldı. acaba kuzenime ne kadar bir ceza gelir? cezada anne baba durumundan indirim söz konusu olur mu? paraya çevril
    se cezası ne kadar ödemeli?

• Merhaba baran bey 2016 7 ayda kavsaktan araçla dönerken isik yok ama sagdan gelene yol ver levhasını görmemiş babam motorsikletle gelen bir gence carpti on gün sonra vefat etti genç babam o gunden beri karakola imza atıyor genç 21 yasinda bekar suçun% 100 babama vermişler gencin ehliyeti kaskı yokmuş acaba ne ceza alır babam 71 yaşında

• Selam bizim annenemiz trafik kazasinda vefat etti ve sofor yuzde 200 kusurlu cikti tazminat davasi actik ve dayimda buarada vefat etti yengem kabul etmiyor parayi sizce bu duru.da ne olur tazminat davasi komple duser mi yardimci olmanizi bekliyorum ne olur acil cevap savci illa oda gelcek yoksa dva duser diyor kanunlard boyle birsey var mi

• Selam bayramda trafik kazası geçirdim
    Yolda bi an daldım ve karşıdan gelen araçla kafa kafaya çarpıştık ve karşı taraf 2 takla atarak yolun kenarındaki su kanalına ters düştü ve içinden bayan çıktı şöför boğulurken kurtardım ve adam 6 gün sonra sudaki pislikten vefat etti kadının ayağı kırık adamın ehliyeti yok. Suçum taksirle adam öldürmek ne kadar ceza alırım yardımcı olursanız sevinirim

• Selam baran bey acil yardımınıza ihtiyacîm war..1 hafta önce aktar dükkanımdan etil alkol alan bir müşteri rakı yapmış ve ardından vefat etmiş oğlu etil alkolün bizden aldığını beyan etmiş ve savcılık araçtrılmasî için polisleri yolladı dúkkana 3 adet etil alkol tutanakla alındî ifade vermek için karakola gittik ve tbdk izni olmadığı için 9 bin ceza kesildi şimdi benim sattığım etil alkollerin üzerinde gıdalarda kullanımı yasaktır. die uyarı var (bizde temizlik amaçlı satıyoruz) tutanaklarada yazıldı ztn alan şahısta temizlik amaçlı almış ama nasıl olduysa rakı yapmaya çalışmış ve sonrası vefat etmiş oğluda en son etil alkol alıp rakı yaptığını sölediği için bu şekilde sıkıntı oldu şuan vefattan 3 gün geçti ve savcılık ifade için çağırmadı bu olaydan başımız ağrırmı yardımcı olursanız sevinirm birde problem olursa suç personelin mi yksa işyeri ruhsat sahibinin mi olur..

• İlginiz için teşekkürler

• Peki bu adamın ehliyeti yok yine de cezam aynı şekilde mi kesilir

• Merhaba ben 6 kasım 2016 tarihinde trafik kazası geçirdim arkadaşım vefaat etti benimde boynum kırıldı 4 adet vida takıldı şuan iyiyim 2 kez mahkemeye cıktım ertelendi asli ve tam kusurluyum ama dikkatimi bozan arkadaşımdı kaza yapmamıza sebeb olanda vefaat eden arkadaşımdı yani ifademdede anlatmıştım ama hala tam kusurluyum sizce ne kadar ceza alırım ?

• Merhabalar, eşim inşaat mühendisi. Şantiye şefliği yaptığı inşaatta işçi ölümü yaşandı Mart ayında. Bu ay iddianame ulaştı eline ancak tek onun ismi geçiyor ve asli suçlu olarak yazılmış , iş güvenliğine dair herşey işçinin imzasıyla bulunmakta ancak bu zaman kadar herhangi bir evrak istenmedi savcılık tarafından, iddianamede tek suçlu eşim olarak görünmekte. İşçinin ailesi tarafından açılan bir dava da yok. Bilirkişi yada savcı olay olduğu gün olay yerine incelemeye gelmedi. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor?

• Konu ile ilgili gelişmeleri benimle de paylaşırsanız sevinirim. Benim de çalıştığım yerde sorumlu mühendisim ve bir arkadaşımız vefat etti. Brnim de adım asli kusurlu olarak geçiyor. Kamera kayıtları ve ifadeler üzerinden bilirkişi rapor hazırlamış.

• Merhaba Baran Bey<p>Ben dün yağmurlu havada 40 50 km hızla ilerlerken afgan kökenli kağıt toplayan bir şahıs sağına soluna hiç bakmadan bir anda yola çıktı kornaya basmama rağmen kulağında kulaklık olduğu için duymadı ve son anda kafasını çevirip görerek koşmaya başladı bende ona çarpmamak için kendimi arabayı sağa kırıp arsaya attım araçtan indiğimde yerde yatıyordu ben önden hiç vurmadım ona arabanın sağa tarafına vurup vurmadığından emin değilim.Bu şekilde ifade verdim o şahıs %50 kusurlu bulundu yola atlamasından dolayı bende de kavşağa yaklaşırken yavaşlamamaktan %50 kusur bulundu ama zaten yavaş gidyordum yerler ıslak olduğundan durmadı araç.Şahıs şu an yoğun bakımda yatıyor haber bekliyoruz beni arayacaklar.Şahıs vefat ederse yada etmezse nasıl bir sonuç çıkar sizce ? Bu arada şahıs afgan ve kaçak yaşıyor .</p>

• Merhaba Baran Bey
    Ben Özgü Şırnak beytüşşebaptam yazıyorum korucu ailesiyiz babam ve iki amcam korucu bir amcam öğretmen evlerimiz köyde dağ yamacında yani kırsalda yaşamaktayız terörle ciddi sıkıntılarımız var ben öğrenciyim ben bile çoğu zaman nöbet tutuyorum terörden aldığımız tehditler sonucunda devlet bize koruma kararı çıkardı.<br>Gelelim olaya , bir gece yarısı köyümüzden 20 km öteden 5 köy öteden bir adam dağ yolundan inip evlerimizin arasına girmeye çalıştı gecenin karanlığında onu farkeden öğretmen amcam kimsin necisin diye sormuş o da bunun üzerine kaçmaya başlamış amcamın elinde de nöbet tuttuğu kaçak silahı vardı şahsın kaçması üzerine durması için etrafına ateş açmış ve bacaklarından bel kısmına kadar mermiler isabet etti ve olay yerinde öldü. Amcam karakola teslim oldu şu anda tutuklu.<br>Bulunduğumuz şartlar göz önünde bulundurulursa <br>-olağanüstü hal<br>-devletin koruma kararı verdiği bir aile<br>-operasyon bölgesi <br>-terörden aldığımız ciddi tehditler ve mektuplar<br>-şahsın 20 km öteden gece yarısı dağ tarafından gelmiş olması<br>-amcamında da sicil kaydının tertemiz olması <br>Ne kadar ceza yemesine sebep olabilir ?<br>İlginiz için teşekkürler...

• Kolay gelsin. Annem 31 mart 2018 tarihinde öğlen saati bulvar üzerinde levhalı ve işaret li yaya geçidinden geçmek isterken 17 yaşında ehliyetsiz ve sigortasız araç yüksek bir hızla çarptı. Annem hastaneye kaldırıldı ve orada vefat etti. Rapor da kol,göğüs kemikleri,kalça kemiği , kafatası kırığı ve iç kanama var. Olay yeri bilirkişi raporu %100 kusurlu buldu şoförü.Yazdıklarınızı okudum ve anladığım kadarıyla bilinçli taksirli ölüme sebebiyet vermeden yargılanacak. Benim tam takıldığım sorun suçlu kişinin yaşı. Ruhsat sahibi cezası, aracın sgorta olmayışı. Cezanın artmasını sağlamazmı? Cevap yazarsanız sevinirim Baran bey yardımcı olursanız çok memnun olurum. Hayırlı işler..

• 2011 yılında trafik kazasında 3 kişi vefat etti karşı taraf ASLİ kusurlu bulundu ..ben tali kusurlu.. 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi bana ve paraya çevrildi ADLİ para cezasına çarptırıldım.. TAZMİNAT davası zaman aşımı süresi ne zaman doluyor acaba. verilen ceza süresine göremi yoksa 15 yıldan yargılandığım süredemi doluyor kolay gelsin