Ceza Hukukunda Meşru Müdafaa (Meşru Savunma)

• Avukat bey merhaba,
    Bir akrabami önceki husumetler ve ölümlerden dolayı düşmanı vardı. Karşı taraftan biriyle karşılaşıyor, karşı taraf elini beline atıyor, akrabam da kendisine silah doğrultacağını sanarak ayaklarında silahla adamı yaralıyor. Adamın belinde sadece cep telefonu varmış, elini cep telefonuna atmış. Şu anda adam yaralama suçundan tutuklu. Sizce karşı tarfın elini beline atması meşru müdafaa sayılır mı? Yani benim akrabam yanlış anlamış, ama arada husumet var, bu hareket nedeniyle vurması meşru müdafaa olmaz mı? Meşru müdafaa olması için ne yapılmalı, meşru savunma koşulları varsa ne kadar ceza indirimi alır.Çok sağolun
    soru makalesi: https://barandogan.av.tr/blog/ceza-hukuku/mesru-mudafaa-mesru-savunma-nedir.html

• Meşru müdafaa olgusunun gerçekleşip gerçekleşmediğinin tespiti için olayın oluş şeklindeki somut olgulara bakılır. Yoksa tarafların kişisel kanıları veya subjektif düşünceleri etkili değildir. Sizin somut durumuzda meşru müdafaa koşulları kesinlikle oluşmamıştır diyebilirim. Somut durumunuzu elbette bir avukat ile yüz yüze görüşün, ancak ilk görünüm itibariyle olayda meşru savunma mevcut değildir.

• YORUM KURALLARI
    1- Sitenin amacı hukuki yardım değil, somut olaylar üzerinden hukuk bilgisine erişimin kolaylaştırılmasıdır.<br>2- Daha önce cevaplanmış benzer nitelikte sorular cevaplanmadan silineceğinden önceki yorumlar okunmalıdır.<br>3- Yorum, ilgili konu linkinde kısa bir şekilde yapılmalıdır. <br>4- "Meşru Müdafaa" dışındaki sorularınızı "Ceza Avukatı" linkinden sorunuz: <a href="http://goo.gl/2jLDlW" rel="nofollow noopener" title="goo.gl/2jLDlW">goo.gl/2jLDlW</a>

• Mrb baran bey komsumuzun evini basmak icin kalabalik alkollu kisiler aksam hazirlikli sekilde mahelleye geliyorlar komsunun evini basiyorlar o sirada kaynatam ve kaynim bagirismalari duyup disari ayirt etmek icin cikiyorlar esimde kaynatamin av tufegini alip bizim evin camindan havaya ates ediyo dagilmalari icin o sirada babasini dovduklerini goruyor telasla elinde tufekle asagi kosuyor babasini aliyor onlarin elinden ama karsi tarafta kardesinin yerde yattigini ve uzerinde bicakli bi adamin oldugunu goruyor telasla oraya dogru kosuyor 5 metre kala bagiriyor bicakli kisiye kardesini birakmasini soyluyor ama o kisi dinlemeyip kardesini bacagindan bicakliyor esim o sirada havaya ates ediyo biraksin diye ama yine dinlemiyor tekrar kardesini vuracakken bicakli kisinin kalcasina ates ediyor orda yere dusuyor ve kardesini babasini alip eve cikiyor o kisi orda oldu bu olay bi mesru mudafa ornegi degilmi biz bu kisileri hic tanimiyoruz kasitli planli olan hic bisey yok o an olayin şokuyla ve kardesini korumak amacli gerceklesen bir olay bu olayda ceza verilmesi dogrumu

• Merhaba avukat bey benim kardeşim oğlunu alabilmek için eşinin evini basıp olay çıkarttı 2011 yılında ve mahkemelere katılmadı biri 1 yıl 9 diğeri 1 yıl 8 ay yatarlı toplamda 41 ay hapis cezası geldi yatarın 1. Yıl 9 ay demişler 20 gündür cezaevinde yeni çıkan yasadan yararlanırmı yararlanabilmesi için daha ne kadar cezaevinde kalmalı bu durumda mahkumun yapması gerekn bir işlem varmı avukatı yok

• Yani cezası 41 ay yatarı 1 yıl 9 ay cezaevine gireli 20 gün yasaya göre hesaplamayı aldığı toplam cezaya göremi yatara göremi hesaplıcaz bide ceza yatarsa açık cezaevindeki kapalıdamı yatar şuan kapalı cezaevinde

• A ile B akrabadır A B NİN EVE GELMESİNİ İSTEMEZ AMA B GELİR ARALARINDA TARTIŞMA ÇIKAR O ARADA A NİN ELİNDE BIÇAK BULUNMAKTA B A NİN ELİNDEKİ BIÇAĞI KENDİSİNE SAPLAR CİDDİ BİR YARALANMA OLUR BU DURUMDA A CEZA ALIR Mİ BIÇAKTA SADECE A NİN PARMAK İZİ BULUNMAKTA

• Öncelikle merhaba hiç tanımadığım 2 kişi benden birine borcun varmış bana vereceksin deyip zorla para istiyorlar evime kadar geldiler bugün karakola şikayette bulundum ama hiçbir sonuç olmadı olacağıda yok gibi bu şahıslar bana silahlı saldırıda bulunursa ve ben ruhsatsız silah ile kendimi eşimi çocuğumu korumak mecburiyetinde kalırsamki bu olayın olması an meselesi şuan bile olabilir hapis cezası alırmıyım?meşru müdafaa şartları oluşmuş
    Olurmu? somut olaylar hakkında konuşalım demişsiniz ama olay heran somut olabilir rica ediyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim.iyi çalışmalar

• Merhaba avkat bey dayım koyunlarını otlatırken önceden kavga ettigi kisi cıkıyo ve kavgetmeye başlıyolar adamın yanında baskabir cocuk daha var dayımın koluna sopayla vuruyolar ve ellerini tutup bıcaklamaya calışıyolar dayımda kendini savunmak amacıyla belindeki silahla adamı vuruto ve adam ölüyo dayım ne kadar ceza alır ve mesru müdafa sayılırmı cevap verirseniz cok iyi olur simdikten tesekkür ederim

• Merhaba bir kaç hafta önce a kişisi benim düşmeme neden oldu ben a kişisini şikayet ederken kardeşi b kişisi bana müdahale etti ve ben engel olunca tartışma çıktı ben a kişisinin sinirle üzerine yürüdüm tartışma üzerine o da bana saldırdı ve a kişisini yere yatırıp yumrukladim. B kişisi beni tutup karşılıklı kufurlerim üzerine beni yumrukladi. Ve taraflar birbirlerinden şikayetçi oldu. Kim ne kadar ceza alır?

• Merhaba 29 ekim günü kardeşim ve 3 arkadasi birlikte konsere gideceklerdi. Yanlarından birine telefon geliyor ve kisi yardım istiyor (bir kavga olayı için ). Çocuklarda yanına gitmek için yola çıkıyor.yolda kalabalık (10kisilik) bir grupla karşılaşıyor aralarından biride kardeşimin arkadaşıymış onunla selamlaşıyorlar. O sırada kardeşim gelen telefon üzerine olaydan haberi varmi diye arkadaşına soruyor. Karşı taraftan biri benimle sorunu var diyerek saldırıda bulunuyor ve bir anda kavga başlıyor. Kardesim ve arkadaşları dayak yiyor. O esnada 3 arkadaşı bir şekilde kaçıyor ve benim kardeşimi sikistiriyorlar oda cebinde bulunan bıçağı çıkarıyor ve korkutma amaçlı sallıyor.karşı taraftan iki kişi yaralanıyor. Biri göğüs altı ve kaşık bölgesinin altından.diğeri el ve kalçadan bicaklaniyor. Ifadeleride bu yonde. Ve kardeşim henüz 2000li ve olaydan 3 gün önce 18 yaşına girdi. Yapmış olduğu Meşru müdafa kapsamında mi acaba. Öldürmeye teşebbüs deniliyor. Daha once emniyete bile girmiş bir cocuk değildi su an cezaevinde..