Basit Dolandırıcılık Suçu

• Baran abi kolay gelsin sorum şu ben bi çay bahçesinde otururken yanıma dışarda türk telekomda uzman olarak çalıştığını söyliyen biri yanıma geldi bana istediğin bir numarayı adıma açıcağını söyledi, benden ikametgah kağıdımı kimlik fotokopimi istedi, pazartesi beni arayacağını söyledi, ben de inandım verdim yanımdan ayrıldı. E devletten baktığım da benim istemediğim onay vermediğim bir numara adıma açmışlar bayiyi aradığımda benim yerime benden bilgilerimi alan kişi onay vermiş bende savcılığa vermek istiyorum hangi suça giriyor bu .?

• Basit dolandırıcılık suçunun cezası şu şekildedir:

5271 sayılı TCK Madde-157

(1) Hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan kişiye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası verilir.

Suç duyurusunda bulunmanız halinde savcılık basit dolandırıcılık suçu nedeniyle soruşturma açacaktır.

• Merhabalar,

Başlık açmak istedim ama başaramadım kusura bakmayın burdan yazmak zorunda kaldım.

Bir konu hakkında fikrinizi almak istiyorum. Samimi arkadaşım bir dönem önce ödemelerde sıkışınca başka bir arkadaş aracılığıyla çocuğunun gitti okulun memurlarından borç almış. Daha sonra parayı geri Ödemiş fakat sonrasında ödediği paranın bir kısmına bu faizdi diyerek hala borçlu olduğunu söylemişler. Arkadaşım şu anda çok madur oldu tehdit edip çocuğuna ve kendisine zarar vereceklerini eşinin yolunu keseceklerini söylüyorlarmış. Arkadaşım önce emniyete şikayet edeyim diye düşündü fakat takip ediyorlar korkudan hiç birşey yapamaz hale geldi. Bu şahıslar bir okulda devletin Memuru nasıl bir işlem uygulamak lazım milli eğitim bakanlığı , bimer , cimer şikayet hatları işe yararmı ve arkadaşımın kimliği gizli tutulurmu . Ayrıca bu şahıslar kuzenleriyle birlikte kendi hesapları üzerinden para aklama gibi olaylarda yapıyorlarmış. Banka hesaplarını incelemeye almış fakat araba alım satımı diye kurtulmuşlar. Benim aklım almıyor bir devlet memurunun 1 senede hesabında 1.000.000 tl nasıl giriş çıkış olabilir. Buna neden müdahale edilemiyor. Sizden ricam arkadaşım zarar görmeden nasıl bir yol izlemeli konusunda bana yardımcı olmanız. İlginize şimdiden teşekkür eder , iyi çalışmalar dilerim.