Şufa Hakkı ( Önalım Hakkı ) Davası

• Alıcının satış işlemini diğer paydaşlara Noter aracılığı ile bildirmesi için bir süre var mı? Satışın bildirilmemiş olmasının bir müeyyidesi var mı? Alıcı, satışı Noter vasıtasıyla diğer paydaşlara bildirmemiş ve satış gizlenmiş ise satış tarihinden itibaren iki yıl geçtikten sonra şufa hakkı hiç bir şekilde kullanılamaz mı?
    soru makalesi: https://barandogan.av.tr/blog/gayrimenkul-hukuku/sufa-hakki-onalim-davasi.html

• 1-Şufa hakkının kullanımı için alıcının diğer paydaşlara satışı noter aracılığıyla bildirmesine dair bir süre yoktur. Ama alıcı noter aracılığıyla herhangi bir zaman diliminde bildirirse şufa hakkı sahibi paydaş bildirimden itibaren 3 ay içinde dava açmak zorundadır.
    2- Satışın bildirilmemiş olması yalnızca şufa hakkının öğrenme süresiyle kullanımı için gerekli 3 aylık süreyi başlatmaz. Başka müeyyidesi yoktur.<br>3- Şufa hakkının kullanımına dair 2 yıllık süre objektif nitelikte bir hak düşürücü süredir. Taşınmazda satış gizlenemez, tapuda devir gerçekleşmeden satış gerçekleşmiş olmaz. Süre devirden başlar. İlgilisi tapu kaydını her zaman görebilir.

1. kişiye satış sonrası 2 farklı paydaş tarafından önalım davası açılmıştır. Dava sürerken davalı, sözkonusu paya önalım davasını önce açan (1.davacı) paydaşa rıza ile satış yaparsa durum ne olur. 2.davacı bir talepte bulunabilir mi?

• Şufa davası (önalım davası) paydaşlığı koruyan bir davadır. Şufa davası ile ortaklığın bir bütün olarak kalması, üçüncü kişilerin paydaş olarak ortaklığın işleyişini bozmaması sağlanmak istenmiştir. Somut olayınızda taşınmaz paydaşlardan birine geri dönmüştür. Bu nedenlerle üçüncü kişi payı ortaklardan birine devrettikten sonra, paydaşa dava açılması mümkün değildir, açılsa bile mutlaka reddedilir.

• Merhaba, dairem ve üstümdeki daire müşterek kat mülkiyeti tapulu. Üstteki daire sahibi 2/3 hisseye sahip. Benim dairemi satın almak istiyor ben satmak istemiyorum.Bana dava açarsa nasıl sonuçlanacaktır? Ben istemediğim takdirde dairemi satın alabilir mi?

• Sorunuz şufa hakkı veya şufa davası (önalım davası) ile ilgili değil. Sorduğunuz soru ortaklığın giderilmesi (izalei şuyu) davası ile ilgilidir.
    Daireler fiilen paylaşılmış, fiili taksim olan hallerde hisse miktarının önemi yoktur. Kim nerde oturuyorsa orayı kullanabilir. Diğer taraf dava açarsa dava mahkemece reddedilir. Ancak oturulan yer yıkılırsa herkes kendi payı oranında arsaya hissedar olur.

• paydaşlardan birinin ön alım davası için mahkemeye başvuru yaptığı tarihten sonra, 5 paydaşın hissesi olduğu taşınmaz(tarla) üzerinde, daha önceden paydaşın biri tarafından satışın yapıldığı davalının hissesini diğer paydaşlardan birine satması durumunda mahkeme başvurusu olması satışa ve satış sonrasına engel oluşturur mu?
    Satın alan paydaşa diğer paydaşların veya davacının tapu iptali davası açma hakkı var mı? <br>Şimdiden teşekkürler

• iyi akşamlar Baran Bey. Ben bir sene önce bir arsa aldım. Şuanda diğer arsa sahipleri benim aldığım arsa için şufa haklarını kullanıyolar mahkemeye vermişler. Ben ne yapabilirim ? bana yardımcı olursanız sevinirim.

• <strong>YORUM KURALLARI</strong><p>1- Sitenin amacı hukuki yardım değil, somut olaylar üzerinden hukuk bilgisine erişimin kolaylaştırılmasıdır.
    2- Daha önce cevaplanmış benzer nitelikte sorular cevaplanmadan silineceğinden önceki yorumlar okunmalıdır. <br>3- Yorum, ilgili konu linkinde kısa bir şekilde yapılmalıdır. <br>4- "Şufa Davası" dışındaki sorularınızı "Özel Hukuk" linkinden sorunuz: <a href="https://goo.gl/cYWAzK" rel="nofollow noopener" title="https://goo.gl/cYWAzK">https://goo.gl/cYWAzK</a></p>

• Şufa hakkına dair açılan bir davada fiili taksim yapılıp yapılmadığı, sürelere uyulup uyulmadığı, şufa davasına konu yerin durumu tartışılmalı. Lütfen bulunduğunuz yerde gayrimenkul avukatı bulunan bir hukuk bürosu ile görüşünüz.

• Şufa hakkının veya şufa davasının amacı ortaklığın yapısını korumaktır. Paydaşlardan biri taşınmazı satın alırsa ona karşı şufa hakkı kullanılmaz. Yani, şufa davası ortaklara karşı açılamaz.

• Hocam, benim açmış olduğum bir ön alım hakkı davam var. Dava devam ederken satışı yapan paydaş ben taşınmazımı 2 yıllığına borcuma karşı satığını soyleyıp satığı kısıyı kendi aralarında anlaşarak mahkemeye verdi. Benim davamı askıya almak için sonuç ne olur. Taşınmazı geri alabilir mi? yardımcı olabilir misiniz?

• Hocam benim hisseliyerim var.hissedar bunu simdi baskasina satmis.sufa davasi acsam ben bunu geri ala bilirmiyim.veya tabu da fiyati cok yuksek gostermisler.degerin 5 kati yuksek.ben bura geri alanda bu miktarimi odemem mi lazin.

• İyi Günler;<p>Benim lehime arkadaşımın arsası üzerinde şufa hakkı tanınmıştı. Tapuya gerekli şerh düşülmüştü. Ancak arkadaşım arsayı üçüncü bir kişiye satmış. Bu arsayı bu üçüncü kişiden alabilir miyiz? Yani üçüncü kişinin ödediği parayı ona iade etsem o arsanın mülkiyeti bana geçer mi?</p><p>Teşekkürler.</p>

• Merhaba. 3. kişi olarak hisseli bir yer satın aldık ve diğer hissedarlarla beraber arsayı kat karşılığı müteahhide vereceğiz. Yüklenici firma yakında ruhsat alıp ardından kat irtifakı tapularını çıkaracak. Bu durumda yukarıda sizin anlattığınıza göre kat irtifaklı tapuya karşı şüfa hakkı kullanılamaz. Doğrumu anladım? Diğer bir hususta kat irtifakı kurulmasa bile tüm hissedarlarla beraber kat karşılığı yüklenici ile yaptığımız sözleşmede şüfa hakkını düşürmeye yeter mi ?

• Baran bey selamlar daha önceden paydası olduğum bir arsadan payımı satarak ayrıldım ancak bir ticaret gereği aynı hafta içinde başka bir paydaştan bir miktar arsa satın almak zorunda kaldım acaba bu noktada şufa hakkı tarafıma karşı kullanılabilirmi

• iyi günler oturduğumuz arsa büyükbabamın üzerine ve kendisi vefat etti biz evde oturmaya devam ediyoruz 1700 m2 bir alan 600 küsürü büyükbabamın üzerine idi arsa miras yoluyla bölünmüştür yani. rsa da yaklaşık 50 paydaş var. babam eline para geçince kendine 30 m2 bi alan daha aldı daha doğruusu paydaşlar bize satamk istedi ancak başka bir paydaş önalım davası açmış. sorum biz burada mirasçı değilmiyiz yani padaşız ve <a href="http://3.ki" rel="nofollow noopener" title="3.ki">3.ki</a>şi değili bu durumda ne yapmamız lazım ayın 1 inde dava var

• siz paydaş olduğunuz sürece ön alım hakkını size karşı ileri süremez

• Sinan bey burada muvazaa hususu incelenir. değerinden fazla gösterilmişse muvazayı ispat ederek rayiç bedel üzerinden ön alım hakkını kullanabilirsiniz.

• ben farklı tarihlerde ayrı ayrı 6 pay aldım ilkaldıgım hisse 10-3-16 da son aldıgım hisse 19-7-17 de dava acan kişide benden önce almış mirascı degil ilk aldıgım hisseye mi acar yoksa toplam tüm hisseleremi

• Herkese selam..
    Benim bir problemin var yardimci olabilirseniz sevinirim.<br>Bundan 50 sene önce dedem tarlanin 4/1 ni satmis alan kisi tapuyu ayirmiyor oda 2 sene önce baskasina satmis bende Sufa davasi actim ama davanin gidisati benim aleyhime isliyor yillardan beri herkes ayni yerleri ekip bictiginden sufa davasini kazanamayacagimi söylüyorlar bu dava hakkinda yeteri kadar yazi okudum onlarda kazanabilecegimi söylüyor sikintidayim yardim ederseniz sevinirim<p></p>

• Merhabalar,
    3 Ağustos 2015 te aldığım hisseli tapu arsaya 5403/5578 sayılı yasa gereği 3 Eylül 2015 tarihinde toplulaştırma şerhi işlenmiş olduğunu öğrendim ve arsayı kullanamadım. Hissedarlardan bazıları ile de bunu görüştüm ve kendileri de benim hisse aldığımın ve toplulaştırma olduğunun bilgisinde. <br>1 Ağustos 2017 tarihinde hissedarlardan biri şufa davası açmış bana; Tapu kayıtlarında bedel 5.800 TL görünmekte ancak 55.000 TL için anlaştık emlakçı ile. <br>İnternetten öğrendiğim kadarı ile arazi toplulaştırması kapsaamında olan arsalarda şufa hakkı kullanılamıyor; doğru mudur? Öyle ise hangi maddeye istinaden itiraz dilekçesini yazmam doğru olur?<br>Bu arsa ile ilgili pek çok maddi manevi kayıp yaşadığımdan bir avukat tutma ihtimalim oldukça zayıf olduğundan ve sitenizde de bu konudaki yazıyı okuduğumdan size danışmak istedim.<br>Arazi toplulaştırması olan arsalarda, süre dolmasına 2 gün kala şufa davası açılabilir mi; açılamazsa nasıl itiraz edebilirim?

• Merhaba Baran bey,
    Dededen kalma 8 hissedarlı hisseli arsamız mevcut. Hissederlardan bir kaçı hissesini başkasına satacak. Bu durumda satın alan kişi kalan arsamızı şuha hakkı kullanıp alma imkanı var mıdır ? Kalan arsamız risk altında mıdır ?<p>Bilgilerinizi rica ederim.</p>

• Merhaba Baran bey Müstakil tapulu 4000 m2 bahçe satın aldım 235000 TL ye ancak tapuda bedeli emlakçı aracılığıyla 5000 gösterdik önalım davası açıldı bilirkişi raporu istedi mahkeme bilirkişi 280000 TL değer biçti ancak hakim 5000 TL paranın depo edilmesini söyledi karşı tarafa muhtemelen bu para üzerinden karar verecek sizce durum nasıl yapabileceğimiz bişey var mı büyük mağduriyet yaşıyoruz şimdiden teşekkürler

• Merhaba baran bey..bız 20/05/2015 yılında hısseli bir arsa aldık ve 17/05/2017 tarıhınde bize sufa davası acıldıgını ogrendık.arsayı 100bınliraya aldık ama tapuda 8bın gorunuyo .sımdı bu arsayı aldıgım kısıye veya o arsadakı dıger bır hıssedara devredersem onlarda tapuda fıyatını yuksek gosterseler ,davacılar davadan vazgecerler mı?veya nasıl bır yol ızlememız gerekıyor ,cvp ıcın sımdıden cok tesekkurler

• Baran Bey,
    Müşterek hisseli bir mulkiyet icin haktalep davası açıldı. Davayı açan taraf sadece arsa için 1/5 hak sahibi bulundu. Arsanin 4/5 orani ve Arsa üzerinde mevcut ev ve binalar diger paydasa ait oldugu hukmu verildi. Arsa 1/5 paydasi satış talebinde bulunarak hak talep etmekte. Büyük hissedar ve taşınmaz diğer gayrimenkul sahibinin nasıl bir yol izlemesi gerekir.<br>Teşekkürler

• Hissedar daha once hissesinin bir kismini satmis. Hissedarlardan digeri hissesini sattiginda onu alana dava açmasi kotüniyet Kabul edilirmi?

• devre mülklü bir sitede ''Kanuni Ön Alım Hakkından Feragat etmiştir''diye tapuya işlenmiş bu ne anlama geliyor kaldırtmam gerekirmi teşekkürler

• Baran bey ben aldığım hisse yüzünden bana karşı taraf önalım hakları için dava açtılar.ama bit sorun var burda benim tapu bedellerim 2 hisse var biri 16 bin tl diğeri ise 25 bin tl karşı tarafın avukatı bu hisseleri ben alırken 5 bin tl almışım ama tapu bedelini belediyede 16 bin diğerini ise 25 bin tl olarak gösterdiğimi iddaa ediyor ve keşifte azad ile muhtar la birlikte raplarında taşınmazın 5 bin lira eder diye sunmuşlar ama bu doğru değil burda karşı tarafın avukatı kanunu kötüye mi kullanıyor ve ben ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

• Baran bey merhabalar;

1. Müşterek tapulu bir tarlanın 1/2 hisseli payını satın alacagim. Hissenin ortağına noterden ihtarname şeklinde avukat aracılığıyla bilgilendirdim. 3 ay süre doldu ve ben an itibariyle tarlayı satın alsam bana şufa davası açılabilir mi? (Dava açarlarsa kazanabilirler mi?)<br>2) 100bin tl ye alınan bir tarla için şufa davasını kaybetsem ve tapuda bedel olarak 140bin bedel bilsem şufa davası açan davacı o parayı mi öder yoksa rayiç bedeli veya komisyonun belirleyeceği ücreti mi öder?(Veya o para mi alabilecek miyim). Şimdiden tesekkurler

• Baran bey merhabalar<p>Özetle 25 seneden fazla süredir kiracısı olduğum dükkanı kendimize ait dükkanla birleştirip kullanmakta idik kasım 2017 de dükkan <a href="http://3.ki" rel="nofollow noopener" title="3.ki">3.ki</a>şiye satışı oldu (bu arada mal sahibi bize teklif etti ama başkasına satışı yaptı) yeni alan kişi ile kira konusunda anlaşamadık ve bizi önce belediye imar müdürlüğüne sonra ruhsat birimine şikayette bulundu ardından sulh hukuk mahkemesinde dava açtı şimdide tahliye için ihtarname gönderdi</p><p>Bizde bu şikayetler karşısında gerekli düzenlemeyi yaptık (zaten bir duvar ve tuvalet yıkılmıştı)</p><p>Soru 1 : Ödemiş olduğumuz kira üzende ne kadar kira artışı yapabilir
    Soru 2 : Bu durumda Şufa davası açmak mümkün müdür (Süper olur)<br>Soru 3 : Yeni Kontratı nasıl yapabiliriz bu kişiyle</p><p>İşimiz gereği ancak iki dükkanın metre karesi yetiyor</p><p>Konu Hakkında Bilgilendirirseniz çok müteşekkir kalırım</p><p>TEŞEKKÜRLER</p>

• Sayin avukat baran bey ben 06.07.2018 tarihinde payli bir parselde bir miktar arsa aldim aldigim deger miktarinca tapuda deger gosterdim bu deger raic bedelin cok ustundedir.
    1 . Önalim davasini acarlarsa hangi deger uzerinde acarlar<br>2. Bundan sonra ayni parselde alacagim arsa kisimlarina önalim davasini acabileceklermi

• @misafir, içinde söyledi: Şufa Hakkı ( Önalım Hakkı ) Davası

Merhaba Baran bey Müstakil tapulu 4000 m2 bahçe satın aldım 235000 TL ye ancak tapuda bedeli emlakçı aracılığıyla 5000 gösterdik önalım davası açıldı bilirkişi raporu istedi mahkeme bilirkişi 280000 TL değer biçti ancak hakim 5000 TL paranın depo edilmesini söyledi karşı tarafa muhtemelen bu para üzerinden karar verecek sizce durum nasıl yapabileceğimiz bişey var mı büyük mağduriyet yaşıyoruz şimdiden teşekkürler

mrb. beyfendi aynı durum bizdede mevcut. henuz ilk asamadyiz biz . sonuçlandı mi sizin mahkeme sureciniz.