Bedelli Askerlik Davası ve AİHM Başvurumuzla İlgili Bilgiler ve Haberler

• Pek umudum yok ama umarım bu işin peşini bırakmaz bize bu haksızlığı yapanlardan hesap sorarsınız. Bu hem sizin adalet arayışınızı hemde mesleki ünvanınızı taçlandıracaktır.
    soru makalesi: https://barandogan.av.tr/blog/hukuk-haberleri/bedelli-askerlik.html

• bedelli taksidini iade edip haklarını kaybetmiş olanlara avantaj sağladılar biz de ödeyememiş olsaydık paramıxı geri alır üstüne 3000 lira eklerdik yapardık şimdi kredi ödemiyor plurduk seçime gidiyoruz iade etmeyi düşünebilirler

• Avukat Bey bu işin peşine düşen bir tek Siz varsınız sanırım. TBMM dilekçe komisyon sitesine girdim 3-5 dilekçe var sadece konu ile ilgili, hepsine imzamı atsam da farketmeyecek sanırım. bu yolda nasıl destek olabiliriz Size?

• DUYURU - 10.04.2015<p>Bedelli askerlik ile ilgili açtığımız dava devam ediyor. Davamıza ilişkin deliller, mahkeme tarafından davalı olan Milli Savunma Bakanlığı'ndan istenmiştir.</p><p>Dava dosyasında taraflar arasında (biz ve milli savunma bakanlığı) tartışma sürmektedir. Bakanlık, verdiği cevap dilekçesinde günün koşullarına ve ihtiyaçlarına göre 2011 yılında bedelin 30.000 TL olarak belirlendiğini, daha sonra da günün koşullarına göre bedelin 18.000 TL'ye indirildiğini, çıkarılan kanunda geri ödemeye dair hiçbir ibare bulunmadığını, bu nedenle fazla alınan parayı geri ödeme yükümlülüklerinin bulunmadığını savunmuştur.</p><p>Bakanlığın savunması, açtığımız davanın teorik temellerine hiçbir şekilde cevap vermiyor. Bakanlığın bu savunmasıyla davanın olumlu sonuçlanabileceğini dair kanaatim daha da güçlenmiştir. Bakanlığın savunmasına cevap yazacağız.</p><p>Davamızı sene sonuna kadar karar aşamasına getirmeye çalışacağız. Davayla ilgili bilgilendirme ve tüm tartışmalar bu sayfada yapılacaktır.</p>

• Baran Bey merhabalar. Ben de TBMM'ne online dilekce yolladim. Cevap 13.03.2015'de red olarak e-mail ile ulasti. Dava acabilir miyiz diye bir avukatla gorustum. Temsili bir dava gormedigini ve arastiracagini soyledi. Ben de sizin gibi bu konunun uzerine gitmek istiyorum fakat cok bilgim olan konular olmadigindan sanirim yavas kaliyorum. Dilekcenin cevabini takiben belirli bir sure icerisinde dava acmak gerekir diye duyum aldim. Nasil bir yol izlemeliyiz biraz bilgilendirir misiniz?<p>Tesekkurler, iyi calismalar.</p>

• Dava açmanıza gerek yok. Dava açmak masraflı ve zahmetli. Bizim açtığımız dava olumlu sonuçlanırsa emsal teşkil eder. Herkes ödediği parayı geri alır...

• o halde sabırla olumlu haberlerinizi bekliyoruz. ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.

• @bedelliparaiade twitter grubunda toplanmaya çalıştık. ilk aşamada Tbmm dilekçe komisyonuna online dilekçe yazdım,yaklaşık 50 kişinin daha dilekçesi vardı. Ancak Yetkisizlik kararı çıktı. Diğer mail veya online imza kampanyaları da sonuca gidemedi. 70bin kişi nerde diyor insan. Aslında ben de TBMM dilekçe komisyonu kararından sonra belli bir müddet içerisinde buna dava açabilirsin diye bir şey duymuştum Furkan arkadaş gibi. Sizin dediğinize göre gerek yok anladığım. Davaya bir katkımız olabiliyorsa biz de buradayız, sizden sonuç bekliyoruz. olumlu olur inşallah. bilgilendirirseniz sevinirim iyi çalışmalar

• Davanın olumlu sonuçlanması halinde hükümet ister istemez bir düzenlemeyle geri ödeme yapmak zorunda kalacak. Bedelli askerlik ile ilgili gelişmeleri burdan yayınlamaya devam edeceğim. Tartışmaları da burdan yürütebiliriz...

• Tamam Takipteyiz, çok teşekkürler

• Ya ben 30000 çektim oldu bana 45000 hala ödüyorum adaletin bu mu dünya. Abi sonuçlansın barda yiyeceğim inatla . böyle adalet olur mu ?

• Sn. Doğan Şahsım son taksiti 12.12.2012 de ödedi yani söylendiği gibi 3 sene önce değil sadece 1.5 sene önce, konunun hukuken bize pozitif bakış açısını sağlayacak nokta ise ilk taksiti (15.000 tl) ödeyen fakat 2. taksiti ödeyemeyen bizimle aynı kanun kapsamındaki arkadaşlarımıza 3.000 tl ödetilerek askerliklerini yapmaları sağlanmıştır. Bu arkadaşların 18.000 tl'lik bedelli askerlikten yararlanabilmeleri bizimde yararlanabiliyor olmamızı sağlamalıdır, buda 12.000 tllik fazla ödeme yapmış olmamız anlamına gelmektedir. 2. taksiti ödeyemeyen kişilerin ücretlerinin bile hazineye gelir kaydedileceği söylenirken bir gece yarısı operasyonuyla 3.000 tl daha ödetilerek ödüllendirilmelerinimi tartışalım yoksa yeni Türkiye denen bu yerde 1.5 senede hangi ekonomik analizle yapılmış olursa olsun bir hizmetin karşılığının % 100'e yakın düşmesinimi tartışalım ve bununda devlet eliyle gerçekleştirildiğinimi tartışalım, konuyla ilgili tek bir örnek göstersinler herşeyden vazgeçeçeğim. Biz zengin değiliz devlet tarafından aptal yerine konmak zorumuza gitmektedir.
    Saygılar..

• Derya bey,
    Kesinlikle haklı olduğunuzu o kanunu çıkaranlar da Milli Savunma Bakanlığı da biliyor. Hukuk, mantığa aykırı hiçbir düzenlemeyi kabul etmez. İnsanların zor pozisyonlarını malzeme yapmanın, dün dündür bugün bugündür yaklaşımının hukuki bir karşılığı yok. Davayı çok ciddi bir biçimde takip ediyorum. Kısa sürede sonuçlandırmaya çalışıyorum. Olumlu sonuçlanacağına dair umutluyum, bu dava neticesinde hükümet hukuka aykırı bir şekilde aldığı paraları herkese iade etmek zorunda kalacak...

• 2 taksıt halınde yaptıgımız bedellı askerlıgın 1. taksıdını odeyıp 2.taksıdını yatıramayan arkadaslarımızın 3.000 tl karsılıgı yenı bedellıden faydalanmları saglandı sımdı dusunuldugunde her sekılde alınan 12.000 bın tl lık farkın gerı odenemsı gerekıyor mantık olarak 3.000 tl alıosun yenı duzenlemeden faydalandırıosun bızım 12.000 tlılık farkı gerı odemıyorsun bu nasıl bır adalettır ıster ıstemez ınsanın sınırlerı alt ust oluyorr bu parayı kıredı cektıkte odedık gerı odemesı 47 bın tl

• Ozan Bey,
    Zaten anlaşılmaz bir yaklaşım. Yükümlülüğünü yerine getirenlerin, yani bedeli zamanında yatıranların fazla yatırdığı para iade edilmiyor. Zamanında yerine getirmeyip geciktirenlere ödül veriliyor. Açtığımız davada bu konuları da tartışan bir mahkeme kararı gerekçesi bekliyorum, tüm bu ayrıntılar kararda karşılaştırılarak tartışılacak...

• Avukat bey, ben TBMM ve bimerden şikayette bulunmustum. Olumsuz yanıtları geldi... 60 günlük sure de dava acmam gerekli. Şikayet dilekcemi çok kapsamli şekilde hazırladım... Tam yetki davası açacağım..dava acmayip sizin sonucu beklersem kaybın olurmu? Yada ne yapmalıyım...

• 60 günlük sürenin sizin bu somut olayınızda bir önemi yok. Zaten sorun yasadan kaynaklanan bir eşitsizlik. Açtığım davada epeyce yol aldık, yakında karar aşamasına da gelebilir. Sonucu bekleyip sonuca göre hareket edebilirsiniz

• Baran bey, cevabınız için Tsk ederim. Fakat somut olay dediniz. Yaptigim arastirmalarda , sure ile ilgili anlayamadığım noktalar var. Bu olay bir idari eylem değilmi? Bu olayda ayim sayfasinda somut olay kavramını göremedim. Farklı geçmiş yıllarda suresinde açılmadığı itdasi sonucu görülen davalarda 1 yıl ve 5 yıl içerisinde bazı davaların acilabilecegi ile ilgili kavramları gördüm. Bizleri daha iyi aydinlatirsaniz, kafamizdaki bu sure sinirini bertaraf etmiş oluruz. Saygılarımla.

• Yakup bey,
    Başvurduğunuz kurumlar bedelli askerlik ile ilgili "yetkili idari makam" değildir. Bu yüzden davanız açısından süre işlemeye başlamaz. <br>Ama dava açıp da kaybederseniz, ödenecek yargılama giderleri ve karşı tarafın vekili için ödemek zorunda kalacağınız avukatlık ücretiyle birlikte yaklaşık 2200 TL gideriniz olacaktır. Bu yüzden açtığım davanın neticesini beklemenizi tavsiye ettim, takdir sizindir...

• Cevaplariniza tesekkur ederim.

• Erdem bey,
    Hükümetin bu şekildeki vaatleri veya eylemleri açtığımız davanın haklılığını kanıtlar niteliktedir. İdarenin işlem ve eylemlerinde hukuki ölçülere göre hareket etmesi gerekir. Hükümetin ard arda yaptığı uygulamalar, idarenin hukuki ölçülerle değil tamamen subjektif gerekçelerle keyfi bir şekilde hareket ettiğini göstermektedir. Açtığımız davada tüm bu hususlar değerlendirilecektir. bu konuyla ilgili doğrudan AİHM'e başvuramazsınız, AİHM' e gitmek için Türkiye'deki tüm iç hukuku ve Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yolunu tüketmiş olmanız gerekir ki bu da en az 5-6 yıl sürer. Açtığım davanın olumlu sonuçlandığı müjdesini en çok sizin gibi hakkını arayan insanların duymasını isterim. Beklemenizi tavsiye ederim, davayı kısa sürede bitirmek için elimden geleni yapıyorum...

• cok tesekkur ederiz avukat bey, bu dava aynı zamanda bizim davamız, bir haksızlık ve eşitsizlik var, kısa süreli bir zamanda ikinci bedelliyi çıkar öncekinden 12 bin lira eksik, ne der vatandaş, demek ki 30 bin ödemeyip ertelyenlerin bir kısmı, önceden haber alıp erteledi diye düşünür, ya da bu düzenlemeyi yapanlar uyanıklık, şark kurnazlığı yaparak bize çelme taktı diye düşünür veya satranca şans talih oyunlarına benziyor, hala o bedelin bedelini ödüyoruz az bir para değil, mağdur olduk, adaletin yerini bulmasını umut ediyoruz

• GÖZÜMÜZ KULAĞIMIZ SİZDE BARAN BEY İYİ GÜNLER . GÜZEL HABERLER BEKLİYORUZ.

• Çok sayıda mail ve mesaj alıyorum. Davayı kısa sürede sonuçlandırmak için elimden geleni yapıyorum. En geç sene sonunda davayı bitirmeye çalışıyorum. iyi günler

• Beklentinizi boşa çıkarmamak için tüm hukuki argümanları kullanıyorum. Umarım güzel haberler veririm. iyi günler

• baran bey.. yolun yolumuzdur demeye geldik..yalnız değilsin ve biz enayi değiliz sonuna kadar arkandayız..sadece yönlerdirmen yeterli hukuki boyutunu biz bilmeyiz..

• Baran Bey maddi olarak o kadar zor durumdayım ki bunu kelimelerle anlatmam mümkün değil,haklı davamızın sonucunu sabırsızlıkla bekliyorum.Kolaylıklar diliyorum...

• merhaba baran bey. dava ne aşamada acaba? olumlumu gidiyor yoksa olumsuzmu kısaca bilgi verebilirmisiniz??

• Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Savcılığı mütalaasını mahkemeye sunmuş 1-2 güne kadar elimde olacak, inceleyip burdan açıklama yapacağım.

• DUYURU - 09.07.2015<p>Bedelli askerlik parasının iadesi için açtığımız davada Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Savcılığı mütalaası tarafımıza ulaştı. Savcılık mütalaasında bedelli askerlikten yararlanmanın zorunlu olmadığını, kişilerin talebi doğrultusunda uygulamadan yararlandıkları, yani ödemeyi gönüllü yaptıklarını, geri ödemek için koşulların bulunmadığını mütalaa etmiştir. Savcılık, davamızın reddini talep ediyor.</p><p>Savcılık mütalaası mahkeme için bağlayıcı değildir. Mahkeme karar verirken mütalaadaki görüşü de bizim görüşümüz gibi değerlendirecektir. Davamızdaki tüm aşamalar bitmiştir, dava karar aşamasına gelmiştir. Ancak araya adli tatilin girmesi nedeniyle Kasım ayına doğru karar çıkmasını bekliyoruz.</p>

• Hangi şartlar altında gönüllü yapmışız.mecburiyet ne zaman gönüllü oldu.bana 3000 tl maaş verdide ben mi gitmedim.işimden olacaktım gitseydim.garanti veriyormuydu devlet bana işim için.utanmadan mecburiyet değil diyor terbiyesizce!

• baran bey, evet biz gönüllü yaptık askerliği zaten bunada bir itirazımız yok. bizim itirazımız bizden sonra gönüllü yapan arkadaşların bizimle eşit şartlarda değil 12.000 tl daha düşük ücretle gönüllü yapmasıdır. A.Y.İ.M savcılığı konuyu anlamadı sanırım.

• Savcılık mütalaası ilginçliklerle dolu zaten. 2011 yılında 30.000 TL'nin 15.000 TL'sini ödeyemediği için bedelliden yararlanma hakkı elinden alınıp ödedikleri paraya el konulanlar 3000 TL vererek bedelliden 18.000. TL olarak yararlanmıştır. Savcılık mütalaasına göre zamanında bedelli parasını ödemeyen hak sahibi olur, zamanında ödeyenlerin ise hiçbir hakkı yoktur. Bir ülkede hukukun asgari koşulları varsa aynı düzlemdeki herkese eşit davranılmalıdır

• İnsanların işi vardı, ailesi vardı. Bedelli askerlik bir toplumsal sorunu çözmek için getirildi. Kamu otoritesi tek taraflı işlemle "ben böyle çözüyorum" dedi, insanlar da işleme uymak zorunda kaldı. Ortada bir zorda kalma hali varken, "ödemeye mecbur değildiniz" demek, hukuk devletinin değil ortaçağ krallıklarının tarzı olabilir.

• ne dersiniz peki Baran Bey bir mucize gerçekleşirmi bundan sonra???

• Mucize demeyelim de hukuk uygulanır mı diyelim, davayı AİHM'e kadar götüreceğimi biliyorlar, buna göre hareket etseler iyi olacak, yani hukuk uygulanmalı, umutluyum

• size akıl vermek benim haddim değil ama; siyasi olarakta dillendirilmesi de gerekir belkide. gündeme getirilmesi lazım belkide. sonuçta biz hakkımızı arıyoruz,yalan yanlış bir iş yapmıyoruz...

• Kesinlikle doğru söylüyorsunuz, savcılığın mütalaası ajanslara düştü bile. Ankara'da yaşayıp mecliste baskı kurmak isteyenlere her türlü hukuki desteği veririm. Ama meclis daha meclis gibi değil ki ne yapalım:)

• heralde gönüllülük olacak zorla mı olacaktı ? önemli olan rakamların neye göre belirlendiği değilmidir ? bir dahaki sefere 100 bin tl olsun, nasılsa sadece gönüllüler mağdur olacak 18 bine neden indi yada 30 bine neden çıktı buna cevap versinler cumhuriyet tarihinin en yüksek bedelli bedellisi, nasıl karar alındı? bir yetkili yokmu buna cevap verecek kimin ağzından 30 bin lafı ortaya çıktı hangi mucit bunu icat etti hayır dua edelim ismiyle, çıksın bi zahmet bu hizmet benim eseridir sayın gönüllüler desin.

• Vatandaş isterse gönüllü olmasın ! İdarenin yaptırım gücü hemen yüzüne çarpardı.

• sayın avukatım gönülü oldular ne demek biz zorla bize bedelli yaptırdınız demiyoruzki adaletsizlik yaptınız diyoruz idarenin yaptırım gücü var diye keyfe kedermi kullanacak bu gücünü

• Hala kredilerini ödediğim, "gönüllü değil mecburen" yaptığım bedelliyi herhalde bonkör olduğumuz için yaptık zannediyorlar. Bu mütalaa bile: 18bin ücret açıklandıktan sonra,30 bin verenlerle hala dalga geçtiklerinin göstergesidir. Su için enayiler der gibi gönüllü yaptınız, arkadaş adaletsizliği Bi tek biz mi görüyoruz!!; sonuç ne olursa olsun teşekkürler avukat bey.

• Çalışmalarınızı takdirle karşılıyorım ve ilgiyle takip ediyorum.Umarım başarılı olursınuz ve bu adaletsizliğe son verirsiniz.

• Şu gönüllülük çok saçma.Sanki bağış yaptık.Ya hayatımızdan kopup bir çok kazanımımızı kaybedecektik ya da bu haracı verecektik.

• Erdem bey,
    Savcının mütaalasında doğru dürüst hukuki bir gerekçe yok. Meslek hayatımda dosyayı okumadan sanığa ceza isteyen çok sayıda ceza mahkemesi savcısı gördüm. Hukuk sizin yürüttüğünüz mantıkla çelişecek bir bilim değil, tersine mantık hukuki problemleri çözer.<br>Kaldı ki hukuken gönüllü olsanız bile hukukun irade beyanını geçersiz saydığı haller vardır. Örneğin, banka kredi sözleşmesine normalin çok üstünde bir faiz oranı yazsa ve siz de mecbur olduğunuz için o faiz oranını kabul etseniz, daha sonra mahkemede o sözleşmeyi geçersiz kılabilirsiniz. <br>Ben bugüne kadar savcılık makamının temel sorunların çözümüne katkı sunduğunu görmedim. Umuyorum ki mahkeme farklı yaklaşım sergileyecek...

• Hala kredisini ödeyen insanların çok sayıda mesajı geldi, üzülmemek mümkün değil. Bu eşitsizliği gidermek için bu davayı sonuna kadar takip edeceğiz.

• Teşekkürler Yavuz bey,
    Umarım mağduriyetleri çözecek bir haber veririz

• Savcılık görüşünün mahkeme açısından bir bağlayıcılığı yok, davayla ilgili tartışmada bizim iddiamız ile savcılığın iddiası tartışılarak sonuca varılacak. Ben hukuk uygulanırsa, politik bir müdahale olmazsa davayı kazanacağımızı düşünüyorum.

• Avukat bey sonuç ne olursa olsun emekleriniz için tesekkur ederiz

• BARAN BEY gurbetçiler 10.000 eure öderken 6.000 eure düştü farkı aldılar biz neden alamıyoruz kolay gelsin

• Baran bey, bugun askeri mahkemeden savunma bakanlığının savunma metni ulaştı.. Sizle nasıl iletişimde olabilirim..

• Baran Bey,en son 18 bin tl olarak belirlenen bedelli askerlik diğer bedelli askerlik uygulamalarından bağımsız olarak mı yoksa çıkarılmış olan uygulamanın devamı olarak mı çıkarıldı acaba? Tam olarak tarif edememiş olabilirim kusura bakmayın.Eğer diğerleri ile bağlantılı olarak çıkarıldı ise şayet elimiz çok kuvvetli olacak demektir...

• Her bedelli askerlik uygulaması ayrı bir kanun şeklinde çıkmaktadır. Talebimizin gerekçeleri dikkate alındığında Bedelli askerlik uygulamalarının ayrı ayrı yasalarla çıkmasının bir önemi yok

• Baran Bey, bir sonuç yok mu?

• DUYURU - 10.11.2015<p>Bedelli askerlik parasının iadesi için açılan davada karar verildi. Bedelli askerlik uygulamasına dair karar Askeri Yüksek İdare Mahkemesi İkinci Daire Başkanlığı tarafından verildi. Mahkeme kararının sonucu ve gerekçesi şu şekildedir:</p><p> "....Ülkenin ihtiyaçları,gelişen ve değişen ekonomik, sosyal ve güvenlik durumları ile kamu yararı dikkate alınarak, bedelli askerlik koşullarının yeniden belirlenerek düzenlenmesinin Anayasa'nın 10. maddesinde düzenlenen kanun önünde eşitlik ilkesine aykırı olmayacağını, bu kapsamda öngörülen bedelin 30.000 TL'den 18.000 TL'ye düşürülmesinin de aynı şekilde kanun önünde eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmeyeceği düşünülmektedir. Zira, söz konusu yasalar 3 yıl arayla, farklı uygulama süreçlerinde ve hukuksal durumları farklı olan kişilere yönelik olarak çıkarılmış, aynı hukuksal durumda bulunan kişilere ayrı kuralların uygulanması söz konusu olmamıştır. Bu nedenle DAVANIN REDDİNE karar verilmiştir."</p><p>Mahkeme davayı bu gerekçelerle reddetti. Mahkemenin bedelli askerlik uygulamasına dair verdiği karara karşı, "karar düzeltme" hakkımızı kullandık. Karar düzeltme talebimiz hakkında birkaç ay içinde karar verilecektir.</p>

• Vicdanin bittiği yerdeyiz... Anılan red gerekçesinin herhagibir hukuksal temeli yoktur...

• Bedelli askerlik parasının iadesine dair açtığımız davanın kabulü halinde mağdurlara ödenecek meblağ yaklaşık olarak 1 Milyar TL civarında. Gerekçeye baktığımda şunu anlayabiliriz: Önce davanın reddine karar verilmiş, sonra bir gerekçe aranmış...

• DUYURU - 10.11.2015<p>Bedelli askerlik parasının iadesi için açılan davada karar verildi. Bedelli askerlik uygulamasına dair karar Askeri Yüksek İdare Mahkemesi İkinci Daire Başkanlığı tarafından verildi. Mahkeme kararının sonucu ve gerekçesi şu şekildedir:</p><p>"....Ülkenin ihtiyaçları,gelişen ve değişen ekonomik, sosyal ve güvenlik durumları ile kamu yararı dikkate alınarak, bedelli askerlik koşullarının yeniden belirlenerek düzenlenmesinin Anayasa'nın 10. maddesinde düzenlenen kanun önünde eşitlik ilkesine aykırı olmayacağını, bu kapsamda öngörülen bedelin 30.000 TL'den 18.000 TL'ye düşürülmesinin de aynı şekilde kanun önünde eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmeyeceği düşünülmektedir. Zira, söz konusu yasalar 3 yıl arayla, farklı uygulama süreçlerinde ve hukuksal durumları farklı olan kişilere yönelik olarak çıkarılmış, aynı hukuksal durumda bulunan kişilere ayrı kuralların uygulanması söz konusu olmamıştır. Bu nedenle DAVANIN REDDİNE karar verilmiştir."</p><p>Mahkeme davayı bu gerekçelerle reddetti. Mahkemenin bedelli askerlik uygulamasına dair verdiği karara karşı, "karar düzeltme" hakkımızı kullandık. Karar düzeltme talebimiz hakkında birkaç ay içinde karar verilecektir...</p>

• İşlerine gelmeyince her türlü cambazlığa başvuruyorlar.3yıl araylaymış.ben ikinci taksidi ödedim.1yıl geçti yeni bir yasa 18 bin tl bu adaletmi?utanmadan bu yasayı uygulamaya koyan milli savunma bakanını meclis başkanı yaparak ödüllendirdiler.şerefsizler......

• Hiç bilmediğim için soruyorum. "Karar düzeltme"den yine davanın reddi sonucu çıkarsa, başka yol veya yollar var mı?

• Karar düzeltme talebimiz reddedilirse, bedelli askerlik davası için önce Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkımız var, o da reddedilirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuru hakkı var

• Davamız adına olan çalışmalarından dolayı teşekkür ederim.Ordan da sonuç alamazsak süreci nasıl sürdürceğiz, Avrupa insan hakları mahkemesine gitmemiz faydalı olur mu?
    Ayrıca kamu yararı demiş bütçe bazında konuşulmuş galiba . Devlet isterse kaynak bulur oraya, uygun bir zamanda yeni bir bedelli askerlik uygulamasından gelecek paranın aktarılması sağlanabilinir ki adalet yerini bulsun kaypak karar olmuş bu karar

• Bedelli askerlik davasını önce Anayasa Mahkemesi'ne orası da reddederse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne görüreceğiz

• Anayasa mahkemesine bireysel başvuru aşamasında yahut şu aşamada sürece dahil olmak mümkün mü ve gerekli mi. Zira ben de sürece müdahil olmak istiyorum. Yoksa sadece sizin ilerlemeniz yeterli mi.

• slm baran bey vermiş olduğunuz hukuki mücadeleye saygı duyuyorum..sonuç elbetteki bizim için önem arz ediyor..sonuç hakkında bilgilendirirseniz sevinirim..olumlu olmasını temenni edelim..

• Teşekkür ederim, bedelli askerlik davası ile ilgili tüm gelişmeler burdan yayınlanacak.

• Anayasa Mahkemesi veya Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne bedelli askerlik davası ile ilgili yapacağım başvuruya müdahil olunması hukuki açıdan mümkün değil. Bu kurumlara ancak bireysel başvuru mümkün. Bu kurumlara başvurulabilmesi için bedelli askerlik ile ilgili ancak benim izlediğim yöntemle dava açılması gerekir. Fakat bu kurumların vereceği hak ihlali kararı tüm bedelli askerlik uygulamasından yararlananları etkileyecektir.

• Baran Bey Ağabeyim bedelli askerlik için yaptığı 30000 tl lik ödemeden birkaç ay sonra aniden göz tansiyonu rahatsızlığıyla gözlerini kaybetti. kendi birikimi 15000tl kadardı ve 15000 tl kredi çekmek zorunda kaldı.Bu süreçte kredi ödemesinin kendi tedavisini zora soktuğu zamanlar çok fazlaydı..bize sunulan yaşam hakkımızın aslında kredi ödemesinden daha önemsiz olduğunu o dönem gördük.bu nedenle ilgili dava konusunda bizim de yapabileceğimiz bir şeyler olursa yapmaya hazırız<p>İyi çalışmalar....</p>

• Baran bey iyi çalışmalar öncelikle.Sanık olarak gerekçeli karardan sonra temyize gittiğimde temyiz dilekçesini verdikten sonra karşı tarafın maddi zararını karşılarsam.Temyiz yargıtayda bekler iken belge ekleyebiliyormuyum zarar karılanması ile alakalı dekont filan

• BENİM
    KARDEŞİMİN YATAR 33 AY ŞUBATIN 22SİNDE ACIK HAKKI KAZANIYOR BİRSENE <br>ACIKTA KALDIKTAN SONRA DENETİMLİYE CIKIYORDU ŞİMDİ BU İKİ GÜNDÜR CIKAN <br>YADA CIKMAYAN YASAYA GÖRE GENE BU DÜZENMİ YATACAK YOKSA ACIGA CIKMADAN <br>DENETİMLİYEMİ AYRILACAK BU KONDA BANA CEVAP VERİRSENİZ COK MEMNUN OLURUM<br> SAYGILAR

• Emekleriniz için teşekkür ederiz Baran bey. Bu aşamadan sonra Yargıtay'a gitmeyi düşünüyormusunuz?

• Merhabalar Baran bey,<p>Oncelikle vermis oldugunuz mucadele icin cok tesekkur ederim. Size farkli bir soru sormak istiyorum, dovizli askerlik icin 1 ay once 6000Euro verdim ve suanda bu ucret 1000Euro ya dusuyor. Sizce bununla ilgili geri almak konusunda ben ve beinm gibi kisilere bir hak dogarmi?</p><p>Simdiden cok tesekur ederim.</p>

• Sizin durumunuzla bizim açtığımız davanın hukuki zemini aynı.
    Davamızın sonucuna göre sizin de hukuki durumunuz belli olacaktır.<br>Davamız karar düzeltme aşamasında.

• Bu yazı doğru mudur baran bey

• Oncelikle cabalarinizdan dolayi sizi kutluyorum. Esim bedelli askerlik kapsaminda 6000 euronun ilk taksidi olarak 3 bin euro yu gecen yil odemisti. Ama suan bedelli bin euro oldu. Bu durumda geri odeme yapilmiyor ama 6 bin euroya tamamlama zorunlulugu mu var? Yoksa 3 bin euro yeterli mi gouluyor? Simdiden tesekkurler bilgilerinizden dolayi..

• Bir hukuk devletinde kalan parayı ödemeniz gerekmiyor, ancak Türkiye'nin çarpıl bedelli askerlik mevzuatı nedeniyle bu para sizden istenecektir. Ancak, ödemeye itiraz edin.
    Mili savubma bakanlığına bir dilekçe vererek bilgi edinme hakkı kanunu çerçevesinde kalan bedelli askerlik ücretini ödeme yükümlülüğünüz olup olmadığını sorun. Büyük ihtimalle bedelli askerlik için tüm parayı tamamlamanız gerektiği söylenecektir. Bu cevabı esas alarak ödeme yükümlülüğünüz olmadığını belirterek dava açın, kesinlikle sağlam bir hukuki zeminden hareketle talepte bulunmuş olacaksınız

• Baran bey;
    öncelikle çabalarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum . 10000 euro ıken 6000 euro ya dustu ve dustugu zaman son 1.5 yılda odeyenler 4000 euro gerı ıade yapıldı yakın cevremdende bılıyorum sımdı 6000 euro odeyelı 4 ay oldu ve sımdı 1000 euro oldu gerı odeme olması gerekmezmı daha once tanınan bı hak aynı devlet tarafından neden sımdı tanınmasın?

• Peki gelisme var midir?

• Baran Bey,
    Öncelikle iyi çalışmalar diliyorum. Ben 1966 doğumluyum ve 1999 yılındaki Bedelli Askerlik ten yaranlanarak gerekli olan 1 aylık temel eğitimi yapıp yemin törenine katıldım geçici terhis belgeside aldım. Ancak o dönemde 15.000.DM olan toplam bedel 3 eşit taksitte ödeniyordu ve ben son taksit olan 5.000.DM tutarı babamın ameliyatı nedeniyle gününde ödeyemedim birkaç gün sonra yatırmak istediğimdede sistem kapandı diye ödeme kabul edilmedi. O tarihde Genel Kurmay ile yazışmamda da "Bedelli askerlik kapsamından çıkarıldınız, kendi statünüzde askere alınacaksınız" diye bir cevap geldi.<br> O tarihden bu güne çıkan diğer bedelli askerlik yasalarında da kalan borcumu ödemek istedim ancak bir gün dahi askerlik hizmeti yaptıysanız yeni bedelli yasasından faydalanamazsınız diye geri çevrildim. <br>Şuan karakoldan tebligatim geldi ve şubeye gitmem gerektiği belirtiliyor şubemle görüşmemde 4 yıllık üniversite mezunu olduğum için mayıs 2016 dönemi için yedek subay kaydı aldırmanız gerekiyor dendi. <br>Askerde olacağım süre tüm işlerimi altüst edeceği için sorun teşkil ediyor. Bu aşamada kalan borcumun kabul edilerek bu durumdan kurtulmam için hangi yolları izlemem gerektiği konusunda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. Çok teşekkür ediyorum...

• iyi günler baran bey 10,000 Euro yatıranlar için ne olur sizce mahkememi açmamız lağzım 5000 Euro dan 10000 çıktı şimdi ise seçim vaadi 1000 Euro tşk

• Merhaba Baran Bey,bende 10000 avro magdurlarindan biriyim.Simdi dövizli askerlik 1000 avroya indi.Bu 39 yas üzerinde ve cezali olanlar icinde gecerli imis(benim gibi).Bu durumda 9000 avro geri almam gerekmiyormu sizce?Size cok tesekkür eder ve basarilar dilerim:

• Iyi Günler Baran Bey, biz 2013´de Esimin (Dogumtarihi 20.01.1977) Askerligini Bedelli Askerlige cevirdik 6000.-Euro üzerinden ogün 2000€ ödedik ve bize denildiki 31.12.2015 kadar geri kalan 4000 Euro yu ödemeniz gerek. Ve biz 08.12.2015 geri kalan 4000€ ödedik tabiki. Simdi bir kac hafta sona Askerlik 6000 Eurodan 1000 Euroya düstü, bizim bu parayi geri alma Sansimiz varmi ? Eger öyleyse neyapmamiz lazim ? Yoksa bu fazladan ödedigimiz 5000 Euro üzerine bir bardak Su mu icelim ? Tesekkür ederim cevabiniz icin.

• Açtığımız dava halen sürüyor, karar düzeltme aşamasında. Bu davanın sonucu olası diğer taleplerle ilgili de düzenleme yapılmasını gerektirecek. Dövizli askerlik de eşitsiz ve keyfi bir uygulamaya ile sonuçlanmıştır. Bedelli askerlik davamızın sonucunu bekleyiniz.

• Askeri yüksek idare mahkemesi'ne bu konuda bir dava açabilirsiniz. Lütren bulunduğunuz yerde bir avukat ile yüz yüze görüşünüz.

• Dövizli askerlik 1000 Euro oldu, böylece yeni bir eşitsizlik su yüzüne çıktı. Açtığımız bedelli askerlik davası da zaten tamamen bu eşitsiz uygulamalara ilişkindir.

• Bir hukuk devletinde o dövizli askerlik için ödediğiniz o para size iade edilirdi. Ancak idari yollardan iade mümkün değil, çünkü idare ödeme yapmayı reddediyor. Bedelli askerlik ile ilgili açtığımız dava tüm bu konular açısından emsal teşkil edecek.

• Açtığımız bedelli askerlik davasının sonucunu bekleyin. Açtığımız dava dövizli askerlik ve diğer tüm bu şekildeki uygulamalar için emsal teşkil edecek. Davamız şu anda karar düzeltme aşamasında. Dava aleyhimize sonuçlandığı takdirde Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracağız, eşitsizlikten kaynaklanan hak ihlalini ortadan kaldırmak için elimizden geleni yapacağız.

• Nezaman ve nerden öğrenicez Davanın sonucunu?

• Baran bey, dava açmayı beni bekleyin demenize rağmen dava açtım ve kaybettim, DUYURU - 10.11.2015 tarihli aldığınız dava sonucunun aynısı olarak karar verildi, karar düzeltme yolu açık olmasına rağmen davayı bu aşamada bırakmayı düşünüyorum, tarafıma avukatlık ücretleri ve yargılama giderleri (posta giderleri dahil) ödenmesi şeklinde hüküm verildi, bu aşamadan sonra ne yapmalıyım acele olarak yardımcı olursanız sevinirim, bu aşamadan sonra söyleyeceğiniz sisteme uyacağım. saygılarımla.

• İyi günler Baran bey.2012-2013 döneminde çıkarılan 30000 tl karşılığı bedelli askerlik yasasında ilk taksit olan 15000 tl' yi ödedim fakat ikinci taksiti ödeyemedim.ödediğim ilk taksiti almak için gerekli olan (bildiğim kadarıyla) işlemleri yapmak istedim ama kaç yıldır bu parayı geri alamıyorum.Askerlik şubesi askerliğinizi yapmadan bu parayı alamazsınız deyip hiç bir dilekçemi kabul etmiyor işleme koymuyor.Bildiğim kadarıyla yasada böyle birşey yok.Aile ve sosyal politikalar bakanlığını arıyorumbana bir çok kişinin ikinci taksidini iade ettiklerini yapmam gerekenin sadece bana ait bir banka hesap numarasın ıiçeren bir dilekçe ve ödeme dekontu ile şubeme başvurmam olduğunu ısrarla söylüyor.Şube belirttiğim yasa kapsamı dışına çıkarıldığımı bakanlığa bildirip bakanlıkta hemen hesabıma parayı iade edecek.Kaç zamandır uğraşıyorum olmuyor da olmuyor.Şube olmaz diyor başka birşey demiyor.Ne yapmalıyım kaç yıldır bu para devletin vermediği bir hizmet olarak elinde bulunuyor,ki hatırlarsanız savunma bakanımız bile bunu söylemişti.Ne olur bir yol gösterin.İyi çalışmalar

• Herkese daha önce de ifade etmiştim: Bedelli askerlik ile ilgili iade davası açıp kaybetmeniz halinde vekalet ücreti ve masraf ödemek zorunda kalırsınız.
    Davamızın sonucunu bekleyiniz, daha Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapma aşamasına gelmedi. Karar düzeltme aşaması birkaç ay içinde bitecek. Karar düzeltme aşamasından sonra Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracağız.<br>Sonucu aşama aşama burdan duyuru şeklinde yayınlayacağız.

• Bedelli askerlik ücretinin ikinci taksiti iade edilmelidir. İade edilmediği takdirde idari yargıda dava açarsanız geri alırsınız.

• 13.12.1977 Almanya Dogumlu ve hala daha almanya da yasayan vatandasım. Askerlik bedelinin ilk taksitini yani 1280 euro küsürati 2012 yilinda ödemistim.Son kalan taksit icinde 31.12.2015 tarihi ön görüldü ve ödemedigim taktirde cezali duruma düsücegim söylendi. 3834€ euroyu 30.Aralik 2015 de ödedim.Fakat simdi yeni yasaya göre cezali durumda olup hatta 7-8 sene Türkiyeye bu durumdan gidemeyenler dair 1000 euro yasasindan yararlanicaklarini beyan etmis Türkiye Cumhuriyeti... Madem cezali durumundakilerde bu yasadan yararlaniyorlarsa ben ne demeye o duruma düsmemek icin fazlaligi ödedim???
    Üstelik kredi cekerek ödemis bulundum.Bu fazla olan miktari geri iade edilmesi mümkünmü???<br>Simdiden cok Tesekkür ederim.<br>Saygilarimla<br>Aytac Tucbilek

• Baran bey<p>2015'in şubat ayında dövizli askerlik bedeli olan 6000€ ödedim.Şuan bu bedel 1000€ düştü.Acaba 5000€ olan zararımızı dava yoluyla geri alabilirmiyiz ?</p>

• Haklısınız bedelli askerlik uygulaması her somut durumda ayrı bir adaletsizliğe dönüşmüş durumda. Ancak açtığımız bedelli askerlik davasının sonucunu bekleyin. Her bakımdan emsal teşkil edecek. Hukuki süreç uzun sürebilir. Sonuca ulaşmak için tüm hukuki yolları deneyeceğiz.

• Bahsettiğiniz dövizli askerlik uygulaması da tam bir eşitsizlik örneği. Açtığımız bedelli askerlik ücretinin geri ödenmesi davası bu konuda da emsal teşkil edecektir. dava şu anda Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nde karar düzeltme aşamasında.

• Şu anda bu durumu da kapsayan bir bedelli askerlik parasının iadesi davası açtık. Sonucunu bekleyin lehe sonuçlandığı takdirde emsal teşkil edecektir.

• Uzun sürebilir derken? Bir kaç yılmı?
    Cevabınız icin çok tesekkürler<br>

• Baran Bey bu süreç nasıl işleyecek? Yani nereye kadar götüreceksiniz davayı ? En son Anayasa Mahkemesine mi?

• merhabalar baran bey bedelliyle, dövizli emsal teşkil eder mi ? dövizli askerlikte de şöyle bir haksızlık oldu mesela ben taksitli değilde peşin başvurup ödedim ama benden aylar öncesinden TAKSİTLİ başvuran arkadaşlarım 10.000 euro değilde 6.000 euro tamamladı.
    bedellide de böyle bir konu oldu ?

• merhaba Baran bey, yurtdisindan yaziyorum almanya dan ilk taksidi ödedim askerlik yaptim, ve geri kalan miktari gecen sene 29.12.16 ödedim , bir ay sonra da kanun cikti, nasil olacak, konsolusluk a gittim bugün islemleri ilk taksitle yaptilar , geri kalan icin merkez banka sina dilekce yaz dediler Münih Konsoluslugunda, Nasil bu kanu hakkinda bilginiz varmi...? Bizahmet yardimci olabilirseniz cok seviniriz?

• Merhaba Baran Bey benim nisanlim bir aydir cezaevinde Agustosta cikicak nasipse bir hafta once askerlik yoklamasi geldi cezaevindeyken askere gitme durumu olur mu ? Yoksa cezaevinden cikar cikmaz gidermi devre kaybi olarak ?

• Selamlar Mehmet Bey...Sizin durum ne oldu??? Fazla olan parayi geri alabildinizmi?

• Baran Bey Merhaba ,<p>bu sayfayi duzenli olarak takip ediyorum , lakin uzun zamandir bir gelisme yok sanirim konuyla ilgili,
    rica etsem eger herhangi bir gelisme varsa bizimle de paylasir misiniz , en azindan kisisel basvuru yapmayi deneyelim ,</p><p>iyi calismalar dilerim , <br>saygilarimla ,</p>

• Baran Bey den ses yok 😞

• Merhaba Baran bey,
    Konuyla ilgili bir gelişme var mı acaba?

• adli tatil girdi girecek bundan sonra kasım ayı gibi ya da 2017 yılı başı gibi bişey çıkar, çıkarsa

• Bildiğiniz üzere bedelli askerlik ile ilgili başvurumuz, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nde karar düzeltme aşamasında. Karar düzeltme talebimize dair verilecek karar, en geç 20 gün içinde açıklanacak. Açıklandığında burda yayınlayacağız.

• Bildiğiniz üzere bedelli askerlik ile ilgili başvurumuz, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nde karar düzeltme aşamasında. Karar düzeltme talebimize dair verilecek karar, en geç 20 gün içinde açıklanacak. Açıklandığında burda yayınlayacağız....

• Bildiğiniz üzere bedelli askerlik ile ilgili başvurumuz, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nde karar düzeltme aşamasında. Karar düzeltme talebimize dair verilecek karar, en geç 20 gün içinde açıklanacak. Açıklandığında burda yayınlayacağız..

• teşekkür, Baran Bey

• Baran Bey, Öncelikle size çok teşekkür ediyoruz, kararın olumlu olmasını dört gözle bekliyoruz. umarım ülkemde az da olsa adalet kalmıştır ve yapılan haksızlığın farkına varırlar ve lehte bir sonuç çıkar. 🙂

• Baran bey dava ile ilgili durum nedir. Bilgi vermeniz mümkünmüdür.

• <strong>11.07.2016 - DUYURU</strong><p>Bedelli askerlik uygulamasına dair Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ne açmış olduğumuz davada, karar düzeltme talebimiz de reddedilmiş olup, tüm iç hukuk yolları tüketilmiştir. Bu nedenle, idarenin haksız yere fazla aldığı bedelin geri ödenmesi istemiyle 11.07.2016 tarihinde Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yapılmıştır.</p>

• Bedelli askerlik davası ile ilgili duyurumuz yukarıdadır.

• Sonuna kadar takipçisi olduğunuz için çok minnettarız, biz de sürecin arkasındayız. iyi çalışmalar ve iyi haberler dileğiyle..

• Merhaba Baran Bey
    Bende 2011 yılında 30,000 tl (10,000 €) yatıran mağdurlardanım.<br>Aylardır yazılarınızı okuyorum takip ediyorum çok uğraştınız emek verdiniz sağolun.<br>inşallah Anayasa Mahkemesi'nden hayırlı bir sonuç çıkar<p>kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim</p>

• merhabalar baran bey,<p>Anayasa mahkemesinden ne zaman sonuç çıkar aynı şekilde Bende 2011 yılında 30,000 tl (10,000 €) yatıran mağdurlardanım. Sizden en ufak bir olumlu haber bekler duruma geldik her yerden red cevabı geldi.</p>

• Baran bey, iyi çalışmalar. Anayasa mahkemesine yapmış olduğunuz başvuru ile ilgili bir gelişme yok mu? ne zaman sonuçlanır acaba? Olumlu gelişmeler için dört gözle bekliyoruz. Her gün sitenizi ziyaret ediyorum. güzel haberlerin en kısa zamanda gelmesi dileğiyle, size işlerinizde kolay gelsin.

• Anayasa mahkemesinden sonra Avrupa insan hakları mahkemesi var, bi kaç ay ya da bi kaç sene, durum belirsiz