Dolandırıcılık suçlaması doğru mu

• Olayı size Kısaca anlatayım görev yaptığımız atakum ilçe Jandarma Komutanlığı sorumluluk alanında yol kontrol noktasında kullanmak amacıyla il jandarma komutanının oluru yardımcısının ve İlçe Jandarma Komutanın bilgisi dahilinde hibe yoluyla Bir konteyner yaptırdık bu konteynerı ücretini bir kısmını firmalar karşıladı 5000 TL borcumuz kaldı bu kalan borcu da sorumluluk Bölgemizdeki Bir köyde ikamet eden vatandaşın Bursa'daki işadamı amcasına söyledik ve bu 5000 TL parayı Karakol komutanının hesabına işadamı gönderdi ve karakol komutanı ile birlikte o parayı götürüp konteyner yapan firmaya teslim ettik akabinde yine ilçe Jandarma Komutanlığı içerisinde kullanmak amacıyla marangoza dolap yaptırdık o dolabın ücretinde Bölgemizdeki hayırsever vatandaşlar karşıladılar seçim zamanı köylere seçmen taşıma işlemleri oldu konteynırın ücretini karşılamak amacıyla 5000 TL parayı gönderen iş adamının yeğeni olan Ben bu parayı bize gönderme işleminde aracı olan vatandaş muhtar adayı oldu yanına aldığı başka bir köyün muhtar adayı ile birlikte köye taşıdıkları silinmemesi konusunda bize usulsüz teklifte bulundu karakol komutanı ve ben de bu iki Muhtar adayının teklifini reddedince Bu kez Karakol komutanını ve beni bizden para istediler ve gönderdik şeklinde savcılığa şikayet etmişler ve savcılık karakol komutanı ve benim hakkımda önce görevi kötüye kullanmaktan işlem başlattı daha sonra ne olduğunu anlayamadık ama suçun vasfının değiştirerek kamu kurum ve kuruluşlarına araç olarak kullanılarak dolandırıcılık yapmak suçundan soruşturma açıldı Buna istinaden karakol komutanı ve ben görevden uzaklaştırıldık. Tamamen iyi niyetli olarak kurumumuz adına yaptığımız bu işlerden dolayı çok ağır bir suçlamaya maruz kaldık
    Sizce hakkımızda yapılan bu sorusturma nın suç vasfı doğru mu bu suç vasfının değiştirilmesi ile ilgili ne yapabiliriz