Yanlışlıkla başkasının kredi kartı ile alışveriş yapma

• Merhaba, ilk alışverişte (2014 yılında) müşteki kendi rızasıyla kartını kullanırdı. İşleme ait tutarı kendisine teslim ettim. Ama satın alım işlemini yaptığım siteye kredi kartı bilgileri hızlı ödeme profiline kaydolduğu için yanlışlıkla müştekinin kartından 2 sene sonra başka bir sipariş verdim. Terslik olduğunu anlayıp işlemi ettim, para iadesi gerçekleşti. Kendisi benim olduğumu bilmiyordu çünkü aradan 2 sene geçmişti. Suçu kasten işlemedim. Kart sahibine herhangi bir zarar açma niyetim yoktu. Zaten kartın kayıtlı olduğunu ifade verirken hesabıma bakınca gördüm. Mahkemede müşteki yanlışlık olduğunu şikayetçi olmadığını beyan etti. Ben de ifademde yukarıdakileri anlattım. Bir avukata danışayım dedim, ceza alırsın, ben girersem beraat alırım diyor. Nasıl bir yol izlemeliyim. Müştekinin zararı yok ama karşılarım bir zararın olursa dedim, kendisi de duruşmada söylemiş bu dediğimi. Müşteki tanıdığım birisi oluyor. Bilerek yapmadığımı yanlışlık olduğunu duruşmada söylemiş. Dava kamu davasına dönmüş durumda, ne yapmalıyım ceza alır mıyım?

• Başkasının kredi kartıyla izinsiz alışveriş yapmak, kredi kartının kötüye kullanma suçu teşkil eder. Ancak, fiilin işlenmesi sırasında failin böyle bir kastı yoksa, yani kastın olmadığı hem olayın oluş biçiminden hem de delillerden anlaşılıyorsa suçun unsurları oluşmaz.

Hakkınızdaki yargılama neticesinde olası neticeleri dava dosyanız üzerinde avukatınız ile görüş alışverişinde bulununuz.

• Cevabınız için teşekkür ederim. Beraat kararı çıktı davadan.