Evliligimi Iptal etmek istiyorum • Selamün aleyküm,
  biz 09/18 resmi evlendik ve bugüne Kadar kari koca olmadik!
  Kocamin sürekli baska bahanaleri oldu, hic bir vucut yaklasimi, duygu paylasimi veya cinsel hayatimiz yok.
  Bu nedenden dolayi ayrilmak istiyorum. Bu evlilik iptal ediliyormu yada bosanmak mi gerekiyor? Nereye ve nasil basvurmam lazim? Hangi evraklar lazim? Sanirim bu sevebler iptal icin yeterli? Bosanma ve iptal etme arasindaki fark nedir bu konuda?
  Simdiden cok tesekkürler • sayın Pirlanta ;

  Mesajı 4. ayda yazdığınızı düşünürsek evliliğinizden itibaren 6 ay boyunca cinsel ilişki sağlanamamışa bu durum evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına yol açmış kabul edilir. Evlilik birliğinin cinsel ilişkinin kurulamaması nedeniyle temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davası açabilirsiniz.

  Evliliğin iptal ise boşanmdan farklı bir kurumdur. Örneğin evlenme sırasında eşlerden birinin evli olması, evlenme sırasında eşlerden birinin ayırt etme gücünden yoksun olması(uzun süren uyuşturucu, alkol etkisinde olma), evlenmeye engel olacak derecede akrabalık bulunması, evlenen kişinin evlendiği kişide yanılması, yaptığı işlemin evlenme olduğunun farkında olmaması, tehlikeli bir hastalığın diğer eş tarafından gizlenmesi, eşlerden birinin korkutulması... gibi nedenlerden ötürü evlilik yapıldıysa bu durumda evliliğin iptali istenecekti.

  Başvuru yapacağınız yer son 6 aydır ikamet ettiğiniz yerdeki Aile Mahkemeleri'dir.
  Eğer hala boşanmamışsanız eşinizle bu durumu konuşarak evlilikten itibaren 1 yılı doldurduğunuzda anlaşmalı olarak da boşanabilirsiniz.