düşen davaların uyap üzerinden silinmesi

• düşümüne karar verilen ceza dosyaları uyap üzerinden silinir mi diye sorduğum soru ve cevabı aşağıya ekledim. düşen ceza dosyaları bu cevaba göre sadece kişinin kendisi görür diye anladım. başka hakim ve savcı göremez diye anladım. acaba doğru mu anladım.

soru:düşmesine karar verilen ve kapanan davalar UYAP üzerinden silinmesi için ne yapılması gerekmetedir? düşen dava dosyalarını hakim veya savcılar görebilir mi? bu konuda tarafıma bilgi verilmesi hususunda; saygılarımla arz ve talep ederim.

Ceza Dosyaları ise sistem üzerinde kesinlikle kaldırılmamakta olup, hakkınızda açılmış olan dava ve takip bilgilerine ilişkin dosyalar kapalı olsalar dahi sistemden silinmemektedir. E-devlet ve Vatandaş Portal sayfasındaki dosya bilgileri taraf olduğunuz dosyaların bilgi mahiyetinde sadece tarafınızca görüntülenmesi kurgusu dahilindedir. Bir başka kişi ve kurum tarafından görülemez ve kullanıma açılması da söz konusu değildir. Sadece size özel olarak Adli işlemlerinizi takip edebilmeniz ve süreçlerinizi tamamlayabilmeniz amacıyla kurgulanmıştır. Mevcut dosyalarınızın işlemlerini tamamlamak üzere mahalline göre, yukarıda belirtilen husus ve niteliklere uygun olarak başvuruda bulunmanız tavsiye olunur.