Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

• Eşim ile boşanma sürecindeyiz. 5 yıldan beri evliyiz. Geçen sene annem vefat etti, babam da 10 yıl önce vefat etti. Annemden bana 4 daire kaldı. Ama henüz intikallerini yaptırmadım, annemden kalan mirası mal paylaşımına dahil etmek istemiyorum. Ne yapabilirim, devretsem veya başka yolu var mı?

• Boşanmada mal paylaşımı makalemizde miras kalan mallar başlığı var dikkatli okuyunuz. Miras kalan mallar mal paylaşımına dahil edilemez. Onlar sizin kişisel malınız, eşinizin hiçbir şekilde o mallar üzerinde tasarruf hakkı yok.

• Daha önce boşanmış birinde daire satın aldım. Satın aldığım kişinin boşandığı eşi dava açabilir mi açarsa mahkeme de haklı görürse evi elimden alabilirler mi yoksa verdiğim paranın yarısını mı alır.

• Boşanmada mal paylaşımı davası açılmadan önce eşler muvazaalı işlemlerle malvarlıklarını devredebiliyor. Devrin muvazaalı olduğu kanaati hasıl olursa boşanmada mal paylaşımı davasında hükmedilen alacağın miktarı kadar hakkınızda tasarrufun iptali davası açılabilir. Yani boşanmada mal paylaşımı için malın yarısına hükmedilmez, yarısının değeri kadar olan bir bedele hükmedilir. O bedel de tasrrufun iptali yoluyla sizin üzerinideki daireden alınabilir

• Merhaba Eşim ile evelenmeden önce krediyle ev aldım bu evi 55.000 tl ye aldım 10.000 tl peşin verdim geri kalanı 45.0000 tl konut kredisi kullandım faizi ile birlikte 72.000 tl yaptı bu paranın 10.000 tl sini ödedikten sonra yani evin kredisi 62.000 tl ye geldiğinde evlendik dolaysıyla evin değeri şuan 120 .000 tl elşim dava acarsa evin ne kadarını alır

• Boşanmada mal paylaşımı evlilik içerisinde elde edilen malvarlığı değerleri ölçü alınarak yapılır. Evlilikten önce alınan mallar paylaşıma dahil edilmez, ancak sizin gibi evlilikten sonra kredisi ödenen gayrimenkuller için farklı bir hukuki durum sözkonusu. Evlilikten sonra ödenen taşınmaz kredileri edinilmiş malvarlığı değeridir. Bu nedenle öncelikle evlilik içinde ödenen kredinizin gayrimenkulün alındığı tarihteki değerine oranı belirlenmeli, bu oran belirlendikten sonra gayrimenkulün güncel değerine oranlanarak bir değer bulunmalı, bu değerin yarısı katılma alacağı olarak kabul edilmelidir. Boşanmada mal paylaşımı davası bu esaslara göre sonuçlandırılmalıdır.

Sonuç olarak;

a) 72.000 konut kredisi+10.000 TL= 82.000 TL evin maliyeti.

b) 10.000 TL peşin+10.000 TL kredi=20.000 TL
    evlilikten önce ödediğiniz.

c-) Ödediğiniz 20.000 TL, 82.000 TL'nin %24.3'üne tekabül ediyor, bu durumda %75.7 evlilik içinde ödenen ve edinilmiş mal olarak kabul edilen orandır.

Gayrimenkulün güncel değeriyle edinilmiş mal değeri: 120.000x%75.7= 90.000 TL. Bu değerin yarısı eşinizin katılma alacağıdır. Yani boşanmada mal paylaşımı davası sonuçlandığında eşinizin yaklaşık 45.000 TL katılma alacağı olarak kabul edilir. (Not: Bu hesaplama yaklaşık bir metotla yapılmıştır)

• Eşimden boşanmak üzere dava açtım ve dava devam etmektedir. Ayrıca mal paylaşımı için de ayrıca dava açtım. Eşimin üzerinde evlilikten sonra edinilmiş 3 tane ev kayıtlı ancak;

1. Evlerin bir tanesi kooperatifle alınmış kooperatifin ödemesi evlilikten önce başlıyor ve evlendiğimizden bir ay sonra bitmiş görünüyor ve tapu evlendikten sonra eşimin üzerine geçmiş görünüyor. bu evin yarısı üzerine hak iddia edebilirmiyim mahkeme ne sonuç verir.

2. Diğer 2 ev de aslında eşimin abisinin ama abisinin çok borcu olduğu için borçlularından mal kaçırmak istediği için boşanma davasından önce eşimin üzerine yapmış. bu iki evin de tapusu şu anda eşimin üzerinde. bu iki evin yarısı üzerinde bir hak iddia edebilir miyim. mahkeme ne karar verir?

• Merhaba Avukat Bey Eşim 1 ay önce boşanma dilekçesi verdikten sonra 4 yaşında ki oğlumu alarak diyarbakıra ablaların yanıga bilmediğim bir adrese gitmiştir.Gittiğimden beri cocuğumla telefonda görüntülü olarak bana göstermesini hep istedim ama bir türlü bana göstermiyor.Bu konuda ne yapabilirmiyim Birde Dilekçesine ben eşimi seviyorum ve boşanmak istemiyorum diye cevap yazdım.Bu na rağmen eşim boşanmak isterse ben istemediğim halde hakim beizi boşar mı. ay iakahmet ettiğiniz evde yaşamıyor diye kanıtlarsa hakim otamatik olarak cocuğun velayetini ona verecek şekilde bizi boşarma ben çocuğum için boşanmak istemiyorum.çünkü cocuğum çok küçük benden ayrılamsını istemiyorum bunun için ne yapabilirim ..Cevabınız için şimdiden teşekkürler

• Makalemiz boşanmada mal paylaşımı davası ile ilgilidir. Lütfen diğer konuları bir boşanma avukatı ile yüz yüze görüşünüz. iyi günler

• Boşanmada mal paylaşımı evlilik içerisinde elde edilen haklar ve alacaklar üzerinde yapılır. Bu nedenle kooperatif borcunun ödemesi evlilikten önce bittiğinden siz sadece evlilik içinde ödenen tek taksit için talepte bulunabilirsiniz. Tapunun sonradan alınmasının hiçbir önemi yoktur.
    İki evin devrinin muvazaalı yapıldığı ispatlandığında boşanmada mal paylaşımı aşamasında hak talep edemezsiniz. Yapılan işlem muvazaalı bir inanç sözleşmesidir. Bu nedenle mala paylaşımına esas alınamaz.

• iyi günler avukat bey
    eşime boşanma davası açtım .eşim evliyken abisinin üzerine 2 araba satın aldı ve bunlar kiralandı .kendisine abisi her ay düzenli para gönderdi. boşanma davası olduğu için ve arabalar üzerine kayıtlı olmadığı için şimdi reddediyor.ayrıca maaşını aylarca gizlediği için benden habersiz para transferi yaptı .bununla ilgili mal paylaşımı davasında nasıl bir yol izlemem lazım .

• Bahsettiğiniz konuya dair Boşanmada mal paylaşımı veya boşanmada mal kaçırma özel değerlendirme gerektiren bir alandır. Bir avukat ile yüz yüze görüşünüz

• anlaşmalı boşandım boşanma sonrasında bende kalan mülkün üzerinde eşim daha sonra hak iddia edebilir mi

• Merhaba,
    Şöyle farazi bir durum için soru soracağım. Diyelim ki evlenildiğinde kocanın bankada 100.000TL parası ve bir evi var. Daha sonra evlilik esnasında bu ev 200.000TL'ye satılıyor, üstüne bahse konu 100.000TL eklenip yeni bir ev alınıyor. Boşanma durumunda ev tamamen kocaya mı ait olur yoksa, koca evin 2/3'lük kısmına ek olarak 100.000 TL mi alır?

• Hocam iyi günler.Şu an devam eden boşanma davam var.15 ay evli kaldım bu sırada eşime ait olan evi sattık ve daha pahalı bir ev aldık.Eşimin evi 265000TL idi yeni ev için bende daire mi sattım ve yeni evin alımında 35000TL sini ben verdim.Bunun yanında yeni eve 30000TL bir düzenleme masrafıda yaptım.Evimden geri kalan parayı da yedik.Ayrıca 25000TL lik bir arabam vardı eşim 20000TL ekledi ve yeni bir araba aldık ama onu eşimin üzerine yaptık.Evin şuanki değeri 450000TL arabada 45000TL.Şimdi mal paylaşımı davası da açtım .Bu daha nasıl sonuçlanır.Saygılarımla

• Medeni Kanun'a göre boşanmada mal paylaşımı, evlilik içinde edinilen malların evlilik içinde elde edilen gelirle satın alınması halinde uygulanmaz. Yani somut durumda tüm gelir evlilikten önce alınan gayrimenkul ve para ile alındığından, boşanmada mal paylaşımı esnasında hesaba katılmaz. hangi eş mülkiyete sahipse mal onun olur.

• Açılan boşanmada mal paylaşımı davasında yukarıda ileri sürdüğünüz ve ispatlayabildiğiniz tüm katkılarınızın karşılığını geri alırsınız. Mal paylaşımı sırasında bir malın edinilmesine veya iyileştirmesine katkı sunan diğer eş katkı payı alacağı talep edebilir. Yani hem katkı payı hem de katılma alacağı talep hakkı doğar. Ayrıntıları boşanma avukatı olan bir hukuk bürosu ile yüz yüze görüşünüz.

• merhaba baran bey
    size danışmak istediğim konuyu yaşadıgım yerde bir kaç avukat arkadaşa sormama ragmen sağlıklı ve net bir cvp alamadım.ricam beni aydınlatmanız şimdiden çok tşk ediyorum . Babam 1968 yılında rahmetli oluyor annem ondan kalan mal ve parayla çeşitli taşınmazlar alıyor.yaklaşık 2 yıl sonrada başka bir evlilik yapıyor. biz kardeşiz ve annemin bu evlilikten 2 çocugu daha oluyor.1998-2000 yılları arası annem bu taşınmazlarını satarak eşine yardım ederek yeni bir taşınmaza sahip oluyorlar.tapusu eşinin üzerine.annem 2012 yılında vefat ediyor,2015 yılındada eşi vefat ediyor.miras kalan 3 katlı 1 ev ve 1 araba var,tapu ve ruhsatları annemin eşinin üzerine. biz 2 öz 2 üvey kardeşiz. bu 2 üvey kardeş bizden habersizce tapuda bu evi kendi halaları üzerine satış yapmış gibi gösterip bunları bizden kaçırdılar.gerekçede kanunun üvey evlatlara miras hakkı vermemesi.annem eşinden önce öldüğü için durum buymuş.eşi önce ölseymiş biz 2 öz kardeş bu mirastan faydalanabilirmişiz.ama miras kalan bu mallar anneminde şahsi katkılar vererek edinilmiş mallardır ve annemle evliliğinden çok sonra yapılmış taşınmazlardır.şimdi bizim bu mallarda bir hakkımız yokmu?sizde rca ediyorum açık ve net anlatırsanız minnettar olacağım.saygılarımla.

• Boşanmada mal paylaşımı esasları ile miras hukuku mal paylaşımı esasları birbirinden çok farklı kavramlardır. Annenizin katkıları olsa bile mülkiyet kime ait ise miras da o kişinin mirasçılarına kalır. Babanızdan 1968 yılında kalan para nedeniyle miras hakkınız var, ancak o hak da zamanaşımına uğramış. Miras davanızın ayrıntılarını bulunduğunuz yerde bir avukatlık bürosu ile görüşünüz

• Baran bey merahaba ben evliyim ve annem vefaat etti annemden bana kalan 3 daire var eşim buna ortak olabiliyorumu lüten yardımcı olun???

• Merhaba evenlenmeden önce ev aldik ve tapusunu esimin uzerine yaptık.anlasmali bosanma sırasında evin ortak oldugunu beyanettik busekilde paylaştık. Sorum bu evrak gecerlimidir yani bana hakkımı vermeden evi satabilir mi teşekkür ediyorum

• Sizin evin bedelinin yarısını talep hakkınız var. Aynen paylaşımı noktasında protokol yapılmışsa tapu iptal davası açarak evin 1/2'inin mülkiyetini talep edebilirsiniz.
    Ancak, bu sözleşmelerin hiçbiri fiilen tapuda mülkiyet hakkının devrini engellemez. Boşanma davasında veya boşanmada mal paylaşımı davası esnasında herhangi bir ihtiyati tedbir kararı alınmamış ise taşınmaz satılabilir.

• Sorunuzun cevabı yukarıda var, miras yoluyla intikal eden mallar boşanmada mal paylaşımı davasında mal paylaşımına dahil edilmezler.

• merhaba baran bey bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.Suanda annem ve babam bosanmak uzereler her ne yapıldıysa gerı donusu yok ama sıze sole bı sorum olacak 1995 yılında evlılık gerceklestı 1997 yılında ev alındı ve 2007 yılında bır adet araba alındı ev araba hala suan babamın uzerıne kayıtlı ve durmakta sızden sunun cevabını ıstıyorum dava acılıp mal paylasımına gırıldıgınde hem ev hem araba olarakmı gırılıyo yoksa 2001 yılında uygulanan kanuna gore sadece arabamı paylasıma gırıyıor cunku ev 2001 yılından once alınmısır... ılgınız ıcın tesekkur ederım kolay gelsın ıyı calısmalar...

• Boşanmada mal paylaşımı, medeni kanunun yürürlüğe girmesinden sonra geçerli bir sistemdir. yani somut durumunuzda 2007 yılında alınan araba boşanmada mal paylaşımına dahil edilir. Ancak medeni kanunun yürürlüğe girmesinden önce veya evlilikten önce alınan mallar boşanma sırasında mal paylaşımına dahil edilmezler.

• Baran bey kalan mirasın satilip nakit para olarak bankaya yatirilmasindan sonra bir gayrimenkul almaya karar verilse ve evlilikte bir ev alınsa o gayrimenkulün mirastan alındığı kanitlanilabilir mi

• Baran bey bizim bi davamiz var benim teyzem bundan 1 sene once evlendi ve simdi bosanmak uzereler suan mahkemelikler asil soru evlenirken teyzeme kendi uzerine olan evinin yarisini teyzemin uzerine yapti teyzemin istemedigi halde suan bosaniliyo diye evi geri almak icin dava acmis ben evi benimle evlensin diye verdim demis bundan bi sonuc cikarmi cevabiniz icin cok tesekkurler.

• Tanık beyanlarıyla, yerin satıldığı paranın bankaya yatırıldığı ispatlanırsa alınan yeni evin mirastan kalan maldan elde edilen parayla alındığı kabul edilir. Boşanmada mal paylaşımı davası sırasında da bu husus dikkate alınarak katkı payı ve katılma alacağı hesabı yapılır

• Söz konusu dava, boşanmada mal paylaşımı ile ilgili bir dava değildir. Ancak, medeni hukukun taşınmaz hukuku ve borçlar hukuku alanlarıyla çözüme kavuşturulabilecek bir konudur. Lütfen dava dosyasının fotokopisile birlikte bir avukat ile yüz yüze görüşünüz.

• Merhabalar. 2015 haziranda evlendik , evlilik öncesi arabası vardı ve bu ay arabayı sattı. Bende altınlarımı satıp üstüne para verdim ve yeni araba alacağız . Allah korusun ileride bir sorun olursa anlaşmalı yada çekişmeli , araba nın durumu ne olacak?

• Merhaba Bahran bey, öncelikle benim türkcem fasla yok...cok özür dilerim....Konum: annemi 2014 de kayip ettik...babam gecen yil ikinci ayda evlenmis bizim haberimiz yokdu..bu kadin babami nikah günü terk etmis....babam dörüncayda dava acmis...babam azheimer hastasi bu yil fark ettik...biz üc kardes almanyada yasiyoruz. babam türkyede. bosanma aslinda 31.05 de olacakdi...hakim isindediye onuncaya durusma atilmis...babam evlendinde bence akli dengesi yerinde degil di...bu kadin bosanmiyor...simdi babamin 2 dairesi ve bir yasligi var..bunlar 2000 yilindan önce alinmis...allah göstermesin babama bir sey olsa ve bu kadin bosanmasa yinede hakki var mi? babam kadina nikah günü 47000 EUR para vermis...tabiki elimizde bir kanit yok...ve babamin hastaligi git gite kötülesiyor...yani herseyi unutup karisdiriyor...
    aslinda ben babam icin iptal davasi acmak istiyorum...bir sansim varmi? Babamin avukati diyor ki "eger simdi ordalihi karistirirsaniz dava 5 sene de sürer"...<br>Benim babamin malinda gösum yok, fakat annemin yemedigini o kadina da yetirmek istemiyorum...<br>Cevabiniz icin cok tesekkürler

• Merhaba baran bey 17 yıllık evliyim eşim ahlaki manevi ve dini yönden sıfır hiç anlaşamıyoruz .arkadaşlık sitelerinde bayanlarla yazışıyor . cinsel içerikli siteleri takip ediyor temizliğine dikkat etmiyor ve 6 senedir yatağımız ayrı hiçbir diyaloğumuz yoktur.biri 9 biri 16 yaşında iki kızım var.büyük kızım eşimin bu olaylarına şahittir. evliliğe dair ve çocuklara dair sorumluluklarını asla yerine getirmiyor .onun yüzünden sağlığım ve psikolojim bozuldu.otorduğumuz evi benim kendi babam 2004 te aldı tapusu 2012 de benim üzerime geçti . boşanırsam eğer çocuklar bende kalıcak bu durum da evden hak alırmı bana yardım edin ne olur bilginize ihtiyacım var avukat ücretleri çok pahalı çalışıyorum gelirim 1200 tl yazıcak çok şey var fakat sizi sıkmak istemiyorum.tek kelimeyle 17 senedir bir sohbetimiz bir paylaşımımız yok.hayatıma bir artı getirmedi aksine götürdü .bilgi verirseniz sevinirim.

• Merhaba. Esim ve ben çekişmeli bosaniyoruz. Fakat esim benden habersiz evliliğimiz icersinde bir ev almis ve su anda hala kredisini ödüyor. Ama ben su an o evi satip satmadigini bilmiyorum. Ev uzerinde nasil bir hak talep edebilirim sattiysa ne yapabilirim?

• Merhabalar, anlaşmalı boşanma sonrasında, protokolde paylaşılmış malların, taraflarca alınması için bir süre söz konusu mudur? Örneğin, davacının evinde bulunan bir Buzdolabı, protokol gereği davalıya verilmiş. Davalı bu buzdolabını davacının evinden alıp götürmesi için bir süre var mı? Davacı buzdolabını alması için uyarılarda bulunmasına rağmen, davalı hala almamakta ısrar ediyor. Bu sebeple, davalı bu buzdolabını kendi özel mülkü olan evinden atabilir mi? ya da satabilir mi?

• merhaba baran bey ablamın evı var tapu ablamın uzerıne o ev mıras yolu ıle alındı yanlız annem olelı 7 yıl oldu sonra annanem öldü annanemden kalan mıras anneme kaldı annem olmadıgı ıcınde bıze gectı ablam bosanma davası actı kocasının avukatıda o evın yarısını alabılmek ıcın annenız olelı yedı yıl olmus o surede muvekkılım ıle aynı evde ortak gecındınız o evde muvekkılımınde hakkı var dıye evın yarısını almaya calısıyorlar yanı kanun yonetmelık neyse ucu bu kadar acıkmı hak ıddıa edebılırmı

• Boşanmada mal paylaşımı davası, eşlerin edinilmiş mallarını konu edinir. Kişisel mallar mal paylaşımına dahil edilmez. Miras yoluyla intikal eden tüm mallar kişisel mal olarak kabul edildiğinden bu mallar üzerinde diğer eşin hak iddia etmesi mümkün değildir.

• Slm bi sorum olacaktı evlendikten 4 ay sonra bekarken almış olduğum dairenin kredi borcunu biriktirdigim para ile kapattım eşim dairede pay sahibi mi yasal olarak

• Boşanmada mal paylaşımı sistemi evlilik içinde edinilen malların paylaşılması esasına dayanır. Mal paylaşımında Evlilikten sonra alınan mala diğer eşin katkı yapıp yapmamasının bir önemi yoktur. Evlenmeden önce yaptığınız ödemeler ile evlilikten sonra yaptığınız ödemeler ayrı ayrı değerlendirilir. Evlendikten sonra yaptığınız ödemeler taşınmazın satın alma sırasındaki değerine oranlanır. Bulunan oranın gayrimenkulun güncel değeri üzerinden parasal değeri bulunur. Bulunan bu parasal değer üzerinde boşanmada mal paylaşımı sırasında eşinizin %50 hakkı vardır.
    Örneğin; 100.000 TL'ye 01.01.2016 tarihinde satın alınan evin 20.000 TL'lik kısmı evlilik içinde ödenmişse, evlilik içinde ödenen paranın gayrimenkulün değerine oranı %20'dir. Taşınmazın 01.01.2017 tarihindeki güncel değeri 130.000 TL ise, bunun %20'si evlilik içinde edinilmiş mal sayılır, o da 26.000 TL'dir. Edinilmiş 26.000 TL'nin 1/2'si olan 13.000 TL boşanmada mal paylaşımı esnasında diğer eşe ait olacaktır.<p></p>

• Evin tüm kredi borcunuzu evlilikten önce yaptığınız birikimlerle ödemişseniz ve bunu ispatlayabilirseniz elbette boşanmada mal paylaşımı sırasında bu taşınmaz dikkate alınmaz. Yani sizin kişisel malınız olur, paylaşıma dahil edilmez. Ancak o birikimi evlilikten önce yaptığınızı ispatlamanız gerekli aksi takdirde kişisel mal olarak kabul edilir ve mal paylaşımına dahil edilir.

• merhabalar kuzenim eşinden boşanacak mal paylaşımı konusunda sizden yardımcı olmanızı rica ediyorum, durum şöyle ki kuzenim adına şuan oturdukları taşınmaz amcası tarafından 65.000 tl karşılığında verildi ödenmesi gereken 80.000 tl daha borcu var ev amcası tarafından yapıldığı için değerinin çok altında verildi , eşi evin 300.000 satılıp yarıya yarıya paylaşılmasını ,ve kalan borcuda yarı yarıya ödenmesini kendisi de bir yıla kadar emekli olacak ve emekli ikramiyesi olarak 350.000 tl gibi bir tazminat alacak kuzenim bu tazminattan hak talep edebilir mi , ev ile ilgili ne yapabilir yardımcı olursanız çok sevinirim.

• 30 yıl önce evlendik.8 yıl önce eşime 2 daire miras kaldı,3 yıl önce eşime bir araba aldık ve 1 yıl öncede bir ev aldık.Eşim Ayşe şimdi ayrılmak istiyor eşimle aramızda hiç bir sözleşme yok ,miras kalan evlerde akrabaları ikamet ediyor buradan herhangi bir kira geliri varmı yokmu benden gizleniyor.Benim bu durumda ne gibi haklarım vardır.Yardımcı olursanız sevinirim.

• Mrb.esimle bosama davamiz var.Bu surecte kendisinde olan arabamizi satabilir mi?Ne yapmam lazım?

• Mrhbalr biz esimle 1bucuk yildir ayriyiz ve bosanmak istiyoruz smdi onun uzerine bir mal vardi ve evlenmeden once alinmis ve ben bir hak idaa ederim diye bskasinin uzerine gecirmis halbusem evlilikten once alinan mal da karsi tarafin hakki yoktur ama ki o mali bskasinn uzerine gecirdi diyelim ve bu satma islemi olarak gecio ve eline para gecio gbi sonucta bskasinn uzerine geciriyor peki bu mal dan ben faydalanabilirmiyim ama evlilikten snra baskasinim ustune gecirmis oluyor krsiliginda para almis sayiliyor bundan bna bisey dusermi benim.uzerimde hic bir mal yoktur dha oncedr calisma deneyimimde yoktur hic calismadim hakk idaa edebilrmi yine bnden

• Evlilikten önce aldığım evi satarak ev alsam eşimin ilk evlilikten olan çocukları eşin ölümü durumunda hak iddia edebilirmi yada benim ölümümde mal eşime ki kalir

• Merhabalar. Boşanma aşamasında eşim bana mal paylaşımı davası açtı. Süre içerisinde eşim konutuma girip evlenmeden önce aldığım eşyayı götürdü.eşim aldığını kabul etti. Bunun iadesi için savcılığa başvurdum takipsizlik kararı verildi. Dava içerisinde bunu isteyebilir miyim yoksa ayrı bir dava açmam gerekli midir? Şimdiden teşekkürler

• Merhabalar ben şuan remiyette evliyim çekişmeli boşanma açtım ama ewlilikten önce aldığım mobilya beyaz eşyaları yok parasına satmış ben evde yokken sattığı eşyaların parasını alırmıyım hatta taahhütlü mobilya borcum devam ediyo nasıl olur

• Merhaba, taşınmaz mal kadının üzerineyken çocukların üzerine hibe ettiğinde ve ya boşanma davası açılmadan her hangi bir süre önce çocukların üzerine geçirildiğinde adam boşandıktan sonra çocukların üzerine geçirilen o mal için hak talep edebilir mi?

• meraba!evlendikten sonra 90.000 tl ye ev aldık 50.000 tl sini ailem mevcut evlerinden birisini satarak bize destek olmak amacıyla verdi.şu an evin değeri 250.000 tl ve biz ayrılmaya karar verdik fakat birçok avukatla görüştük ve farklı değerlendirmelerde bulundular.Bir kısmı 90.000 tl deki 50.000 tl nin payı hesaplanarak 250.000 tl ye uyarlanır dediler.Diğer bir kısmıda 50.000 tl nin yasal faizi hesaplanır dediler.Sizden ricam bu konuda örnek davalar olabilirmi bilgilendirebilirmisiniz?teşekkürler iyi çalışmalar

• 1996 yılında tapusuz bir ev aldı ailem 1999 yılında bu evi satıp ailem üstüne para koyup istanbuldan bana ev aldılar.Eski eşim şizofreni hastası olduğu için kardeşi vasisi. 5 yıl önce boşandım.yeni bir evlilik yaptım icraya gidip boşandiğimi bildirim bankadaki hesapı kapattım.Küçük oğlum okuyordu nafakayi aldı işe girince nafakaya dokunmadı.5 yıl sonra nafakanin kaldırılması için mahkeme açtı.Beni haksiz nafaka almakla suçladı.üçuncü duruşmada abisinin ailemin aldığı evlerden katılım hakkı var dediistedi.Eski eşim malulen emekliydi ailem olmasaydı geçinemezdik.Mahkeme ertelendi.Bu davada ne yapmam gerek.Evimde şimdi iki oğlum oturuyor içini yaptırdılar.Evimden hak alabilirlerdi? Bu arada eski eşimin bu mahkemelerden haberi olmadığını söyledi Teşekkürler

• Cevap verdiğiniz için teşekkürler öncelikle.Eski eşim malulen emekli idi.Emekli olduğunda aldığı tazminnatta ben evli değildim ve hiç bir geliri yoktu ,çalışmadı ben çalıştım üstelik.Bu konuda şahit gösterebiliriz herhalde.Tekrar teşekkürler.

• Benim ev kredim evlendikten 3 buçuk yıl sonra bitti. Boşanma davasını ben açtım ve tapusu üzerime olan evden ben ayrıldım. Kocam ise bu evden çıkmıyor. Mahkeme sonuçlanana kadar kalacakmis. Çocuklarımla annemde bir yıldır kalıyorum ve çekişmeli boşanma devam ediyor. Evime geçmek istiyorum. Evden yasal olarak çıkaramaz miyim bir an önce. Çocuklarımın düzeni ve rahatı için mahkemeden böyle bir karar çıkarabilir miyim? Lütfen yardımcı olun. Teşekkürler

• Teşekkür ederim

• Benim annemle babam bosanali 3 yıl oldu ve biz 23,19,8 Yasında 3 kardesiz annemle babam bosanmadan önce zamaninda aldiklari ev var ve ev babamın üstune babam ve kardeslerim evin satilmasini istemiyor annem ise evi sattirmak istiyor bizde babamizla itraz edersek evi sattırmaktan vazgecire bilir miyiz babam evin satılmaması icin ne yapmalı ? anneminde evi var ama annemin üstüne deil dayımın üstüne ve annem babamı aldattı oyüzden bosandılar navaka felende ödüyo babam anneme

• merhabalar baran bey 13 senelik bir evliliğimiz ve 12 yaşında bir kız çocuğumuz var evimizi 2011 yılında aldık ufakbir arsamız vardı beraber almıştık ve arsamızı satıp 2011 yılında ev aldık eşim cüzi bir kredi çekti 20,000 yl kadar bende evin içini full yaptırıp beyaz eşyaları falan ben aldım Ankarada ikamet ediyoruz son birkaç aydır eşim annesinin yanına istanbula gitme kararı aldı hende annesiyel bir olup bana sormadan çocuğun durumunu sormadan evi satmaya kalktılar benim düzenim işim ve çevrem hep anlarada pda 25 seneden beri ankarada kalmakta bende biraz kızınca ben evi satarım ev benim kızımı alıp giderim senden ve ailenden soğudum deyip duruyor.Baran bey ben gitmek istemiyorum ben evimde oturmaya devam etsem beni çıkarma hakları varmı yada evi satışına razı olup birde annesini üstüne yapsa bütün haklarım gidermi eşim şu an istanbulda ve 2,5 aydır gelmiyor işten aldığı tazminatı annesini üstüne yapmış bunu nasıl ispatlayabilirim.bana bu evden git demeye kovmaya hakları varmıdır teşekkür ederim

• Bireysel krediler ve ticari krediler<p>Gerçekten kişisel bir kredi istiyor musunuz yoksa işiniz için bir krediye mi ihtiyacınız var Evetse,% 2 en iyi fiyat sunabiliriz, size% 6 garanti vererek, 6 iş saati içinde borcunuzu alacaksınız. Aşağıdaki ayrıntılar ile bize ulaşın [email protected] ve devam edin.</p><p>Ad Soyad:
    seks:<br>Sosyal durum:<br>Meslek:<br>ülke:<br>İletişim Adresi:<br>Aylık gelir:<br>Kredi gereklidir:<br>Kredi Süresi:<br>telefon numarası:<br>Kredinin nedeni:</p>

• iyi günler,bu yıl babamın dayısından tarafıma ölünceye kadar bakılması şartı ile bir ev miras kaldı.fakat bakımını ben ya da eşim değil ailem yaptı farklı şehirlerde oturulduğu için.Ne yazık ki kendisi vefat etti ve ev satıldı.Eşimle boşanma durumumda bu evin satış bedeli üzerinden yarısını talep etme hakkı var mı? Başka bir sorum daha olacak,biz evlenirken 35.000 tl kredi çekildi evin bedeli 125.000 tl idi.geri kalan kısmını ben bekarken biriktirdiğim para,altın ve babamın verdiği 20.000 ile ödedim.kredi benim üzerime çekildi ve her ay maaşımdan ben ödüyorum.Bu evden ne kadarını talep edebilir.Sadece kredi çekilen tutarı mı yoksa yarısını mı .şimdiden çok teşekkür ederim.

• Merhaba avukat bey, evlendikten sonra (6-7yil once) babanemin arsasini 55bin tl degere emlakciya verdik ama satis yapilmadi takas olarak sayildi ve uzerine esimin kredi cekip ekledigi 30bin tl ile 85bin tl ye ev sahibi olduk, krediyi ceken esim oldugu icin tapu onun ustune yapildi, şuan bosanma karari aldik ve babannemde vefat etti. Babannemin verdigi arsayla ilgili noter onayli bir belgemiz yok sadece emlakcinin satis sozlesmesine dustugu bir notta belirtiliyor, bu durumda evin %65 lik kisminin kisisel mal oldugunu ispatlamak mumkun mu? Bizlerin şahitliginin veya o sozlesmenin gecerliligi var midir ? Mal paylasimi nasil olmalidir, ben arsanin parasi ayri tutulup kalan %35 lik payin yari yariya bolunmesi gerektigini dusunuyorum, eşimse arsa bedelini verip geri kalani da sadece kendisinin almasini istiyor. Sizce yapilmasi gereken dogru olan nedir ? (Ev hanimi degilim bu surecte bende calistim)

• merhaba alman vatandasiyim almanyada 2013 senesinde bosandim yanisira türkiyede evimiz vardi maalesef satip bütün parasini kendi hesabina gecirdi su an herhangi bir itiraz davasi acabilirmiyim ? selamlar..

• Merhabalar avukat bey ben eşime boşanmak için dava açıyorum. Evlendikten sonra eşimle ortak aldığımız ev ve arabamız var fakat su an eşimin borçları nedeniyle üstlerinde haciz var. Boşanmamam dahilinde ben ev ya da araba üzerinde hak talep edebiliyor muyum ? Cevabınızı bekliyor olacağım. Şimdiden Çok teşekkürler, iyi çalışmalar

• merhabalar avukat bey. ben evlenmeden önce bir miktar peşinatla birlikte kredi çekerek ev aldım. krediyi halen ödüyorum. evin peşinatı ve evlenmeden önce ödediğim taksitler kişisel mal kapsamına giriyor sanırım. sorum şuan ev tamamen benim mi yoksa evlendikten sonra ödenen kredi taksidi miktarına çok sevgili eşim ortak mı olur. boşanma davaları uzun sürüyor bazen malumunuz. eğerki eşim evlendikten sonra ödenmiş olan kısmına ortak olacaksa davanın açıldığı tarih mi esas alınır yoksa karara bağlandığı tarih mi? cevabınız için teşekkürler.

• Merhabalar avukat bey 1995 yılında bir ev aldık. Eşimle boşanıyoruz ikimizde eşit gelir elde ediyoruz.Eşim evden hak iddia edebilir mi?

• Çok Teşekkür ederim Baran Bey beni rahatlattınız<p>3 Ekim 2017 21:34 tarihinde Disqus <[email protected]> yazdı:</p>

• Baran bey, 2002'den önce alınan evde, katılma payı alacağı davası açılırsa bir şey elde edemez mi ? Örneğin eşlerden her ikisi de çalışıyorsa ve 1995'te ev alınıp birlikte ödenmişse ya da birikimleriyle bu evi almışlarsa bir hak iddia edebilir mi? Şöyle bir durum çıkıyor o zaman ortaya 2002 den önce evliyken alınan bir ev kimin üzerineyse onundur, üzerinde aile konutu şerhi varsa bile bu böyle midir? Eşlerden biri ev hanımıysa ve çalışan eş evi almış, ev hanımı olan eşinin üzerine evi yapmışsa durum yine aynı mı?

• Merhaba Baran bey ben 2012 de ikinci evliligimi yaptım ilk evliligimden 2 tane cocugum var ikinci evliligi yaptıktan sonra ev araba aldık eşimin üzerine bana bir sey oldugu takdirda çocuklarım ev üzerinde hak iddaa edebilirmi? Yani çocuklarıma miras kalırmı

• Merhaba baran bey. Biz esimle 2012 de anlaşmalı tek celsede bosandik. Iki tane ikizmiz var.Bosanirken esim benden üzerimde ev ve araba vardi hepsini istedi. Ben her türlü destek olucam dedi. Bende guvendim ve boşanma gerceklestikden sonra devrettim. Ama cok pismann oldum şimdi mal paylasiminin bosandiktan sonra 10 yila kadar yapilabilcegini ogrendim. Nasil bir yol izlemeliyim.

• Merhaba baran bey ,eşimle 2015 yılında evlendik 2016 yılında ev aldık fakat kredi ile hala kredisi ödeniyor.benim çalışmama izin vermediği için çalışmıyordum.bir sene cezaevine girdi işi yüzünden mallarına devlet tedbir koydu .cezaevindeyken tüm işleri ile ben ilgilendim ben baktım ona destektim.ama o çıkınca her tartışmada şiddet uyguladı bana darp raporum var.küfür hakaret. İlgisizlik. Kadınlığımı unuttum resmen .hergün alkol alıyor kendisi .şimdi boşanmak istiyorum .fakat kredisi bitmeyen ve tedbirli olan evden hakkımı alabilecek miyim ?aynı zamanda tazminat istiyorum şiddet için .üzerinde yazlıklar arabalar var ödeme gücü var yani maddi manevi tazminatlar için . Benim haklarım nedir acaba yardımcı olur musunuz?

• Merhaba Baran bey..
    1 - ) Biz 1982 yılında evlendik...2000 yılında kooperatiften bir üyenin hissesini (dairesini) noter sözleşmesi ile satın aldık. dairenin tapusunu 28.12.2002 tarihinde aldık.<br>2 - ) şimdi eşimle boşanmak için mahkemedeyiz. Bu durumda Mahkeme nezdinde ev sahibi olma tarihi olarak noter sözleşme tarihi mi,yoksa Tapu alma tarihi mi geçerli olur.Bu konuda yargıtay kararı varmıdır?<br>3 - ) Yani bu ev hangi mal rejimine tabi olur...Mal ayrılığı rejimi mi? yoksa edinilmiş mallara katılım rejimi mi?

• Evli iken aldığımız evi eşimin üzerine yapmıştım ben ordan mal paylasimi yapabilirmiyim ve aynı dönemde kredi ile araçlar almıştım kendisi araçlardan hak talebinde bulundu yalnız iflas ettim ve araçların borçları kaldı borclarima da ortak midir mal paylasiminda

• Bosanma davamiz kesinlesti.Evli iken alıp esim uzerine tapu kaydi yaptirdigimiz evden halen kira geliri bulunmaktadir. Bosanma dava tarihinden sonrasi icin aldigi kira gelirinden hak talep edebilirmiyim avukat bey

• Baran bey,
    2015 yılında çekişmeli boşandım. Karşı taraf aile birliğini güvenini sarstığı gerekçesiyle boşanmamız benim lehime sonuçlandı. <br>2014 yılında vekaletle satışını yaptığımız, fakat parasını tahsil edemediğimiz evimiz için eski eşim vekaleti verdiği kişiye vekaleti kötüye kullanmaktan Tapu İptali ve Tescil davası açtı ve kazandı. <br>Karşı taraf temyiz etti, fakat sonucun değişeceğine inanmıyoruz. <br>Bu durumda, ben bu evde herhangi bir hak talep edebilir miyim?<br>Hangi yolu izlemeliyim? Davayı ne diye açmalıyım?<br>Emsal bir dava var mıdır bununla ilgili?<br>Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. <br>Şimdiden çok teşekkür ederim<br>Sevil Uçar

• Merhaba, Baran bey. Annem ikinci kez evlendi. Evliyken biz ona banka ile para yolladık. Yollarken bağışlanma gibi kayıt etdik. Boşanma ve ya Allah gecinden versin vefat etme halinde bu paradan ikinci eşine pay düşer mi? Eğer düşerse ne kadar?
    Evlilik sozleşmesi yok. Eşi istemiyor evlilik sozleşmesinin olmasını. Önceden teşekkür ederim.

• merhabalar, gecen yıl 27 haziranda boşanmam gerceklesti dava sırasında mallar için sordugumda eşim onu aramızda hallederiz dedi evde kalan ceyizım ve kendi şahsi esyalarım , evlilik öncesi eşyalar için çekilmiş olan kredim bulunmaktadır, mal paylasımı için bana haber verileceği söylenmişti , bu şekilde bir dönüş olmadı ve daha sonrasında senin eşyalarını çeyizini dağıttık gibi bir haber gönderdiler ben suan bu durum için ne yapabilirim.. yardımcı olur musunuz ? anlaşmalı boşanmya gercekleştirildi davacı karsı taraf davalı benim ?

• AVUKAT BEY ŞU AN DAVAMIZ İSTİNAF MAHKEMESİNE TAŞINDI.MAHKEMEDEN BÜTÜN MAL VE PARALARI EŞİMİN ÜSTÜNE NASI YAPTIRIRIM

• Merhaba 19 yıllık evliyim eşimle ortak çalışarak 4 yıl önce aldığımız ve ikamet ettiğimiz tapusu onun adına olan bir konutumuz var evin alımı sırasında ailesinden konut satış bedelinin 1/3 ü kadar maddi destek aldık. ayrılmak istiyorum ancak ailesinin verdiği tutarı konutun satış bedelinden düştükten sonra kalanı 2 ye bölebileceğimiz şeklinde beni tehdit ediyor bunu hukuki olarak yapabilir mi ?

• Merhaba.Avukat Bey.Ben 2016.10.ayında boşandım.Mal paylaşımı yapmamıştık.Bu nedenle 2017.12.ayında katılma alacağı davası açtım.Karşı tarafın avukatı mal paylaşım davası zaman aşımı bir yıl olarak dilekçe vermiş mahkemeye.Daha önceden de bu soruya cevap vermişsiniz ama benim kafam çok karıştı.zamanaşımı süresi 10 yıl mı 1 yıl mı.cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Kolay gelsin.

• Merhabalar avukat bey. 2 yıllık evliyim. Evliyken babam bana satış yoluyla ev bağışladı. Babama herhangi bir para vermedim. Şu anda boşanmak istiyoruz. Eşim bu evden hak talep edebilir mi?

• Merhabalar avukat bey. Dediğiniz gibi üç avukat ile yüz yüze konuştum. Her biri değişik bir şey söyledi. Bu konuda kesin bilgiyi nasıl öğrenebiliriz? Şimdiden teşekkür ederim.

• Avukat bey merhabalar. 2002 yılı öncesi alınan bir evin, kentsel dönüşüme girip yıkılıp yeniden yapılması halinde, evin yapımı bittikten sonra, boşanma gerçekleşirse karşı taraf hak talep edebilir mi? Yardımlarınız için teşekkürler...

• Avukat Bey Merhaba, benim 1 bucuk senedir süren boşanma davam devam ediyor. Bir sonraki dava Eylül'de. Boşanma ve mal paylasımı davası olarak açıldı karşı taraftan bana. Şuanda ikinci bilirkişiye gönderildi. Eylüldeki davada boşanma davamın bitme ihtimali var mıdır? Bana boşanmanın biteceği mal paylasımının devam edilebileceği söylenildi. Teşekkürler.

• Eşimden anlasmalı olarak boşandım. Mallar paylaşıldı. Eski eşimle yeniden evlendik ama yurütemedik. Yeniden boşanacağız. İlk boşanmadaki mallar üzerinde hak nasıl olur. Simdi bu mallar nasıl paylaşılır.

• Baran Bey merhaba,
    2 senelik evliyim, düğünden sonra ki maddi kazancımızla bir ev ve araba almıştık. Fakat eşim 2 sene boyunca kumar oynadı ve arabayı bu sebeple satıp kumar borcunun bir kısmını ödedik, diğer kumar borçları da banka kredisidir. Yaklaşık 150 Bin TL.<br>Almış olduğumuz evi de kredi ile aldık ve krediyi ödüyoruz. bi yandan da. Şuan boşanma derecesine geldik fakat mal paylaşımı nasıl olacak bilmiyorum. Eşimin üstünde ev ve ev kredisi + kumar borçlarını yaptığı krediler var. Bu sebeple boşanma durumunda ne yapılabilir ? Evi üstüme almak istiyorum.<br>Şimdiden bilgi için teşekkürler.

• Avukat bey eşim oğlum ve bana hem ekonomik hem fiziksel hemde psikolojik şiddet uyguluyor beni boşanmaya zorluyor 24 yıl yatalak kızımza baktım o ise istediği gibi yaşadı borsada ikimizinde hissesi var ben nekadar mal varlığımız var bilmiyorum oturduğumuz evi satmak istiyor sanırım bir milyon TL ben satılmasını istemiyorum ben dava açsam boşanma ve mal paylaşımı nasıl olur? Lütfen cevap verin