Suçta ve Cezada Kanunilik İlkesi (NULLUM CRİMEN NULLA POENA SİNE LEGE)  • Baran bey iyi calismalar 2yil 4 ay ceza alinan bir dosyada yargitay onama karari verdi ve infaz basladi fakat yerel mahkeme ve yargitay onamasindan sonra mevcut yasada yapilan degisiklik lehe olmasina ragmen ve suc unsurlarinin tamami olusmamasina ragmen cagri kagidindan sonra yerel mahkemeye yapilan itirazlar usulen bakilip reddedilmistir infaz sureci islemistir.ceza alinan ve degisen yasa yargitay tarafindan degerlendirilmemistir ve infaz baslamistir.sorum su olagandisi itiraz yontemi olan yargitay cumguriyet bassavciligina karar bozma ve infazin geri birakilmasi talebinden baska izlenebilicek bir yol varmidir?diger sorum anlattigim genel hatlar uzerinden yargitay bassavciligin karari bozma ve infazi durdurma ihtimalini nasil goruyorsunuz?iyi calismalar
    soru makalesi: https://barandogan.av.tr/blog/ceza-hukuku/kanunilik-ilkesi-sucta-ve-cezada.html  • Yargıtay CBS kendisine gelen itirazları reddettiğinde ciddi gerekçeler yazmadan basit şablonlarla reddediyor. Lehe yasanın uygulanmaması önemli bir anayasal hakkın ihlalidir. Anayasa 38. maddenin ihlali nedeniyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurabilirsiniz.  • Sayın Avukat.
    Bildiğiniz üzere, AYM 16.01.2016 da vermiş olduğu kararla "Suçta ve Cezada kanunilik İlkesi" gereğince, -cezalar sadece kanunla verilir- diyerek, Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğünün dayanağı olan 3201 Sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununun 83. maddesini iptal etti, dolayısıyla bu maddeden dayanak alan Emniyet Teşkilatı Disiplin Tüzüğü hukuken yaşamaz duruma düştü. AYM nin bu kararı, 29.01.2016 günlü Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlük kazandı. Lakin, bahse konu bu AYM kararında -1 yıl sonra yürürlüğe girer- şeklindeki ibareden dolayı, geçmişte Emniyet Teşkilatı Disiplin Tüzüğüne göre alınmış cezaların iptali istemi ile Emniyet Genel Müdürlüğüne gönderilen dilekçelere, kopyala yapıştır tarzında "AYM kararları geriye işlemez ayrıca işlese dahi AYM nin ilgili kararındaki 1 yıllık süre henüz dolmamıştır" denilerek RED yanıtı verilmektedir. AYM dahil tüm mahkeme kararlarının lehte geriye işleyeceği hukuk kuralı değil midir.? Ayrıca AYM nin ilgili kararındaki 1 yıllık süre, yasamaya yeni bir kanun hazırlaması için verdiği süre değil midir.? Bu durumda yapmamız gereken nedir.? Yardımcı olup yönlendirirseniz sevinirim.. Saygılarımla..!  • 2015 yılında koyun küpeleme çalışmalarında ceza kesilmemesi ile asliye ceza mahkemesinde kamu davası açıldı ancak 2017 yılında çıkan yönetmelik değişikliği ile ceza kesilmesi durumu 2015 yılınıda içine katacak şekilde kaldırıldı. Sonuç itibarı ile ceza kesmeyen ben suçlu durumum kalkarmı?