Ölümlü trafik kazası tazminatından nasıl kurtulurum

• Kardeşim benim adıma olan kendi aracı ile ölümlü trafik kazası geçirdi kaza gününden itibaren 4 ay kadar cezaevinde kaldıktan sonra denetimli serbestlik aldı tabi bu süreçte benim adıma kayıtlı olan aracı protokolle mağdur aileye verdik ve ceza kararı taksirle adam öldürmekten en alt cezaya çarptırıldı
    Ve benim araç ruhsat sahibi olmam sebebiyle benimde hakkımda tazminat davası açıldı
    Forumda sizin bu maddeyi okudum
    (Hukuk Genel Kurulu - 2013/379 karar)
    Ben mahkemeyi nasıl inandırabilirim araç sahibinin gerçekten ben olmadığıma
    (Son olarak size bu kadar yoğun iş temposundan vakit ayırıp insanlara bilmedikleri konuları aydınlattığınız için en samimi duygularla Teşekkür ederim )

• Öncelikle merhaba karardan yola çıkılarak söyleyebileceğim 'Bu bakımdan işletenliğin kayda rağmen başkasına geçmiş bulunduğu her zaman kanıtlanabilir. Fakat bu konuda getirilecek kanıtların üçüncü kişiler yönünden bağlayıcı nitelikte ve güçte olması, özellikle zarara uğrayanların haklarını ortadan kaldıracak (halele uğratacak) bir sonuç yaratmaması gerekir.' Söz konusu cümlede zaten siz aracı mağdur aileye vererek haklarını ortadan kaldırmak gibi bir kastınız yoktur. Bunun dışında söylenmesi gereken ise trafik kaydına rağmen işletenliğin üçüncü kişi üzerinde bulunmasını engelleyen bir yasal düzenleme de yoktur. İşletenlik, trafik kaydı adına olan kişiden mülkiyeti muhafaza kaydı ile satışta alıcı sıfatıyla sicilde kayıtlı görülen veya aracın uzun süre ile kiralama, ariyet veya rehin gibi hallerde kiracı, ariyet veya rehin alan kişiye geçmiş olur. Yani demek istenen evet kayıtlar bir karine oluşturur ancak bu aracın üzerinde bir sözleşme yapılmasını engellemez.
    Bunun yanında ispatlanması gereken en önemli husus fiili kullanım yani aracın sürekli kardeşinizin hakimiyet alanında olduğu hususudur. Bu konuda ise gerek tanık olsun gerek sürekli benzin aldığınız petrol ofisinin kamera kaydı olsun sizin lehinize karine oluşturucaktır. İyi akşamlar dilerim.