Trafik güvenliğini tehlikeye sokma Tck m.179 (alkollü araç kullanma ) • Merhaba.alkollu arac kullanmaktan dolayi ceza aldim. Kamu davasi açıldı.kaza olmadi sadece alkol promili 164 oldgu için kamu davasi açıldı. Tck 'da karşılığı 3 aydan 2 yila kadar hapis yaziyor. Hapis cezasi alır mıyım korkuyorum. ayrica güvenlik görevlisi olabilmek icin sınavlarını kazandim orada kasten işlenmiş bir suçtan 1 yildan fazla hukumlu olmamak yaziyor bu ceza ona engel.olur mu. ? Baran bey tahminen bu suçtan alacagim ceza ne olablir hapis mi ? Sabika kaydim yok bu durum sabikaya işler mi cok tesekkurler. • Hakkınızda ceza davası açılmış, henüz ceza almamışsınız. Bunu düzeltelim öncelikle. Söz konusu suç sizin de belirtmiş olduğunuz üzere 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 179 maddesinde düzenlenmiştir. Kanunda bu suç için öngörülen ceza miktarı ve sizin kişisel durumunuz değerlendirilerek (herhangi bir sabıkanızın olmaması) verilecek sonuç ceza 2 yıl ve altında kalacağından yargılama neticesinde mahkeme tarafından Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması kararı (HAGB) verilebilecektir. Bu karar verildiği takdirde de 5 yıllık denetim süresinde suç işlemezseniz herhangi bir sabıka kaydı oluşturmaz. Eğer Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması kararı verilirse hüküm doğmadığı için güvenlik görevlisi olmanıza da bir engel oluşturmaz. Söz konusu davanız için bir ceza avukatından yardım alarak daha sağlıklı bir netice alabilirsiniz.
  5237 SAYILI TCK m.179
  Trafik güvenliğini tehlikeye sokma

  • (1) Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşımının güven içinde akışını sağlamak için konulmuş her türlü işareti değiştirerek, kullanılamaz hale getirerek, konuldukları yerden kaldırarak, yanlış işaretler vererek, geçiş, varış, kalkış veya iniş yolları üzerine bir şey koyarak ya da teknik işletim sistemine müdahale ederek, başkalarının hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından bir tehlikeye neden olan kişiye bir yıldan altı yıla kadar hapis cezası verilir.
   (2) Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (1)
   (3) Alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek halde olmasına rağmen araç kullanan kişi yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.