Adli Sicil Kaydının Silinmesi Dilekçe Örneği

• baran bey merhaba,
    Adli sicil kaydının silinmesi için başvuru yapmadan önce, yanlışlık yapmamak için bazı bilgiler almak istiyorum.<br>Adam öldürme suçundan 1999 yılında 2 yıl 8 ay ceza alıp 2002 yılındaki Rahşan affından yararlanarak çıkan bir kişinin sabıka kaydının silinmesi için ne yapmamız gerekmektedir?<br>maddi bir boyutu var mı?<br>ne kadar sürede sabıka kaydı veya arşivi silinir?
    soru makalesi: https://barandogan.av.tr/blog/ceza-hukuku/adli-sicil-kaydinin-silinmesi-dilekce-ornegi1.html

• İyi günler ! Baran Bey<p>UYUŞTURUCU VE UYARICI MADDE KULLANMAK TAN SEBEP MAHKEME TARAFINDAN DENETİMLİ SERBESTLİK UYGULAMASI VERİLDİ TARAFIMA , BEN BUNA UYMADIĞIMDAN DOLAYI DA SİCİLİME İŞLENDİ, SONRASINDA AYNI DAVA YA AİT YENİ BİR MAHKEME YE ÇIKTIM TEKRARDAN DENETİMLİ SERBESTLİK ALDIM VE UYGULAMAYI BİTİRDİM BEN EHLİYET ALAMIYORUM İŞE GİREMİYORUM VE SİCİLİMİ SİLDİRMEK İÇİN NE YAPMAM GEREKİYOR LÜTFEN YARDIMCI OLUR MUSUNUZ.
    DOSYANIN BAŞLANGICI 2011 YILINA AİT SON GÖRÜLEN DAVA İSE 21 04 2016 TARİHLİDİR.</p>

• iyi akşamlar 2014 yılında uyuşturucu esrar maddesi kullanmaktan denetimli serbestliğe uymadığım için iki ayrı mahkeme 10 ay hapis cezası verdi iki yıl erteledi fakat cezayı dışarıdan gördüm iki sene sonunda dilekçe verip adli sicil kaydımı sildirdim ehliyetimi geri aldım fakat devlet memuriyeti olasılığım var bunun için sabıka kaydında sicil kaydı yoktur arşiv kaydı vardır diyor bu durum memur olmama engel teşkil edermi bu aralar adliyede şöför alınma imkanım var güvenlik taramasında olumsuzluk teşkil edermi bu arşiv kaydı lütfen yardımcı olurmusunuz

• merhabalar,<p>1998 yılında araba hırsızlıgından 3 ay yattım 2007 yılında dlekçe vererek adli sicil kaydımı sildirdim lakin silah ruhsatı almak istiyorum adli sicil ARŞİV kaydım cıkıyor ARŞİV kaydımı nasıl sildire bılırım ne yapılabilir yardımcı olursanız minnettar olurum
    saygılarımla.</p>

• Merhaba ben 3sene 6 ay ceza aldım 2013 aralıkta cezaevine teslim oldum 2015 şubatta denetime çıktım 2016 şubatta denetimi bitirdim hicbisey im kalmadı. Benim şimdi sicil kaydım silinirmi yoksa yediğim ceza olan 3sene 6 ay dolmasını mi bekleyeceğim tarih olarak bakılırsa 3 sene 6 ayın dolmasına daha 5 ay var. Cevabınız için şimdiden tesekkurler

• Merhaba 2010 yılında mühürsüz elektrik sayacı kullanmaktan mahkemelik oldum 2014 yılında 12 ay hapis cezası aldım iyi halden 10 aya indirildi ve sonra bu para cezasına çevrildi. Cezayı ödedim fakat 14.02.2017 tarihi itibari ile halen sicil kaydımda bunlar gözüküyor. Dilekçe yazım göndersem bunlar silinir mi?

• Vermriş olduğunuz bu kıymetli bilgilerden dolayı teşekür ederim saygılarımla

• Merhaba 2008 yilinda askerde uyusturucu madde kullandigim icin foca sulhte yargilandim bana denetim serbestlik karari verilmisti 2009 da denetime bu yil tabi oldum bakirkoy amatemde tahlillerimin hepsini temiz verdim ve suan imzaya gidiyorum benim sorunum adli sicil kagidinda bu denetimin yazili olmasidir bunu sildirmek istiyorum nasil yapabilirim ise girmemde hep sorun oluyor ise alinmiyorum ve evliyim ev gecindirmekte zorluk cekiyorum kimse ise almiyor sicil kagidimdan nasil sildiririm suan imzalarim devam ediyor her ay bir defa yardimci olurmusunuz

• Merhaba sicilinden sildire bildin mi benimde buna benzer sildirdiysen ne yaptin

• denetimli serbestlik tamamlanana kadar görünüyor, tamamladıktan sonra siz dilekçe yazıyorsunuz ve siliniyor. denetimli serbestlik yani imzalarınız bittikten sonra bu işlemi yaparsanız hemen silinir.

• muhtemelen silinir. bazı suçlarda bir süre geçmesi gerekiyor ama sizin suçunuzdaki durum nedir bilmiyorum. yazmanızda fayda var posta ücretinden başka bir kaybınız olmayacaktır.

• Adli sicil ARŞİV kaydı silinmiyor diye biliyorum. Arşiv kaydı resmi kurumlar ve hakim, savcıların görmesi için sürekli kayıtlı kalır. Ama siz yine de detaylı bir araştırma yapabilirsiniz.

• bunu en kolay bir adliyeye gidip her hangi şoföre veya çalışana sormanız en basit yol olacaktır. onlar bu konuda tecrübe sahibidir.

• yukarıdaki dilekçe ile belirtilen adrese belirtildiği gibi başvurmanız halinde silinir.

• diğer sorularınızı bilemiyorum ama arşiv kaydı asla silinmez.

• <a href="http://Merhabalar.ar" rel="nofollow noopener" title="Merhabalar.ar">Merhabalar.ar</a>şiv kaydinin silinmeyecegini soylediniz.ancak memnu haklarin iadesi karari aliniyor diye biliyorum.örnegin ben 2007 silahla tehdit suçundan 2 yil 1 ay ceza aldim.infaz tamamlandi ancak arsiv kaydinda duruyor.lisans mezunu olarak memur olabilmek icin memnu haklarin iadesi karari nasil alinabiliyor ve bu karar alininca arsivden cikariliyor mu.ya da ömür boyu memur olamayacak miyiz bilgi verirseniz sevinirim.tesekkurler.

• 2007tutuklandim 2009sartli tahkiye oldum sicilim var arsive kaldirtmak istiyorum ise giremiyorum sorun cikiyor

• Adli sicil ve arşiv bilgilerinin silinmesi<p>MADDE 12 - (1) Arşiv bilgileri;</p><p>a) İlgilinin ölümü üzerine,</p><p>b) Anayasanın 76 ncı maddesi ile Türk Ceza Kanunu dışındaki kanunlarda bir hak yoksunluğuna neden olan mahkûmiyetler bakımından kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren;</p><p>1. Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşuluyla onbeş yıl geçmesiyle,</p><p>2. Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşulu aranmaksızın otuz yıl geçmesiyle,</p><p>c) Diğer mahkûmiyetler bakımından kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren beş yıl geçmesiyle,tamamen silinir.</p><p>(2) Fiilin kanunla suç olmaktan çıkarılması halinde, bu suçtan mahkumiyete ilişkin adli sicil ve arşiv kayıtları, talep aranmaksızın tamamen silinir.</p><p>(3) Kanun yararına bozma veya yargılamanın yenilenmesi sonucunda verilen beraat veya ceza verilmesine yer olmadığı kararının kesinleşmesi halinde, önceki mahkumiyet kararına ilişkin adli sicil ve arşiv kaydı tamamen silinir.</p>

• tabii istisnai durumlar varmış arşivin silinmesi için. bilgiler için teşekkürler.

• Bende diyorumki eğer bir pisikolok olsaydım yapanın çıkması için uğraşirdım her memur senide bir pisikoloğa gözüksün. Çopten bulduğumu hurdacıya sattm hükğmsüzdür diye hüküm aldım 2009 da.denetim serbeslik. Bulunmüş olduğumuzdan güne kadar mücadele veriyom SICİL fişleyin kalsın diye bizleri ALLAH affetti adli SICİL affetmedi nedenmi çöp kamyonunda çöp konteynerinde aktarma yaparken iki tenekeyi alıp biriktirip satmamız oldu.

• Merhaha açtığım bir dava ve karşı dava yüzünden suçlu bulundum para cezasiba çarptırıldım bir taksitini kacirimca sicile yansıdı bunu sildirme imkanimiz varmidir sizce.

• Merhaba .2 mahkemem sonuçlandı..1.mahkeme 08.02.2018..1500 tl para cezası....ilk taksidi ödedim.....2.mahkeme ise 14.09.2018 2 ay 15 gün hapis ama erteleme ....adli sicil kaydı vardır yazıyor...silinme süresi ne zaman yardımcı olursanız sevinirim .şimdiden teşekkür ederim

• Merhabalar Baran bey benim için çok önemli bir konuda fikrinizi almak ve bilginizden yararlanmak istiyorum.Bir yıl once icecegime atılan uyusturucu maddeden kaynaklibir sikayette bulundum fakat evraklar elime ulaşmadığı için dava kamuya dönüştü takipsizlikten kaynaklı ve suç aleyhime dondu madde kullanimindan bir yıl denetimli serbestlik aldım suan sicilimde gözükmüyor fakat polisliğe başvuracağım icin genel soruşturmada karşıma çıkacaktır ve mesleğime engel olacaktır bunun için gecmise dönuk temyiz veya sizin arşiv silinmesi üzerine bir işlem yapabilirmiyim simdiden ilginiz için teşekkürler ..

• Denetimli serbestlik tamamlandıktan sonra arşiv kaydından silinebiliyor mu? Sicil kaydında vs zaten gözükmüyor fakat polislik subaylık gibi memuriyet girişlerinde sıkıntı yaratacak bu yüzden böyle bir imkan varmıdır?

• Merhaba ben para cezası aldım 3600 tl ve 1800 tl olmak üzere toplam 5400 tl para cezası aldım uzun süre yatırmadiğim polis tarafından gbt sorgusunda alındım savcılığa çıkarılıp tutuklandım aynı gün ailem 5400 tl yi vezneye yatırdı ve serbest bırakıldım ama adli sicil kaydım görülüyor ve iş için işveren bunu sıkıntı olarak görüyor sabıka kaydımın silinmesi için üzeriden ne kadar zaman geçmesi gerekir veya hemen silinir mi acaba bilgi verir misiniz