DOLANDIRICILIK SUÇU VE CEZASI

• Avukat bey, facebooktan benimle iletişime geçen biri, bir tv yarışmasına katılma hakkı kazandığımı söyleyerek katılma bedeli olarak 250 Tl istedi. Ben de gönderdim şimdi hiçbir şekilde ulaşamıyorum. Bu suç dolandırıcılık suçu değil mi ne yapmam gerekir.
    soru makalesi: https://barandogan.av.tr/blog/ceza-hukuku/nitelikli-dolandiricilik-sucu-cezasi.html

• Mağduru olduğunuz fiil tipik bir nitelikli dolandırıcılık suçu türüdür. TCK md. 158'de yer alan bilişim sistemleri aracı kılınarak işlenen nitelik dolandırıcılık suçu söz konusu. Savcılığa suç duyurusunda bulunup fail hakkında şikayetçi olursanız, büyük ihtimalle fail bulunur ve cezalandırılır

• YORUM KURALLARI
    1- Sitenin amacı hukuki yardım değil, somut olaylar üzerinden hukuk bilgisine erişimin kolaylaştırılmasıdır.<br>2- Daha önce cevaplanmış benzer nitelikte sorular cevaplanmadan silineceğinden önceki yorumlar okunmalıdır.<br>3- Yorum, ilgili konu linkinde kısa bir şekilde yapılmalıdır. <br>4- Dolandırıcılık Suçu dışındaki sorularınızı "Ceza Avukatı" linkinden sorunuz: <a href="http://goo.gl/2jLDlW" rel="nofollow noopener" title="goo.gl/2jLDlW">goo.gl/2jLDlW</a>

• merhaba baran bey basit yalan niteliğindeki dolandırıclık suçunun cezası nedir karşı tarafın zararını ödedik karar bozulurmu yargıtaya odedıgımıze dair dekontla dılekce versek karar bozulurmu

• Basit dolandırıcılık suçunun cezası yukarıda makalede yazılı.
    Mağdurun zararını ödeme, yerel mahkeme karar verinceye kadar etkin pişmanlık nedeniyle ceza indirimi sağlar. Temyiz aşamasında yaptığınız ödeme Yargıtay'ın bozma gerekçesi olmaz. Bu nedenle karar bozulmaz.<br>Ancak herhangi bir nedenle dolandırıcılık suçu ile ilgili yerel mahkeme kararı Yargıtay tarafından bozulursa yaptığınız ödeme nedeniyle ceza indirimi uygulanır. Karar bozulmazsa dolandırıcılık suçu nedeniyle etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanamazsınız

• baran bey bız bu konuyla ilgili avukat tutmak istiyoruzda yararlı olurmu fazlada bi durumumuz yok 60 tane falan basit yalan nıtelıgınde dolandırıcılık dosyasının bozulması gerekıyor suanda cezaevınde yatıyor yakınımız karşı tarafın parasını oduyoruz dilekçe yazarak bi kaçtane dosya daha bozuldu

• Merhaba, Baran bey, Çok farklı bir durumla ilgili sorularım olacak. Başıma geldiği için kendi üzerimden de anlatabilirim fakat kabaca şöyle; Bir dolandırıcının başka bir şahısa ait banka hesabını o şahısa güven aşılayarak kullanabilir duruma geldikten sonra 3. şahısları dolandırmakta kullanması sonrası dolandırıcı bu işten yırtabiliyor mu?. Ben arada kalan kişiyim banka hesabımı ev arkadaşım kullanarak başka şahısları yazlık kiralama vaadiyle kandırıp dolandırmış. Şu anda ise bu şahıs tanık ben ise şüpheli sıfatındayım. Bu durumla ilgili bilgi verebilir misiniz?.

• Somut durumunuzda işlenen suç nitelik dolandırıcılık suçu olarak nitelendirilir. Ancak anlattığınız mesele dolandırıcılık suçu ile ilgili değil, ceza muhakemesinde ispat hukuku ile ilgili. Ceza hukukuna göre Nitelikli Dolandırıcılık suçunu fiilen kim işlemişse yargılama neticesinde o cezalandırılır. Somut durumunuzda meydana gelen karmaşa nedeniyle ceza avukatı da olan bir hukuk bürosu ile ceza davası dosyanız üzerinde tartışarak yüz yüze hukuki mütalaa alınız

• merhaba.baran bey.ben kısaca.olayı soyle anlatayım ben kardesımden.bankadan kıredı.cekmek.ıcın.benden kefıl.olmasını.ıstedım ve.kardesım.bana maaş <a href="http://bordrosu.ve" rel="nofollow noopener" title="bordrosu.ve">bordrosu.ve</a> kımlık fotokopısı verdı.fakat kıredı kullanamadık bende kardesımın kımlık fotokopısı ne kendı resmımı koydum ve arac kıredısı almak ıcın bı galerıye gıttım fakat nıyetım kardesımı magdur etmek deyıldı kıredı cıktı kardesımın ustunden fakat bende kardesımın kımlıgı olmadı ıcın bende vazgectım fakat.galerı bana.kıredıyı.bugun.kullanmassam.yanacanı soyledı.ben.ıstemememe.ramen vermeye.kalktı kısacası baanka kardesımı aramıs sıstemde kayıtlı oldundan ve kıredı yı bıldırmıs kardesım ıstememıs ve bunun uzerıne galerıcı benden suphelenınce kardesımın ıs.yerını aradılar.sonumuz karakol oldu neysekı kardesım ve galerıcı sıkayetcı olmadı ama mahkeme benı adlı kontrolle.serbest bıraktı.fakat ben ılk hafta ımza attım ıkıncı hafta atamadım atmaya gıttımde bana atamassın dedıler attırmadılar bende ıkıncıye geldımde bana dosyamın gonderıldı soylendı ..su anda 5.cı agır ceza.mahkemesınde gorulecek davam bakırkoyde ben tutuklama kararı nasıl olur acaba ımza atmadım ıcın nasıl ıtıraz edecem veya bana bu tutuklama bıldırılecekme .teşekkur ederım şimdiden

• Nitelikli dolandırıcılık suçu nedeniyle yargılanıyorsunuz. Anladığım kadarıyla hakkınızda nitelikli dolandırıcılık suçu nedeniyle soruşturma aşamasında adli kontrol kararı verilmiş, ama sizin ihlal ettiğiniz görülüyor. İhlal halinde hakkınızda gıyabınızda cmk gereği tutuklama amaçlı yakalama kararı çıkarılmış olabilir. Yakalama kararı gıyabınızda verilir. Ayrıntılar için ceza avukatı bulunan bir hukuk bürosu ile görüşünüz.

• merhaba baran bey ben internette yazılımcı bir kişi tarafından dolandırıldım 300 tl para ödedim yazılm yapması için ve sögledigim yazılımı yapayacagını soyledı bende ıade istedim fakat iade yapmadı adresi yok fakat sosyal profilleri cep telofonu web sitesi mevcur banka ıban hesapları ona para gonderdıgıme daır kanıtlar var mail yoluyla yazısmalarımız mevcut sabırsızlıkla yardımınızı beklıyorum ne yapmam lazım teşekkürler

• Suç: Dolandırıcılık Suç Tarihi: 13/06/2012 Uygulama: 1) Sanık Okan Demirel hakkında, TCK 157/1, 52/2, 53 maddeler uyarınca 2 yıl hapis ve 200.-TL adli para cezası, belli hakları kullanmaktan yoksun bırakma, HAGB kararı ile ilgili mahkemesine ihbara; 2) Sanık Tağı Murat Demirel hakkında, TCK 157/1, 52/2, 53 maddeler uyarınca 2 yıl hapis ve 200.-TL adli para cezası, belli hakları kullanmaktan yoksun bırakma, HAGB kararı ile ilgili mahkemesine ihbara ilişkin. Tebliğ Tarihi: Her iki sanığa 16/01/2014 Temyiz Eden ve Tarihi: Sanık Okan Demirel 22/01/2014, Sanık Tağı Murat Demirel 23/01/2014<p>Yukarıda özet bilgileri yazılı dosya incelendi.</p><p>1-Sanık Okan Demirel hakkında kurulan hükme yönelik temyiz itirazının incelenmesinde;</p><p>Sanığın sabıka kaydına göre tekerrüre esas alınması gereken Bakırköy 5. Asliye Ceza Mahkemesine ait ilam olmasına rağmen TCK 58.maddenin tatbik edilmemiş olması, karşı temyiz olmadığından bozma sebebi sayılmamıştır.</p><p>Anayasa Mahkemesi'nin 08/10/2015 gün, 2014/104 - 2015/85 Esas ve Karar sayılı kararı ile TCK 53/1. maddesi uygulanırken (b) bendinde yazılı "seçmeseçilme ve diğer siyasi hakları kullanmaktan" ibaresinin iptal edilmiş olması göz önüne alındığında; hapis cezasına mahkumiyetin kanuni sonucu olarak uygulanması gereken bu madde ile ilgili tüm değişiklikleri kapsayacak ve doğru olan uygulamanın infaz aşamasında göz önüne alınabileceği değerlendirilerek yapılan incelemede;</p><p> Yapılan yargılamaya, dosya içeriğine, toplanıp karar yerinde gösterilen ve değerlendirilen delillere, oluşa ve mahkemenin soruşturma sonucunda oluşan inanç ve takdirine, suçun oluşumuna ve niteliğine uygun kabul ve uygulamasına, hukuka uygun, yasal ve yeterliolarak açıklanan gerekçeye göre, Sanığın, kimseyi dolandırmadığına ilişkin ve yerinde görülmeyen temyiz itirazlarının reddiyle usul ve yasaya uygun olan hükmün ONANMASI</p>

• Hakkınızda nitelikli dolandırıcılık suçu nedeniyle yerel mahkeme tarafından verilen hüküm yargıtay temyiz incelemesi sonucu onanarak kesinleşmiş. Nitelikli dolandırıcılık suçu kesinleştiği için daha önce hakkınızda açılan ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilen dosyanız da açılacak. Ayrıntıları ceza avukatı bulunan bir hukuk bürosu ile görüşünüz

• Anlatımınızdan dolandırıcılık suçu değil de ticari bir alışverişin gereklerinin yerine getirilmemesi durumu söz konusu. Ancak kişi hile ile aldatıcı nitelikte davranışlar sergilemişse dolandırıcılık suçu işlenmiş olur. Hile ile aldatıldığınızı düşünüyorsanız, yani karşınızdaki kişi yazılımcı olmadığı halde yazılımcı gibi hareket etmiş veya işi yapma yeteneğine sahip değilken kendisini öyle gösterip menfaat temin etmişse dolandırıcılık suçu nedeniyle suç duyurusunda bulunun, şikayetiniz üzerine savcılık derhal soruşturma başlatır. Lütfen ayrıntılar için ceza avukatı bulunan bir hukuk bürosu ile yüz yüze görüşünüz.

• Merhaba Baran Bey 2012 yılında arkadasım uzerıne araba alamadıgı ıcın benım adıma araba aldık ama arkadas arabayı kullandı. .Araba benım uzerıme alındı ama ben de arkadasıma araba vekaletını verdım .3 yıl benım uzerımde kaldı Trafık cezalarını takıp edıyordum ama hgs cezaları aklıma gelmedı Araba adına hgsden 9000 bıne yakın borc cıktı arkadasa bu durumu aktardım .Arabanın Sanayıde oldugunu cıkınca arabayı satıp borcu oduyecegını belırttı .Ruhsat onda oldugu ıcınde pek bırsey yapamadım .2 hafta ıcınde arabanın ıslemlerını halledıp arabayı sattı sımdı de hgs affı olucagını beklememız gerektıgını belırtıyor .Hgs onun adına kayıtlı ruhsat benım uzerıme oldugu ıcın tum borclar bana geldı.Hala oduyecegını belırtıyor ama yenı ogrendıgım cevresınden duydugum gecmısınde dolandırıcılıktan yattıgının ogrendım . Bana da ıcralık oldugu ıcın arabayı uzerıne alamadıgını soylemıstı ama eskı esınden bosandıgı ıcın mal varlıgı paylasımına gıtmemek ıcın uzerıne almamıs .Yakın bır cevremden bır arkadasımı da 2000 dolandırmıs .Izleyebılıcegım bır yol var mı yardımınızı beklıyorum ılgınız ıcın tesekkurler...

• Dolandırıcılık suçu ile cezalandırılan hile ve yalan herhangi bir hile ve yalan değildir. Dolandırıcılık suçu ile nitelikli bir hile cezalandırılır. Somut durumunuzda sosya-ticari ilişkilerden kaynaklanan basit yalan ve hileler olduğu görülüyor. Bu nedenle dolandırıcılık suçu oluşmaz. Detayları bulunduğunuz yerde ceza avukatı olan bir hukuk bürosu ile görüşerek görüş alınız.

• Merhaba Baran bey,İstanbul'da ticaretle uğraşıyorum şubat ayında bizi arayan bir müşterimize internet üzerinden sözleşmeli olarak ürün satışı yaptık ürünlerimizi montaja hazır hale getirerek şahsın istanbul dışında bulunan ikamet adresine kargo ile teslim ettik. Aynı günün akşamı ekibimiz montaj için yola çıkmak üzereyken çocuğunun öldüğünü bundan dolayı montajı ertelemeyi istedi ve erteledik. Ertesi gün şüphelendiğim için şahsın edresine ziyarete gittim ve çocuğunun ölmediğini yalan söylediğini anladım, (Şüphelenme sebeplerim arasında kargodan ürünleri abisinin teslim aldığını söylemesiydi ancak kargo firmasında teslim alan kişinin kendisi olduğu ve teslim evrağını kendisinin imzaladığını gördüm) ürünleri sorduğumda bir depoda olduğunu söyledi ben de ödemeyi istedim şu anda üzerinde parası olmadığını hafta içine senet verebileceğini söyledi ve senet yaptık.Senedin günü geldi ve üzerinden 15 gün geçmesine rağmen borcunu ödemedi, ben de bunu üzerine tekrar istanbul'dan yola çıktım ve şahsın adresine gittim, aramızda onun tarafından çıkarılan sözlü ve hakaret edilen kavga sonucu karakolluk olduk. Karakola gittiğimizde şahıs hakkında bizimkine benzer 90'a yakın dosya olduğunu ve şahsın cezai ehliyetinin olmadığını öğrendik,size sorum şu olacak cezai ehliyeti olmayan şahıs hakkında adli soruşturmalardan netice alabilir miyiz, hukuki olarak hakkımızı nasıl arayabiliriz?

• Cezai ehliyeti olmayan bir kişiyi dolandırıcılık suçu veya başka bir suçtan cezalandırılması mümkün değil.
    Teslim ettiğiniz malın bedelini almak için asliye hukuk mahkemesine alacak davası açabilirsiniz.

• merhabalar,<p>abim 26 mart 2016 gunu polis esliginde tutuklanarak, kartal kapali cezaevine konuldu, cezasinin tam icerigini bilemiyoruz, ben yurt disinda yasiyorum, arastirdigima gore bundan 10 yil once arabistana haci goturren bir turizm sirketinde calisiyormus, imza yetkisi oldugu için abimide iceri almislar. firma sahibi suan Arabistanda 7 aydir hapisteymis... 10 yildir abime mahkemeden tebligatlar gidiyormus ama oturdugu yerde bulunamadigi için, yeni adresinde yakalanmis. Turizm sirketi arabistana goturmek istedigi kabileyi dolandirmis,</p><p>kesinlesmis bir hapis cezasi varmis 8 sene diyorlar ama abim ne bir mahkemeye cikti nede baska birsey direk iceri aldilar. daha oncede herhangi bir suctan iceri girmedi sicili temiz... bir imza yetkisi oldugu için 8 sene hapis verilmesi normalmi. abim 10 yildir bu adreste oturmadigini gelen tebligatlardan haberdar olmadigini ispat ederse cezasi af olunurmu yada dusermi</p><p>lutfen yardimci olun simdiden cok tesekkurler</p>

• Merhabalar, Şuan yargılanıyor muyuz?, Yoksa aracımızı kargoya yaptırmakta ısrar edersek ve bi dolandırıcılık söz konusu olurda bunu kanıtlarla tesbit ederlerse mi yargılanacağız avukat bey, Tam anlayamadık yardımcı olur musunuz?<p>Cevabınızı bekliyoruz...</p><p></p>

• Cezanın af olması söz konusu olmaz, ancak nitelikli dolandırıcılık suçu nedeniyle yapılab yargılamadan haberdar olmadığını ispatlarsa ve verilen karar temyiz edilmeden kesinleşmişse, kararı temyiz hakkı doğar. Ayrıntıları bir ceza avukatı ile yüz yüze görüşünüz

• Nitelikli dolandırıcılık suçu nedeniyle yargılanabilmeniz için savcılığın soruşturma başlatmanız gerekli. Gönderilen evrak bir soruşturma evrakı değil, sigorta şirketinin özel evrakı. Sigorta şirketi Sigorta bedeli almak maksadıyla dolandırıcılık suçu işlediğiniz iddiasıyla savcılığs şikayet dilekçesi vermedikçe soruşturma başlamaz. Ayrıntıları bulunduğunuz yerde ceza avukatı bulunan bir hukuk bürosu ile görüşünüz

• merhabalar babam şuan 5 aydır cezaevinde dini duyguları istismar ederek dolandırıcılıktan parçalı bulutlu toplam 33 yıl hükümlü toplam ne kadar kapalıda ne kadar açıkta yatacak birde herhangi bi yasa vuruyormu yardımcı olursanız çok seviniriz.

• Hayirli aksamlar sayin baran bey bizler avrupada yasayip disimizden tirnagimizdan artirdigmizla bizleri yatirim vaadiyle kandirip antalyada arsa satcagiz diye paramizi alip beni darp eden sebeke elini kolunu salliyarak 100 yakin gurbetciyi <a href="http://dolandirdilar.ve" rel="nofollow noopener" title="dolandirdilar.ve">dolandirdilar.ve</a> rakamlar cok büyuk .savciliga suc duyurusunda bulunduk sacma sapan iki satirla durusma olmadan adamlari aciga almadan davamizi dusurduler sizlerden ricam nasil bir yol kat edebiliriz.avukat tutcak durum bile birakmadilar bizlerde.saygilar tskler.

• iyi günler ben <a href="http://sahibinden.com" rel="nofollow noopener" title="sahibinden.com">sahibinden.com</a> da online oyun hesabı satın aldım ancak karsımdaki kişi parayı yolladıktan sonra oyun hesabını verecegini söyledi.ben de ücreti yolladım.bana oyunun oldugunu iddaa ettigi bi e-posta adresi ve şifre verdi sonra da beni engelledi oyun için verdigim para gitti.nereye şikayet edebilirim bulunması ne kadar sürer Ne yapabilirim yardımcı olursanız cok sevinirim iyi günler kolay gelsin.

• Facebook, twitter, instagram vb gibi bilişim sistemleri üzerinde işlenen suçlar da dolandırıcılık suçudur. Aleyhinize işlenen suç, bilişim sistemi kullanılarak nitelikli dolandırıcılık suçudur. Bulunduğunuz yerdeki adliyede cumhuriyet savcılığına şikayet dilekçesi vererek suç duyurusunda bulunursanız fail hakkında nitelikli dolandırıcılık suçundan derhal soruşturma başlatılır.
    Ayrıntıları ceza avukatı bulunan bir hukuk bürosu ile yüz yüze konuşunuz

• 7 ay kadar önce instagram üzerinden bir alışveriş yapmıştım 40 lira civarında, ürün elime ulaştı fakat hasarlıydı, sonra satıcıyla tekrar iletişime geçemedim, şikayet etme hakkım var mı, kişinin alacağı ceza nedir?

• Facebook, twitter ve instagram üzerinden sıklıkla nitelikli dolandırıcılık suçu işlenmektedir. Somut durumunuzda hileyle aldatma varsa nitelikli dolandırıcılık suçu oluşur. Normal bir alışveriş ilişkisinden kaynaklanan bir eksik ifa söz konusu ise nitelikli dolandırıcılık suçu oluşmaz. Ancak, hiçbir şekilde ulaşamıyorsanız ve hile yapılarak bu işlemin yapıldığını düşünüyorsanız. Şikayet ettiğinizde savcılık soruşturma başlatır. Failin cezalandırılması halinde nitelikli dolandırıcılık suçunun cezası makalede var, ordan okuyunuz

• iyi günler ben 2500 tl nakit vererek iphone 6 aldım bana demo sürüm vs denmedi ancak demo çıktı telefon öğrenince değişim vaadiyleybeni iki aydır bekletiyorlar aldığım ile gidip tüketici haklarına şikayet edicem aynı zamanda satıcıya dolandırıcılıktan dava açabilir miyim? Tazminat alma gibi bi durumum var mı? Bilgilendirirseniz sevinirim

• Selamun aleykum öncelikle 1 hafta önce facebookdan fake kız hesabı olarak bıldıgım bır hesapdan msj aldım ve konustuk ınanıdm 30 tl kontor attım sonra engelledı benı araştırdım attım telefon numarsı olmus bır kısıye kayıtlı ve sadece 30 ve 20 tl attım şikayet etsem ceza alır mı kişi erkek ama kız hesabı kulanıyor lutfen cevap

• Normal bir alım satım ilişkisinde satın alınan malın ayıplı çıkması dolandırıcılık suçu oluşturmaz. Ancak, hile ve desiselerle iphone 6 aldığınıza sizi ikna edip başka bir mal gönderilmişse nitelikli dolandırıcılık suçu meydana gelir. ayrıntıları bir ceza avukatı ile yüz yüze görüşünüz.

• Aleyhinize işlenen suçu tipik bir nitelikli dolandırıcılık suçudur. Şikayetçi olmanız halinde fail hakkında soruşturma yapılır ve nitelikli dolandırıcılık suçunun cezası ile cezalandırılır.

• -Emir Bozkurt<p>Öncelikle Merhabalar Bir Dolandırıcılık ve Hırsızlık Olayıyla Karsılastım,Oyun İsmi S4 League Bir Alım satım olayına girdik bana ait olan hesabı verdim fakat arkadas hesabı vermedi ve engelledi. Bu Olayla İlgili Soruşturma Açılmasını Ve İleti Formu Yollamınızı İstiyoruz Bir Tek BENİM DEĞİL BİKAÇ ARKADASIMIN DAHA HESABINI ÇALIP SONRA ÇARLARI SATIP PARASINI HARCAMIŞTIR.</p><p>GEREĞİNİN YAPILMASINI ARZ EDERİM</p><p><a href="https://www.facebook.com/uqhala.welet1?hc_location=ufi" rel="nofollow noopener" title="https://www.facebook.com/uqhala.welet1?hc_location=ufi">https://www.facebook.com/uq...</a> Hırsızlık Yapan Arkadasımız Burdan Ulaşabilirsiniz</p>

• MERHABA baran bey ben bilişim suçundan yargılanmaktayım yani 11 kişini kredi kartı ile internet üzerinden alışveriş yaptım daha sonra mayıs 2012de tutuklandım ve 28 ay tutuklu kaldım tutuklu kaldığım süre içerisnde mağdurların zararları giderildi ve şikayetlerini geri aldırdık şimdi savcı her olaydan ayrı ayrı ceza almamı istedi sorum şu olacak benim zincirleme olarak mı ceza alıcam yoksa ayrı ayrımı birde zaman aşımı nasıl işler kaç yıldır bu suçlarda ilk suç tarihinden itibaren mi yoksa son suçtan mı yada dava bitiminden itibaren yargıtaya gönderilme tarihinden mi başlar ve tahminen kaç sene ceza alırım bilgilendirirseniz sevinirim... şimdiden teşekkürler

• Bilişim sistemi kullanılarak yapılan dolandırıcılık, nitelikli dolandırıcılık suçu olarak addedilir. Kural olarak her mağdura karşı işlenen fiil ayrı bir dolandırıcılık suçu oluşmasına ve ayrı bir ceza verilmesine neden olur. Ancak, tek suç işleme kararı ile hareket ettiğiniz, fiilleri gerçekleştirme zaman aralıklarınız, suçun işlenme biçimi vs. gibi etkenleri dikkate alarak zincirleme suç işlendiği savunulabilir. Savunmanızı detaylandırmak ve durumunuzun zincirleme suç kavramına uygun olup olmadığını değerlendirmek için bulunduğunuz yerde bir ağır ceza avukatı ile iletişime geçiniz.

• Merhabalar
    Mart ayında tanımadığım bir numaradan aranarak 141 tl faturamı yanlışlıkla ödediğine dair haber aldım. Operatörümü arayıp durumu teyit ettirdim iptal edip edemeyeceklerini sordum bana bizim yapabileceğimiz birşey yok kart sahibiyle uzlaşın dendi hiçbir şekilde bankadan iptal ettirilebileceği böyle bir dolandırıcılığın olduğundan bahsedilmedi. Bende kişinin hesap numarasına tc kimlik numaram üzerinden tutarı gönderdim. Aradan bir buçuk ay geçmiş operatörüm avea mart faturamın banka tarafından açığa alındığını haber veriyor. Dekontu atalı baya zaman geçmiş hesap numarasına bankadan ulaşabilirmiyim ulaşsamda dilekçe verip şikayet etsem hakkımı alabilirmiyim? Bu arada kişinin tlfu yönlendirmede whatsaptanda engelledi beni hala aynı numaradan dolandırıcılık devam

• Dolandırıcılık suçu son dönemde en çok telefon, whatsapp uygulaması, facebook, instagram, twitter, oyun siteleri vb. gibi internet araçları üzerinden işlenmektedir. Aleyhinize nitelikli dolandırıcılık suçu işlenmiş gibi görünüyor. Şikayetçi olmanız halinde savcılık soruşturma başlatır. Telefon kayıtları getirtilir, yaptığınız ödemeye dair banka dekontu bankadan istenir ve beyanlarınıza uygun olgular tespit edilirse fail hakkında dolandırıcılık suçu nedeniyle cezalandırılması için bir kamu davası açılır.

• Iyi günler.şöyle özetlemek gerekirse erkek arkadaşım internette bir restbet adlı siteden cep havele yoluyla iddia oynadı geçen gün. Ve  iş bankasına benim tc ile benim numaraya 200 tl gönderdi.Benim telefonuma bunun bilgisi ve bir referans no geldi. Istediğim zaman bu parayı bu no ile cekebilecegime dair. Tüm bunlar olurken yanyanaydik hep. Sonra bu referans no gelince ben hemen erkek arkadaşıma bu noyu söyledim oda üyesi olduğu siteye bilgileri verdi üyelik hesabına paranın yatirilmasini istedi. Ancak site yetkilileei paranın yatmadigini söylediler. Iş bankasını aradık ve paranın biz yatirdiktan 40 dk sonra çekildiğini (ıstanbul dan bir atmden)söylendi. Ancak ikimizde o anda kirklarelideydik ve yanyanaydik. Site bu parayı çekti ve bize söylemedi yani dolandirildik. Karakola şikayet ettik bugün. Ve ifademizi de aldılar. Bize dönüş ne zaman olur. Siteden paramızı alabilir miyiz? Her atmde kameralar var sonuçta değilmi?  Bu arada erkek arkadaşımın çekme olasılığı bile yok bende çekmedim parayı. Karakolda bir polis memuru da idda oynadığı için değilde benim telefonumu idda oynaması için arkadaşıma vermenin suç sayilabilecegini söyledi. Acikcasi gözümü korkuttu. Ne yapabiliriz sizce böyle birşey karşımıza çıkar mi

• öncelikle teşekkür ederim baran bey cevabınız için peki zaman aşımı varmı ve nasıl işlemektedir bu süreç..

• merhaba baran bey 2 yıl 6 ay hapis ve 1600 gün karşılığı 33000 tl adli para cezası aldım. bankadan kredi çektim kredi tutarı 20.000 idi. maaş yazısını yüksek gösterdim diye ceza verdiler. kredinin sadece 4,5 ayını ödeyebildim. kanunda adli para cezası iki katından az olamaz diyor. adli para cezaları 5 günden az ve 730 günden fazla olamaz diyen bir kanun daha var. ben yargıtaya dosyayı yolladım. bana nitelikli dolandırıcılıktan ceza vermişler. yargıtay hangi kanunu dikkate alıp hesaplama yapıyor.

• Alehinize işlenen dolandırıcılık suçu bilişim yoluyla işlenen nitelikli dolandırıcılık suçudur. Soruşturma neticesinde hileyle parayı çeken kişi hakkında ceza davası açılır. Ayrıntıları bulunduğunuz yerdeki bir ceza avukatı ile yüz yüze görüşünüz.

• 5 gün - 730 gün arası adli para cezası, kanunun sadece adli para cezasına hükmedilmesini öngördüğü suçlarda hakime takdir hakkı veren bir düzenlemedir. Nitelikli dolandırıcılık suçunda adli para cezası, suçtan elde edilen menfaatin iki katından az olamaz. Banka veya kredi kurumundan kredi açılmasını sağlamak amacıyla dolandırıcılık suçu nedeniyle verilen adli para cezası, mutlak surette en az çekilen kredinin iki katı olarak verilmelidir. Somut durumunuzda mahkeme uygulama hatası yapmış.

• Çok teşekkür ederim. Peki bu bahsi geçen idda sitesi kacaksiteymis. Ve kaçak sitelerden idda oynamanin para cezası varmış. Arkadaşım para cezası alacak ama benim asıl sorum bu iddiayı oynarken benim telefonumdan yararlandı. Savcılık benim aleyhime bir dönüş yapar mi?

• Anlatımınızdan meselenin dolandırıcılık suçu mu evrakta sahtecilik suçu mu olduğu anlaşılmıyor. Lütfen dosyanızın fotokopisini çekerek bir ceza avukatına danışınız

• Merhabalar. Bir konuda fikir danışmak istiyorum. 1 yıl önce kuaföre müşteri olarak gittigim sırada yinr musteri olarak gelen bir bayana kozmetik ürünleri verdik 250 tl. Kadın nakit olmadığını söyledi ve kuaför de çalışanlar kadının parayi getireceğine kefil oldu ve bende oranin devamlı musterisi oldugum için kabul ettim. Kadin anlastigimiz tarihte parayi getirmedi evini taşıdı mahalle esnaflarindn alacakli bir kişi ile evine kadar gittik defalarca erteledi ve eşinide dolandırmış anladığımiz kadariyla. Telefonlarımızı engelledi hala edepsiz bir üslupla istedigini yap diyebiliyor. Maddi külfetinden ziyade bu denli ugrastirdigu defalarca yalan söylediği ve hala umurumda değil dedigi için sinir bozucu bir şekilde uğraşmak istiyorum artık. Herhangi resmi evrak yok ama kuaförde calisanlar ve alacajlu diger esnaf da dahil şahitlerim var. Dava açsam tatmin edici bir sonuç alabilirmiyim. Yoksa giden parayla birlikte birde dava icin cebimden çıkan paraylami kalirim acaba?
    Şimdiden teşekkürler.<br>

• merhaba baran bey benım babamın dosyası temyız edilmeden onaylandı temmuz ayında açılacak olan ıstınaf mahkemesine başvurarak temyız edebılırmıyız suan cezaevınde

• Merhaba baran bey,ben ve bir arkadaşım lazer yapan bir firmayla 6seans sözleşme imzaladık,2 seans firmadan faydalanabildik fakat daha sonra firma randevuları kendi kendine iptal ediyor tarafımıza haber verilmiyor,randevularımıza gidiyoruz unutduklarını söylüyorlar kısacası firmadan zamanında hizmet alamıyoruz mağduriyetimizde giderilmiyor.Ücretin tamamı olan 1.200tl kredi kartı ile firmaya ödendi.Bu süreçde sözleşmeyi fes edebilirmiyiz,ücreti geri alma ihtimalimiz varmıdır?Nitelikli dolandırıcılığa giriyormu.Nasıl bi süreç izlememiz gerekir.Beni bilgilendirirseniz sevinirim Baran bey..Teşekkür ederim..İyi çalışmalar.

• Baran Bey Merhabalar, şuan içinde bulunduğum durumu şöyle özetleyebilirim; Eski bir kız arkadaşımın erkek arkadaşı Toki'de tanıdıklarının olduğunu konut edindirme ile ilgili yardımcı olabileceğini başvuru için çok kısa bir süre olduğunu ben sizin yerinize kayıt yaptırıp giriş ücretini vereceğim siz bana daha sonra verirsiniz dedi. Arada arkadaşım olduğu için (kız arkadaşımın ve abisinin de kaydını yaptıracaktı) olaya sıcak baktım ve bu şahıs bizim kaydımızı yaptırdığını söyledi, bende 1-2 hafta sonra parayı ayarlayıp kız arkadaşımın erkek arkadaşı olan kişinin hesabına parayı gönderdim. Daha sonraları yine bu şahsa bir siyasi partiden erken seçimle alakalı büyük bir organizasyon teklifi geldiğini paylaştı bizimle ve bu iş için ortaklık teklif etti. (Bu arada Toki ile ilgili bir başvuru formu fotokopisi getirdi bana) Siyasi parti ile sözleşme imzalamamız gerekiyordu ve bunun için de bir şirket kurmamız lazımdı. Elimizde sermaye olmadığı için kredi kullanılması gerekiyordu fakat diğer ikisi kredi kullanamıyordu ben kullanabilecek durumdaydım benden rica ettiler geri ödemelerini yapmak koşulu ile bende 53.000 TL krediyi çekip aynı gün işlemleri başlatabilmesi için aynı şahsın hesabına gönderdim açıklama kısmına "borç olarak gönderilen şirket için" yazdım (ben o sırada bir şirkette ücretli çalışıyordum).Şirketi 1 hafta gibi kısa bir süre içinde A.Ş. olarak kurduk çünkü siyasi partiyle işi kaçırmamız için biran önce sözleşme yapmamız gerekiyordu. Kredi çekip şirket kurulduktan sonra bir türlü sözleşme yapılmadı siyasi partiyle, bu arada bu iş teklifini bize yapan arkadaş amcasının vefat ettiğini memlekete defnetmek için gideceğini söyledi. Bu arada ben ücretli olarak çalıştığım işten ayrıldım kendi işimizi yapacağız diye. Memlekete amcasını defnetmeye gittiklerinde kredi ödemesinin birinci taksidi gelmşti fakat orada babasının kalpten rahatsızlandığını ve yoğun bakımda hastanede olduğunu sonrasında ambulansla istanbula getirdiklerini ve 20 gün boyunca da istanbulda da yoğun bakımda kaldı babası, bu arada kredi taksidiyle ilgili babasının rahatsızlığını bahane etmeye devam etti. Bende hastalık gibi hassas bir durum olduğu için çok sıkıştırmadım fakat babasını ziyaret etmek istediğimi söyledim. Bana hastanenin ismini telaffuz edemiyorum dedi artık şüphelerim hat safhaya ulaşmıştı, olasılık dahilindeki bütün hastaneleri aradım fakat babası hiçbir hastanede yatmıyordu (Tüm bu safhalarla ilgili mesajlaşmalarımız mevcut). Ve hala siyasi partiyle sözleşme imzalamakla ilgili hiçbir gelişme yoktu, dolandırıldığımı anladım fakat bu ve bundan sonraki süreçte eski kız arkadaşım olan kişi erkek arkadaşıyla birlikte hareket etti,benim yanımda olmadı. Ben ödeme ile ilgili kız arkadaşıma bastırdım ve artık 2.taksidi gelen ödemeleri geçte olsa gönderdiler. Bu arada bir avukatla görüşemeye başladım Toki ile ilgili avukatım bir araştırma yaptı ve bana verdikleri başvuru formunun sahte olduğunu ve belirtilen bölgede tokinin projesi olmadığını öğrendik. Ödemelerin devamı için de avukatımla birlikte güven verici bir belge vermelerini istedik fakat buna yanaşmadılar hatta görüşme için telefonda konuşurken bağırıp çağırmaya hakaret ve tehdit etmeye başladılar. Biz de avukatımla birlikte hem Toki için resmi evrakta sahtecilik (TCK 204/1) hem Nitelikli dolandırıcılık TCK 158/d-f hem de hakaret ve tehditten suç duyurusunda bulunduk. Bu arada şirketle ilgili ortaklara ve şirket merkezine "şirket ortaklığından ve yönetim kurulu üyeliğinden ayrılmak istediğimi, hiçbir özel, hukuki ve ticari işlemi onaylamadığıma dair ihtarname keşide ettik. Şirket muhasebesiyle ilgilenen kişi de beni dolandıranların tanıdığı birisiydi ve şirketin hiçbir bilgi ve belgesine ulaşamıyorum, hiçbir şekilde cevap vermiyor bana telefon mesaj mail dönüş yapmıyor. Muhasebeciye de ihtarname keşide ettik ve Mali Müşavirler odasına şikayet ettim muhasebeciyi. Benim sorum; Bu bilgi ve belgeler ışığında izlediğimiz yol doğru mu? bulunduğumuz suç duyurusunda savcılık nasıl bir karar verebilir (Şahitlerde var onları da dinleteceğiz) Ve anonim şirket ortaklığından ve yönetim kurulu üyeliğinden çıkabilmem için ne yapmam gerekiyor? (Şirketle ilgili hiçbir sorumluluğum olmasın istiyorum çünkü ne yaptıklarını dahi bilmiyorum bilgi de alamadığım için.
    Bilgilendirebilirseniz çok sevinirim, teşekkür ederim.

• Baran Bey Öncelikle vakit ayırdığınız için teşekkürler. Kuzenimin güvenlik görevlisi olarak çalıştığı şirkette çalışmakta olan bir bayan arkadaşı apple marka cep telefonu ithalatı yaptıklarını ve bunu vatanbilgisayar bimeks gibi kurumsal firmalara verdiklerini söyleyerek kuzenimin ihtiyacı olması durumunda yardumcı olabileceğini söylemiş ve o dönem cep telefonumu değiştirme niyetim olduğu için piyasa fiyatından bir miktar aşağı olduğu için durumu değerlendirdik. Şirkette başka kişilere de telefon getirdiği için güven problemini çözmüş bulundu kuzen ve cep telefonunun bedeli olarak 2750 TL nakit olarak karşı tarafa teslim ettik ve iki haftaya kadar telefonun geleceğini söylemiş.(Ben bayanı şahsen görmedim). Aradan bir hafta geçti ve kuzenim beni aradı işlerin karıştığını bu kızın şirkette saadet zinciri gibi gizliden gizliye arkadaşlarıyla bir sistem kurduklarını ve kiminin 30.000 lira kiminin 40.000 lira parasını yüksek getiri ile döndürmekte olduklarını fakat birgün yapmaları gereken bir ödemeye karşılık kızın nişanlısının istanbul okmeydanı perpa da bulunan ofisinde yeller estiğini paralarla birlikte kayıplara karıştığını söyledi fakat bizim telefon paramızı en kısa zamanda ödeyeceğini belirtmiş. aradan bir hafta daha geçti ve ödeyemeyeceğini söylemiş karşı taraftaki kız aynı zamanda çalıştığı şirketten de çıkarılmış.Bunun üzerine diğer mağdurlarla birlikte kuzenimde kız hakkında dolandırıcılık suçuyla karakola şikayette bulundu ve savcı atanmasını bekliyoruz şuan.Bu durumda süreç nasıl gelişebilir yardımcı olur musunuz.

• Dolandirildik evimizi elimizden aldilar. Devletimizin adamlari bizi evimizden tahliye ettiler. Allah devletimizden razi olsun.. Türk devleti Türk vatandaslarini çok seviyor. Elhamdülillah.. 2 yigenim 3 kardesim annem babam ve ben çok huzurlu ve mutluyuz. Teşekkur ederim..

• İfade ettiğiniz konu bir ticaret ilişkisi seklinde görünüyor. Nitelikli dolandırıcılık suçunda nitelikli bir hile gerekiyor. Bu nedenle dolandırıcılık suçu nedeniyle değil de hizmetin ifa edilmemesi nedeniyle bir hukuk davası açabilirsiniz. Bulunduğunuz yerdeki bir avukat ile yüz yüze görüşünüz.

• Öncelikle dolandırıcılık suçunu işlediğini iddia ettiğiniz şüphelinin tespiti amacıyla eşgal bilgisini varsa resmi vs. savcılığa bildirmeniz gerekir. Şüphelinin kimliğini tespite yarar herşeyi savcılığa bildiriniz. Savcılık soruşturma neticesinde iddialarınızın doğruluğuna dair yeterli süphe olduğu kanaatine varırsa şüpheli hakkında dolandırıcılık suçu nedeniyle bir kamu davası açaçaktır

• Baran Bey Merhabalar, yukarıdaki sorumla ilgili bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler..

• bir tanıdığım; yeni açtığı şarküteri dükkanında satmak üzere, benim ilişkim olan bir firmadan gıda maddeleri aldı. firma arada ben olduğum için faturalı olarak bu şahsa istediği ürünleri verdi. 3300 liralık borcun 1300 lirasına senet tanzim edildi. bu şahıs senet de dahil olmak üzere 1 lira ödeme yapmadı. faturadan icra takibi başlatıldı. icra takibine hiçbir borcum yoktur diyerek itiraz etmiş.(işyerini hala kendisi çalıştırmasına rağmen başkasının üzerine devretmiş) ve benim bilgim dışında benim adımı referans vererek komşu fimadan 4-5 bin liralık da mal almış.ona da herhangi bir ödemesi yok.)
    bu şahıs hakkında dolandırıcılık suçlamasında bulunmak istiyorum.<br>fikrinizi alabilir miyim?<br>teşekkür ederim.

• mrb baran bey ben 2011 yılı kasım ayında vodafone bayisinden hattım üzerine telefon aldım aradan bir ay bile geçmeden bayiden tekrar arandım ve evrakların kaybolduğu tekrar gelip imza atmam gerektiği söylendi bnde gittim evrakları imzaladım ancak o bayide calışan biri bnm kimliğimi kullanarak kendine hat alıyor bu aldığı hattın üzerinede telefon alıyor bana sonradan imzalatılan evrakların arasına da kendi evraklarını koyarak bana imzalattırıyor aradan zaman geçiyor bana tebliğ geldi bnde o tebliğe istinaden vodafonu aradım ve bana dilekçe yazmam istendi 2012 yılında bn bu dilekçeyi yazdım ve kendilerine gönderdim sonra telefonu aldığım bayiye gittim ve sorduğumda orda çalışan bayanın bana dediği şuydu; burdaki arkadaş aldı hatta evraklarıda size kendi evraklarınızla imzalattı dedi bn bunu orda öğrendim zaten 2015 yılında haciz işlemi olacağı yazısı geldi bn gittim toplamda 3.000 tl ye yakın para ödedim hem telefon alınan hattın borcunu hemde başka bi hat vardı onun tüm borcu 2016/şubat ayında kapattık borçları ödediğimize dair makbuzlarıda vodafone gönderdik ki e devletten bakınca hala bı dosyada borç gözüküyordu düşsünler diye bana mailiniz alındı işleme alınacak denildi ama hiçbirşey yapılmamıs 2 gün önce bana tekrar msj geldiki 2015/3. ayda kapatılan ve benım borcunu ödediğim hat üzerinden tekrar 1.000 tl ye yakın bi borç olduğunu ve bunu ödemem gerektiği söylendi bende dava açacam bu dolandırıcılığa giriyor sonuçta sizcede öyle deil mi bunun hakkında bana bilgi verebilir misiniz acaba tarihler eski sonuçta ben dava açsam benim lehime sonuçlarınır mı? düşünceleriniz alabilirmiyim.<p>teşekkür ederim</p>

• Dolandırıcılık suçu hem de nitelikli dolandırıcılık suçu işlenmiş gibi görünüyor. Lütfen bulunduğunuz yerde bir ceza avukatı ile veya herhangi bir avukat ile durumu mütalaa ediniz.

• dolandırıcılık suçunun bazı unsurları var, ancak elinizdeki bilgilerle birlikte bir avukat ile yüz yüze konuyu konuşun...

• Mrhb baran bey ben bir galeriye araç verdim aracımı sattığımda kilometre si 1888 bindeydi sonradan kilometre Şi ile oynamışlar ve 1350 düşünmüşler benim aracın satışını yaptıktan sonrada beni dolandırıp paramı kestiler şimdi mağdurum ne yapmam gerek beni aydınlatırmısınız şimdiden teşekkürler.

• Aleyhinize nitelikli dolandırıcılık suçu işlenmiş gibi görünüyor, bu nedenle suç duyurusunda bulunu, bilirkişi marifetiyle ve tanıklarla durum ispat edilirse failler nitelikli dolandırıcılık suçu cezası ile cezalandırılır.

• Bu durumu bir avukata bildirirsem aracımı geri alabilir miyim 1 ay oldu beni çokta mağdur ettiler maddi manevi oralarakta çok yıprandım.<p>18 Ağu 2016 19:56 tarihinde "Disqus" <[email protected]> yazdı:</p>

• merhaba Baran Bey ben galerici bir arkadaşımdan (aynı zamanda bu kişi daha önce birlikte başka işte çalıştığım kişidir) bir araç satın aldım fakat icra borçlarımdan dolayı arabayı kendi üzerime değilde ortak arkadaşımız olan birinin üzerine tescil ettirdik aradaki güvenden dolayı da aracı alırken herhangi bir sorunu olup olmadığına baktırmadım. fakat aracı aldıktan sonra aracın sorunları olduğunu ve ilave masraf gerektirdiği için aracı geri almasını ve paramı vermesini istedim. aracı teslim ettim beni bir müddet para vermeyerek oyaladı ve sonrasında benim haberim olmadan arabayı tescil yaptırdığımız arkadaştan noterden kendi üzerine tescil ettirmek suretiyle aracın devrini aldığını öğrendim. Şimdi benim paramı da aracıda geri vermiyor. benim elimde parayı verdiğime dair veya aracın benim olduğunu kanıtlayacak bir belge yok sadece 3. şahsın bilgisi var birde ilk devir alma işleminde noterde bulundum (noterin kamera kayıtları var ise geçerli olabilir mi ? ) o da hatasını kabul etmiyor benden devrini istedi bende verdim diyor. ve beni mağdur ettiler ben bu durumda hakkımı nasıl arayabilirim ve yapmam gerekenler hakkında bilgi verirseniz memnun olurum şimdiden teşekkür ederim.

• Selamun aleykum hyr işler baran bey .. size cok yakın bir arkadasımın konusu hakkında bilgi almak için yazıyorum . arkadasım oto alım satım işi ile ugrasıyordu .. araç km düşürme sucundan yargılandı ..arac alısverişi yaptıgı 4 ayrı sahısın şikayeti üzerine yargılandıgı agır ceza mahkemesinden basit dolandırıcık sucundan (tck 157-1 maddesinden ) tek dosya altında 2 ser seneden 4 tane magdurdan dolayı toplamda 8 sene ceza aldı .. ceza yargıtaya gitti . fakat cezanın 4 senesi yargıtay tarafından onaylandı . (( arkadas ceza onaylanmadan daha önce bu olayla alakalı 1 sene cezaevinde yatmıstı .)) ceza evine girdi şimdi yeni cıkan denetim yasasından tahliye oldu .. sayın baran bey sormak istediğim soru su lütfen allah rızası için yardım edin .. yargıtay kalan 4 sene için ceza arttırma iştemiş ve kararı bozmus .. ( ama şikayetçilerin hiç birisinin temyizi olmadıgı için mahkeme ceza arttırımı yapamaz dediler . gene aynı cezayı alır dediler . ne kadar dogru bilemiyorum . tekrar mahkeme olacak .. sayın baran bey arkadasım mahkemeden önce etkin pişmanlıktan yararlanmak istiyor . arkadasım şikayetçilerin zararlarını ödese , şikayetlerinden vazgeçseler ,bunu mahkemeye sunsak . bizim arkadaşta mahkemede pişmanlıgını belirtirse nasıl bir sonuc olusur .. dosya yargıtaya gidip geldiği için vede yargıtay ceza arttırımı istediği için mahkemede ETKİN PİŞMANLIKTAN faydalanmak istiyor faydası olur mu?? .. mahkemede şikayetçiler vazgeçtiği için vede arkadaş pişmalıgını belirtse sizce nasıl bir sonuc cıkar . Veya sizin tavsiyeniz ne olur ne yapabilir allah rızası için bi cıkıs yolu gösterin .. ne yapsın nasıl bi yol izlesin arkadasım cok pişman magdurlarla helallasmak istiyor .. zaten kendi hali de cok kötü durumda . yaptıgında cok pişman . mahkeme günüde yaklastı ne yapsın nasıl bir yol izlesin ltf allah rızası için yardımcı olun .. en kısa zamanda cevabınızı bekliyorum şimdiden cok tsk ederim . ltf cvp verin

• Baran Bey yanıt vermediniz müsait olunca konuyla ilgili bir yorum yazabilirseniz memnun olurum

• Merhabalar Baran Bey, 5 yil kiraci olarak oturdugum evde ev sahibine vermis oldugum 1500 usd depositomu alamadim. Ev sahibinden ayrilirken evi eksiksiz teslim aldigina ve depositoyu odeyecegine dair yazi aldim. Daha sonra ogrendim ki hic bir kiracisina odememis. Piyasaya devlet dahil trilyonlarca borcu varmis. Dava acsamda sira bana gelmezmis.Kendine ait olmayan daireleri kiraya veriyormus.Cok kisiyi bu sekilde magdur etmis. Kirayi bir yillik pesin alip gercek evsahibi kapiya dayanip kiralarini istediginde evi bosaltmak zorunda kalip odedigi kiralari alamamislar. Dava acmislar ama sira gelmemis gibi gibi. Bu durumda benim ne yapmam gerekir depositomu alabilmek icin. Kolay gelsin

• Merhaba Baran Bey<p>Bir arkadasima 25400 tl borc verdim karsiliginda 24200 tl lik 15/02/2017 vadeli senet mevcut. Senedi kendi bulusmamizda imzaladi. Sahsina Odedigim paranin bir kismini elden bir kismini ise kendi hesabimdan hesabina havale yaptim bu dekontlar mevcut. Sahsima Tehdit mesajlarida mevcut. Mesaj yolu ile bircok vaadde bulunup gununde odemedi bu mesajlar elimde mevcut hakkinda hapis karari ve nitelikli dolandiricilik dahil olmak uzere hukum aldirmak isterim. Nasil bir yol izlemem gerekir yardimci olabilir misiniz ?</p>

• Baran bey ben sokakta asılı olan kredi cektirilir ilanına istinaden ilamdaki noyu aradım beni verdikleri adrese çağırdılar krediyi meğerse teknosa üzerinden telefon satın alarak kullandirmislar ve benden komisyon aldılar bu dolandiriciliga girer mi şikayetci olsam

• Baran bey tck 245/1 iki dosyadan 6yil 5 ay ceza aldim 2150 tl para cezasi para cezasini odesem kac sene yatarim suc tarihi 2010 yeni denetimli serbestlik yasasindan yararlabiliryim

• YORUM KURALLARI
    1- Sitenin amacı hukuki yardım değil, somut olaylar üzerinden hukuk bilgisine erişimin kolaylaştırılmasıdır.<br>2- Daha önce cevaplanmış benzer nitelikte sorular cevaplanmadan silineceğinden önceki yorumlar okunmalıdır.<br>3- Yorum, ilgili konu linkinde kısa bir şekilde yapılmalıdır. <br>4- Dolandırıcılık Suçu dışındaki sorularınızı şu linkten sorunuz: <a href="https://barandogan.av.tr/blog/ceza-hukuku/ceza-avukatinin-islevi.html" rel="nofollow noopener" title="https://barandogan.av.tr/blog/ceza-hukuku/ceza-avukatinin-islevi.html">Ceza Avukatı</a>

• Avukat bey öncelikle bu güzel paylaşımınız için size teşekkür etmek isterim. Elinize emeğinize sağlık...
    Benim eski iş ortağım ticari aracımdan benden izinsiz olarak kaşe mi alıp 4 adet çeki benim imzamı taklit ederek ciro etmiş ve kullanmış bu çeklerden 2 tanesi ödendi ve arkasındaki sahte imzalar karalanmış bu ispatlanırsa delil yok etmemi oluyor. <br>Bu kişi benim haberim olmadan 3 firmaya bu çekleri vermiş ve çekler karşılıksız kaşesi vurulmuş.<br>İmzalar bana ait değil ama kaşe aracımda ki kaşe ve çekler ödenmedi zararlar karşılanmadı. Bu şahıs resmi evrakta sahtecilik nitelikli dolandırıcılık hırsızlık ve iyi niyeti kötüye kullanmadan ceza alır mı. Alırsa 2 3 ay yatar çıkar diyorlar yardımcı olursanız sevinirim...

• ıyı akşamlar payasımınız cok guzel sade bır dılle ınsanların anlayabılecegı acıklıda vermıs oldgunuz bılgılere tesekur ederım.2014 yılında ıhale ıle satısı kesınleş<a href="http://en.ve" rel="nofollow noopener" title="en.ve">en.ve</a> alıcıya tapuda ıntıkal eden bır borcdan dolayı.26 05 2005 tarıhınde aynı borca mahsuben alacaklı avukatına verılen 8000 tlık cek asıl alacak olan 15000 tl den dosyaya mahsuben düşülmeden alacaklı lehıne sonuclanmıstır. bu alacaklı avukatına ödenen evrak ıhalanın basından berı devam eden dosyada görulmemıstır .ve efrakın aslı dava kasınlestıkden sonra elımıze gecmıstır ama dava sonuclanmıstır topu alacaklıya gecmıs tejmyızde kaybetmsız ve tahlıye kararı cıkmıs .ama yapılan usulsuzluk davanın ana temelı olan ödenen evrak dosada yok ama alacaklı borca karsı hıc ödeme almadan devametmıs.davayın kazanmıstır.sorum su..bu durumda tahlıyenın ıadesı ve görevı kötuye kullanmıs olan alacaklı ve avukatı hakkında ne yapabılrım

• Kuru pasta imalatı yaparken yuklu şekilde malımı piyasada satıp paramı alamadım.dolandırıcı olduğunu düşündüğüm şahısa kargoyla malı gönderip malımı teslim alırken emniyetçe suç ustü yakalattım. 1.5 yıl ceza aldılar.ama ben paramı alamadı<a href="http://m.ne" rel="nofollow noopener" title="m.ne">m.ne</a> yapabilirim

• Merhaba iyi çalışmalar dilerim. Bir sorum olacaktı siz değerli avukatlarıma. İnternetten R10.Net sitesi üzerinden İzmir'de Ufuk Sezer adında bir kişiden 2500 TL bir alışverişimiz oldu. Alışveriş şartlarında geri ödeme vardı ve geri ödeme istedim. Fakat zamanında geri ödeme yapılmadı. Şuan ise bu şahsa ulaşamıyorum. Elimde fatura yok ama konuşma kayıtları ve yazışmalar mevcut. Ne gibi bir yol izlemeliyim ? Saygılarımla... Teşekkürler

• Merhaba ben bir süredir tanıdığım bir şahısa bir elektronik cihazımı teknik servise vermesi için gönderdim ürünü aldıktan sonra beni bir süre oyaladı şimdide telefonlarını iptal ettirdi sosyal medya hesaplarını kapattı beni adresine çağırdı ama komşular o adreste öyle birinin hiç oturmadığını söylüyor nasıl bir yol izlemeliyim zararım 3600tl.

• Iyi günler. 2013 yılında sirket defterlerini zamaninda teslim edemedigimiz icin o donemin mudurude ben oldugumdan 15 ay ceza verildi. HAGB karari aldim. Simdi ayni sirket icin hakkimda sikayet olmus fiili calisma tespit edilsin diye. Ifademi verdim. Calisdigim sirket esimin adina son 3 yili imzalarim ve delillerim var. Tutanakda asgari ucret uzerinden maasimi aliyorum diye imza attim. Okurken uzeri olarak anladim ama asgari ucret olarak aliyorum demekmis. Issizlik maasi aldim . Herhangi bir sorun olusurmu ve dava olursa eski hagb uygulanirmi?cevap yazabirseniz cok makbule gecer teşekkürler.

• İnstagram sayfamda, satıcının ürününü reklam yapmaya karşılık; satıcı da bana ürün verecekti. Reklamını yaptım ama ürünü vermedi. Bu Nitelikli dolandırıcılığa giriyor mu? Yada başka herhangi bir suça giriyor mu?

• limited şirketin yüzde 50 ortağı olduğum dönemde amcaoğlum şirkette yok iken 2 adet çek yaprağını usullere uygun olarak doldurup uzun süredir çalışmakta olduğumuz bir firmaya kendim imazalayarak verdim ama imza yetkim yoktu.fakat banka işlerinin yüzde 90 ını ben yapmaktaydım kredilerden hesaplardan para alıp yatırabiliyordum.bu çekleri verdikten 2 ay sonra ortaklığımız sona erdi ve amcaoğlum benim imzam değil diye şikayette bulundu.ağır cezada yargılandım beraat ettim .dosya temyize gitti ve bozuldu.çekleri verdiğim şirket 4 defa ifade değiştirdi.şirket çeklerin 1 adedini 8500 tl faktoringte paraya çevirmiş.diğerinide araç almak için vermiş 8700 tl.ama aracın ruhsatını üstüne almamış çek ödenince verirriz demişler.çek ödenmediği için o şahıs zarar görmüş olmuyor sanırım.ama o şahıs içinde bana 2 yıl ve banka araçlarının kullanılması sebebiyle 3 yıl artı ceza verildi.ilk çektende 2 artı 3 yıl ceza verildi.zarar görmeyen şahıs için ceza verilmesi doğrumu sizce. sormak istediğim suç işleme tarihi ocak 2008 .hapis cezası verilme tarihi aralık 2015 ve dosyam hala temyizde bu dosyanın zaman aşımı ne zaman dolar.2 sorumada yardımcı olursanız sevinirim.

• Şikayet<br>Başvuru Metni<br>Facebook da takas takas takas adli grupta <a href="https://www.facebook.com/groups/1450665248569084/" rel="nofollow noopener" title="https://www.facebook.com/groups/1450665248569084/">https://www.facebook.com/gr...</a> Altin akan isimli bayan ile <a href="https://www.facebook.com/emir.Aysu.selami1232" rel="nofollow noopener" title="https://www.facebook.com/emir.Aysu.selami1232">https://www.facebook.com/em...</a> takas yaptık. Bayanon ürünleri 15.05.2017 tarihinde elime geçmiştir. Teslim almaya gigittim.gun bende onun kargosunu belirttigi adrese gonderdim. Ptt a.s Kp01934353682 takip no ile kendisine de bilgi verdim. Geçmiş messenger konuşmalarımız takas işlemi bittiği icon silinmiş. <br>Sadece Kişi ile konusmalarimin bilişim tarafindan çıkarılmasını istiyorum. Detaylı sekilde resimli anlasmamamiz mevcuttur. Kendisi il dışında oldugunu söyleyerek kargoyu gec aldi. (22mayis2017) ayni gun takas sayfasinda resimlerde belirtildigi gibi beni dolandırıcılık iddiası ile suçladı. Ayrıca sayfadaki <a href="https://www.facebook.com/emrahaysun" rel="nofollow noopener" title="https://www.facebook.com/emrahaysun">https://www.facebook.com/em...</a> bayan <a href="vehttps://www.facebook.com/ayten.caglar.522" rel="nofollow noopener" title="vehttps://www.facebook.com/ayten.caglar.522">vehttps://www.facebook.com/...</a> isimli bayan benim profilime girerek oğlumun <br>Resimlerinin altına resimler ekleyip ve yorumlar yazmışlar ailemle aramı bozmak icin elinden geleni yapmışlardır. (Ayrica bu kişilerden de şahsıma yapilan tacizden dolayi sikayetciyim.) Bunları gorup Altin akan isimli bayanla iletisime geçtim. Konusmalarimizin devaminda ekte sunuldugu gibi uzlaşmaya varılmıştır. Gonderdigim ürünlere karşılık olmak uzere <a href="https://www.trendbende.com" rel="nofollow noopener" title="https://www.trendbende.com">https://www.trendbende.com</a> isimli siteden banya hesap ozeti ve dekontlar dahilinde 69.60 kuruşluk alisveris yapip A.A isimli bayanin şahsi adresine gonderilmistir. 24 mayis 2017 tarihin de alınan urunlerden birisi tedarik edilemeyip iptal olmuştur. Ucret iadesi yapılmıştır. 1 hafta sonra 29 mayis 2017 tarihinde <a href="http://m.deppoavantaj.com/#" rel="nofollow noopener" title="http://m.deppoavantaj.com/#">http://m.deppoavantaj.com/#</a> siteden ekte resimlerle belirtilen ürünler hesap ozeti ve dekontlar dahilinde (49.70krs) alınıp yine A.A isimli bayana gonderilmistir. 31mayis2018 tarihinde ürünler bayanın eline geçmiştir. Kargo teslimatı sırasında iletisim numarasi benim oldugu icin ses kayıtları da mevcuttur. Sorunsuz bir şekilde kargolarini alan A.A iddialarda bulunduğu urunlerimi gondermemis aksine ürünleri çöpe attığını ve göndermeyeceğini soyleyerek beni dolandirmistir. Sizlerr bu konuyu iletmeden once grupta paylaşımım mevcuttur. Paylasimda konusulanlar ve de acik acik dile getirilen tebditler karşısında mağrur durumdayim. Çöpe attigim dedigi ürünlerimden olan sac duzlestirici tarağı <a href="https://www.facebook.com/profile.php?id=100007728586189" rel="nofollow noopener" title="https://www.facebook.com/profile.php?id=100007728586189">https://www.facebook.com/pr...</a> bu bayana göndermiştir. Çöpe attim diyerek beni kaldırdığı ve gonderdigim tum ürünlere el koydugu apaçık ortadadır.. zararımın karsilanmasini kabul etmemistir. Uzlasmaya gitmemistir. Aksine küfürler edip haneme el uzatmis esim ile beni tehdit ederek iyi halimden yararlanmistir. Tehditlerinin ardı arkası kesilmeyip devam etmistir. Zararımın siz gerekli mercilerce uygun yollarla karsilanmasini , ayrica konusmalar icerisinde gecen tehdit küfürlü konuşmalar ve haneme yapilan tacizden de sikayetci oldugumu belirtip bunun içinde gerekli yasal işlemlerin başlatılmasını arz ve talep ederim.<p>(Ekleyemedigim resimleri size nasil ulastirabilirim.)</p><p>Takas edilen ürünler;<br>Kevser topkaya:<br>1 adet spor tayt sıfır <br>1 adet spor kapri tayt sıfır <br>1 adet kot tayt sıfır <br>1 adet tarakli duzlestirici sıfır<br>1 adet hamile elbisesi kullanilmis ikinci el<br>Kargo parası alıcıya aittir. Tutar ; 10.00TL<br>Altin Akan:<br>1 adet heifer sac sekillendirme seti sıfır<br>1 adet 50 ml avon fullspeed roll-on sıfır <br>Kargo parası alıcıya aittir. Tutar ; 11.30TL<br>Yusuf eser:<br>1 adet 75 ml avon fullspeed edt sıfır<br>1 adet 150 ml avon fullspeed bodysprey sıfır<br>1 adet 30 ml avon little black dress edt sıfır <br>1 adet avon göz kalemi sıfır<br>1 adet ruj kullanilmis ikinci el<br>Kargo parasi alıcıya aittir. Tutar ; 5.85TL<br>Anlaşıp bu urunler ile takas edilmistir.<br>Bimere yazdim.birsey cikar mi</p>

• AVUKAT BEY KOLAY GELSİN.. DAHA ÖNCEKİ İŞ ORTAĞIM BENİM BİLGİM İZNİM OLMADAN 3 ADET ÇEKE ARABAMDA BULUNAN VE KULLANMA YETKİSİ OLMAYAN KAŞEYİ BENDEN İZİNSİZ ALARAK KAŞELEYEREK BENİM İMZAMI TASTİK EDEREK BU ÇEKLERİ KULLANMIŞ VE MADDİ MENFAAT SAĞLAMIŞ. BU ÇEKLERDEN 1 TANESİ SAVCILIK İNCELEMESİNDE (15,000) 1 TANESİNİN ÜZERİNİ KARALAMIŞ VE ŞUAN BANKADA (30,000) VE BİR TANESİNİDE BEDELİNİ ÖDEYİP VERDİĞİ YERDEN ALIP YOK ETMİŞ. BU KİŞİ BANA ÇOK ZARAR VERDİ MADDİ VE MANEVİ KENDİSİDE BU YAPTIKLARINDAN DOLAYI CEZA ALIRMI. (SAVCILIKTA OLAN SAHTE İMZA KRİMİNALDE TESPİT EDİLDİ) teşekkürler

• merhaba
    23 nisan 2017 de muğla ili marmaris ilçesi içmeler mevkiinden bulunan "hotelus royal" adlı otele 12-16 temmuz arasu rezervasyon yaptırıp ücretini kartla ödedim.23 haz 2017 de cep telefonuma "şirketimiz yaşanan genel krizden dolayı iflas etmiştir.Size hizmet veremeyeceğiz.iade ödemleriniz için finans kuruluşuna başvurunuz" içerikli mesaj aldık.<br>Aynı gun ulusal medyada yer alan haberlere göre birçok kişiyi bu yontemle mağdur ettiklerini ve otel sahibinin kaçtığı haberlerini okuduk.<br>Bu durumda yapılacak ve izlencek yollar nelerdır?

• İyi günler. Ben 4 Aralık 2016 tarihinde erkek arkadaşım T.T isimli şahsın ; "bana telefon al ben sana ödeyeceğim borcunu." Sözü üzerine kendisine senetle telefon aldım. Senetlerin hiçbirini ödemedi. Kredi kartı istedi benden onu da verdim. Borcunu ödemedi elimde bir çok delil bulunmakta. Kamu davası talep ettim. Mağdur oldum. Zararim nasıl karşılanır şahıs ceza alır mı? Hileli birçok davranışları oldu. Telefonu alırken bir yakınımın aylık gelirini belgelememi istediler bunu ona söylediğimde ben yapamam dedi. Halbuki sigortalı çalışan kendisi.

• TEŞEKKÜRLER...

• İyi günler
    erkek arkadaşım M.K adındaki şahısın bir dükkanı vardı kendisi kredi çekicekti ve okrediyle ev alıcaktı çekiceği miktar 170.000 tl bana söyledği buydu fakat 13.000 tl sigorta açığı olduğunu ve krediği çekemediğini bu açığı kapattıktan sonra çekeceğini ve bana paramı ödeyeceğini söyledi.İkimiz için ev alacağını dile getirdi bankadan beraber gidip krediyi çektik fakat kendisinden hiç senet felan almadım ne yazıkki elimde sadece sms konuşmaları var.Daha sonra dükkanı devrettiğini parayı vereceğini söyledi akşam gelirken ruhsatsız silah taşımaktan yakalandığını karakola düştüğünü söyledi sonra hattını değitirmiş ama ben dükkana gitiim ve onu buldum.Ailesi ödiğceklerini söylediler. Sonuç olarak krediyi çekmedi ve dükkanı devredip parayı ödiğceğini söyledi ama dükkan iş yapmadı ve boşaltmışlar. Arabayı satıp bir kısmını ödeyeceğini söyledi hala arabayı satmadı yani ödeyeceğini sanmıyorum.Babam ailesiyle gidip görüştü ve babası ödeyeceğini söyledi banada aynı şekilde ailesi ödeyeceklerini söylemişlerdi.Şimdi şahsın babası telefonları açmıyor banada bi açıklama yapmıyorlar Hukuki olarak ne yapabiirim bir çok yalan söyleyip krediyi çekip ödiğcem diye benden bir çok para aldı şimdi bu verdiğim paraların üstüne bi bardak soğuk sumu içmeliyim.Yoksa alma ihtimalim varmı bir ay haipste yatmasıda benim için yeterli

• Merhaba. Bundan 7 ay önce ben bir oyun üzerinden satılan eşyalar için biri ile anlaştım ve internet bankacılığım üzerinden kendisine 100 TL yatırdım ve dekontu da kendisine attım. İşlemi ileri tarihli olarak yaptığımdan ve sonra parayı harcadığımdan dolayı hesabımda yeterli para olmadığı için işlem yapılamamış ve para arkadaşa yatmamış. Bunu fark edip görünce ben de bankayı arayip işlemi iptal ettirdim ve arkadasın parasını da vermedim. Arkadaş beni şikayet etmiş ve 7 ay sonra emniyetten aradılar, gittim ifademi verdim ve pişman olduğumu karşı tarafın zararını karşılamak istediğimi söyledim. Sonra arkadaşı arayıp konustuk 200 tl yatırıp zararını karşıladım. Arkadaş geri gidip dosyayı çekeceğini söyledi ama içim yine de rahat etmedi. Bundan bir şey çıkar mı arkadaşlar zararını karşıladığım ve dosyayı çekeceğini söylediği halde ? Sanırım henüz mahkeme falan yok, dosya savcılıkta sanırım.

• İyi günler,
    2 yıl önce 70 yaşındaki babam dükkanın bir gayrimenkul şirketine kiraya verdi. Ancak kiracılar kira sözleşmesine gerçek kiranın 3/1 değerini yazıp imzalatmışlar. Babama sözleşmede yazan değeri banka aracılığı ile kalan bedeline elden ödemişler. Ancak kentsel dönüşüme tabi olan yerde babamdan binasını istediler. Babam vermeyince kirayı da vermemeye başladılar. Zaten sözleşmeyi vermemiştir. <br>Bu durumda dolandırıcılıktan dava açılabilir mi? Teşekkürler.

• İyi günler,
    2 yıl önce 70 yaşındaki babam dükkanın bir gayrimenkul şirketine kiraya verdi. Ancak kiracılar kira sözleşmesine gerçek kiranın 3/1 değerini yazıp imzalatmışlar. Babama sözleşmede yazan değeri banka aracılığı ile kalan bedeline elden ödemişler. Ancak kentsel dönüşüme tabi olan yerde babamdan binasını istediler. Babam vermeyince kirayı da vermemeye başladılar. Zaten sözleşmeyi vermemiştir. <br>Bu durumda dolandırıcılıktan dava açılabilir mi? Teşekkürler

• İyi günler Avukat Bey. Yaklaşık bir ay önce telefon dolandırıcıları tarafından sağlık danışmanlık hizmetleri adı altında belli bir miktar dolandırıldım. Daha önce sesli onayımla abonelik yaptığımı ve ödemeyi geciktirdiğimden (yasal takipten aradıklarını söylediler) ceza/vergi olarak para ödemem gerektiği söylendi. Bütün bilgilerim (TC, banka hesabım, adresim) ellerinde mevcut olduğundan inanarak parayı yatırdım. Daha sonra dolandırıcı olduklarını farkettim. Bir kısım ses kayıtları, hesap numaraları, ikisi şahıs numarası olmak üzere üç telefon numarası ve bir makbuz var yanımda. Ne yapılabilir? Rahatsızlık verdiğimiz için kusura bakmayın. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

• İyi günler Avukat Bey ;
    Bir buçul sene önce dünya spor markalarından alt bayı olan bir işletmeci bize bulunduğumuz bölgenin bayiliğini size veriyorum dedi, ve bizimle sözleşme imzaladı sözleşme tamamıyla onun çıkarları doğrultusunda ve bu sözleşme herhangi bir avukat veya noter huzurunda yapılmadı. bizde marka ya duyulan güvenden dolayı imzaladık yalnız bu olaydan ana bayının haberi olmadığını öğrendik çünkü acılan iş yeri onun adını izin alınıp açıldı bizimde çalışan olarak gösterildi mağzada yapılan tüm masraf giderleri personel ödemeleri bize ait olup yapılan sözleşmeye uymadı konsınye ürün verilecekti vermedi zamanında ürün ve istenilen ürün verilmedi satış yapılamadı ödemeler aksadı ve kendinin girdiği bütün kampanyalara dahil etti (%25 ,%35. ve bir alana bir bedava) yalnız bizim kar oranımız ise % 30 ve ödeyemez durumda bırakıldık ve durumda mağzayı bastı elimizden almak istedi şu anda büyük mağduriyetimiz var . yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler şimdiden

• merhabalar eşim dolandırıcılık ile metris cezaevinde suan da bız yapılan zararı gıderdık dosyaya koyduk dosya acılmadan 27 gundur yatıyor. ıddaname ne zaman yayınlanır yada mahkeme ne zaman olur ?lütfen yardımcı olurmusunuz ?

• iyi günler avukat bey daha önceden beraber aynı iş yerinde çalıştığım bir kişi benden 80.000 TL istedi bende ne yapacağını sordum oda bana bir akrabasının yaninda yüklü miktarda ingiliz sterlini olduğunu fakat paranın akrabaları tarafından ne ise yaradığını bilmediklerini sözde akrabalarına
    TL ödeyerek karşılığında ingiliz sterlini alacağını soyledi karşılığında bana para ödeyeceğini soyledi bana pek inandırıcı gelmedi bende ne olur olmaz sonucta tanidik beraber calismisiz yamuk yapmaz dedim birazda iyi niyetimden 80.000 TL değil ne olur ne olmaz diye 15.000 tl aldım üstüme ve bir abimle birlikte paranın olduğunu iddia ettiği yere gittim ki olay kartalda yaşandı tanidigim baris isimli kisi ile bulustuk abime sen bekle bunlar korkar paramizi almaya gelmislerdir diye dusunurler dedi ve abim sayilan kisi asagi sokakta biraktim o esnada kuskulandim akrabası dediği gözlüklü engelli ve saf rolünü oynayan biri ile üst sokakta bulustuk. parayı nereden bulduklarını sordum bana annem antalyada yabancı uyruklu birinin yaninda çalıştığını kadin ölmeden önce bu para yi annesine verdiğini ve paranın ne olduğunu ne ise yaradığını bilmediklerini soyledi bende para turkiyede geçiyor dedim abi ben başımı belaya sokmak istemiyorum siz satın alin gidin dedi bende tanıdığım aradaki kişiye itibar ederek 10000 tl verecektim ama once su konuya mudahil olan sterlin cinsi paralari bir kismini getirin sahtemi gercek mi gormek istiyorum dedim gitti 350 sterlin getirdi bende bu para mi dedim verecegim paranın 10 da 1 anca eder birazdan diğer kalanını da getiririz dediler bende parayi getirin ondan sonra dedim baktilar tuzaga dusmeyecegim zor kullanarak cebimdeki TL cinsi parayimi elimden cekip aldilar gidiş o gidiş yetişemedim bile telefonları kapalı ulaşamıyorum yani dolandırdim ve gasp edildim resmen ne yapmam lazım

• İyi günler Kendisini Lg televizyon gezici servis olarak tanıtan 2 kişi üzerlerinde teknik servis yazan kıyafetlerle evimden Televizyonumu ve parça parası adı altında 430 tl paramı alıp kayıplara karıştılar ben her ihtimale karşı aracın plakasını almıştım plakayı ve şahsın tel. numarasını savcılığa verdim Bu suç nitelikli dolandırıcılığa girermi ? Teşekkürler kolay gelsin.

• iyi günler, eşim kuyumcu bundan 2 ay önce geçersiz yazılı dolarların yerine altın alan bizim bildiğimiz 5 kişi tarafından dolandırıldı. Tanıştıranlar ceza evinde değil ama altını alan 3 şahıs ceza evinde henüz sadece savcılıkta ifade alında kayıp 200 bin tl uzlaşma istedik kaybettiklerimizi geri alma ümidi ile ama yine de ne olup bitecek bilemiyoruz. Genellikle siz o kaybı unutun artık diyorlar. Sizden de bir yorum almak isterim.

• Dört kişi mirasçı olmayan ölmüş bir kişi adına mania birinci noterin giderek bir veraset ilamı alıyor ve bu veraset ilamı ile tapuda adlarına tescil ettirerek bir üçüncü kişiye satıyorlar.ben esas mirasçı olarak dava açtım hakim üçüncü şahsı iyi niyetli kabul edip davamı fed etti. On bin lira dava masrafı ödedim hem de malım gitti
    Harçlar çok yüksek olduğu için temyize gidemedim.bir bu olayda nitelikli dolandırıcılık olayı var mıdır, cezası nedir.iki: bu olayda noter görevini yanlış yaptığından nitelikli zulümdür.teşekkür ederim.

• Merhaba halil bey iddaa tahmini sattım yani kısaca bende dolandırıcılık sucu işledim ve bana verdigim maçlar için 500 tl yolladı bu dolandırdıgım kişi beni bir kız aracılığı ile tuzağa cekti düzce De kızla beraber yakaladılar ormanlık bir yere götürüp darp ettiler 5kişi sonra bir atm önüne 750 tl parayı bana zorla cektirip aldılar kamera kayıtları ve dekont var şimdi Bu benden sadece bir kişi şikayetçi ben müşterinin zararını karşılamış oluyorum bu durumda öle degil mi aynı zamanda müşteki şikayetten vazgeçti yani feragat dilekçesini mahkemeye gecen gün sundu ben ne kadar ceza alırım bu durumda sabıkalıyım bu arada bende o kişilerden şikayetçi olmuştum hürriyet alıkoyma basit yaralama ve alacağını almak suretiyle gasp suçlarından onlara da ben dava açmıştım onların sabıkası yok cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

• Şimdiye kadar gelmesi lazım iddianamenin

• Mev avukat bey BEN ALACAKLIYDIM ALACAKLI KIŞI BANA NOTERDEN EVINI SATMAM IÇIN VEKALET VERDI VE 1 AY SONRADA EVINI SATTIKTAN SONRA BANKADAN HESABINDAN PARAYI ÇEKMEM IÇIN VEKALET VARDI BEN ŞAHSA PARASINI VERSIM IMZALI KÂĞIT ALDIM ANCAK ŞAHIS ESINE PARAYI ALMADIGINI SOYLEYIP ESIYLE BERABER PARASINI ODEMEDIGIMI SOYKEYEREKNSAVCILIGA BAŞ VURMUŞ SIKAYETCI OLMUŞ SAVCILIKTA HAKIMDA SERBEST MESLEK TE DOLADIRICILIKTAN IDANEME DUZENLEMIS ASLIYE CEZA MAH DAVA AÇILMIŞ DAVAYA KATILDIM GOREVSIZLIK VARDI AĞIR CEZAYA DOSYAYI GONDERDI BEN NE YAOMALIYIM ELIMDE VEKALETLERI VAR VE ONDALI KÂĞIT VAR PARAYI ALDIĞINA DAIR?

• Mev avukat bey BEN ALACAKLIYDIM ALACAKLI KIŞI BANA NOTERDEN EVINI SATMAM IÇIN VEKALET VERDI VE 1 AY SONRADA EVINI SATTIKTAN SONRA BANKADAN HESABINDAN PARAYI ÇEKMEM IÇIN VEKALET VARDI BEN ŞAHSA PARASINI VERSIM IMZALI KÂĞIT ALDIM ANCAK ŞAHIS ESINE PARAYI ALMADIGINI SOYLEYIP ESIYLE BERABER PARASINI ODEMEDIGIMI SOYKEYEREKNSAVCILIGA BAŞ VURMUŞ SIKAYETCI OLMUŞ SAVCILIKTA HAKIMDA SERBEST MESLEK TE DOLADIRICILIKTAN IDANEME DUZENLEMIS ASLIYE CEZA MAH DAVA AÇILMIŞ DAVAYA KATILDIM GOREVSIZLIK VARDI AĞIR CEZAYA DOSYAYI GONDERDI BEN NE YAOMALIYIM ELIMDE VEKALETLERI VAR VE parayı aldiğına dair kÂĞIT VAR imzalı el yazısı ile

• Selam avukat bey cevap verirseniz çok sevinirim allah razı olsun 2014 yılında bir arkadaş kendisine para geleceğini hesabinin blokeli oldunu söyleyip senin adına gelsin dedi bunun için bana ptt hesabı açtırdı adima 3000 tl geldi sonra bana farklı bir halkbank hesabı verip parayı bu hesaba yollamami istedi bu paradan 300 tl alıp annesine vermemi geri kalanininda hesaba yollamasini istedi bende yolladim ama şüpelendim meyer bunlar kendini polis olarak tanitip bir adami aramislar bundan 3000 tl istemişler tabiki bu durumda adami sanki ben aramisim adama benim adimi söylemişler bana açtirdiklari hesabta bana ayit olduğu için bunu ben yapmış gibi oluyorum tabiki haliyle adam şikayetçi olmuş dava ankarada 8. Ağır mahkemesinde yetkisizlik kararı verilmiş suçun işlendiyi yer şırnak olduğu için dosya buraya yollanmış burda açılırsa ne yapmam gerek zerre kadar suçum ve ilgim olmamasina rağmen bu hale düştüm lütfen cvp verin

• iyi günler avukat bey ben telefonumu sony yetkili servisi olan bi yere 1,5 yıl önce verdim ve ilk 3 ay arayıp sormama rağmen resmen telefon kayboldu ve akabinde tüketici haklarına basvurup ben haklı çıktım ve sonyde orası bizim yetkili servisimiz değil diyip iptali için dava açtı ve kazandı daha dün mahkeme kararı geldi 1,5 yıldır bekliyorum.şimdi mahkeme beni çağırmadan mahkemeye çıkmadan derdimi anlatamadan karara bağlamış bu olasımı dır. ? ve sony burasının yetkili servisi olduğunu kabul etmişti telefon konusmalarımızdada vardı . yani kısacası şimdi ben burdaki firmaya dolandırıcılıktan dava açmayı düşünüyorum sizce nasıl bi yol izlemeliyim ? yardımcı olursanız sevinirim.

• Selam avukat bey cevap verirseniz çok sevinirim allah razı olsun 2014 yılında bir arkadaş kendisine para geleceğini hesabinin blokeli oldunu söyleyip senin adına gelsin dedi bunun için bana ptt hesabı açtırdı adima 3000 tl geldi sonra bana farklı bir halkbank hesabı verip parayı bu hesaba yollamami istedi bu paradan 300 tl alıp annesine vermemi geri kalanininda hesaba yollamasini istedi bende yolladim ama şüpelendim meyer bunlar kendini polis olarak tanitip bir adami aramislar bundan 3000 tl istemişler tabiki bu durumda adami sanki ben aramisim adama benim adimi söylemişler bana açtirdiklari hesabta bana ayit olduğu için bunu ben yapmış gibi oluyorum tabiki haliyle adam şikayetçi olmuş dava ankarada 8. Ağır mahkemesinde yetkisizlik kararı verilmiş suçun işlendiyi yer şırnak olduğu için dosya buraya yollanmış burda açılırsa ne yapmam gerek zerre kadar suçum ve ilgim olmamasina rağmen bu hale düştüm lütfen cvp verin

• Baran abi kolay gelsin sorum şu ben bi çay bahçesinde otururken yanıma dışarda türk telekomda uzman olarak çalıştığını söyliyen biri yanıma geldi bana istediğin bir numarayı adıma açıcağını söyledi benden ikemetdah kahıdımı kimlik fotokoibimi istedi pazartesi beni aricağını söyledi bende inandım verdim yanımdan ayrıldı e devletten baktığım da benim istemediğim onay vermediğim bir numara adıma açmışlar bayiyi aradığımda benim yerime benden bilgilerimi alına kişi onay vermiş bende savcılığa vermek istiyorum hangi suça giriyor bu .?

• Baran abi kolay gelsin sorum şu ben bi çay bahçesinde otururken yanıma dışarda türk telekomda uzman olarak çalıştığını söyliyen biri yanıma geldi bana istediğin bir numarayı adıma açıcağını söyledi benden ikemetdah kahıdımı kimlik fotokoibimi istedi pazartesi beni aricağını söyledi bende inandım verdim yanımdan ayrıldı e devletten baktığım da benim istemediğim onay vermediğim bir numara adıma açmışlar bayiyi aradığımda benim yerime benden bilgilerimi alına kişi onay vermiş bende savcılığa vermek istiyorum hangi suça giriyor bu .?