Ceza davası dosyası hakkında

• Merhabalar,
    Eşim yakın bir zamanda ''2 ay önce '' iş yemeği dönüşü eve aracı ile gelirken kavşakta yol üstünlüğü eşimde olmasına rağmen araç hiç fren yapmadan sağdan çarpıyor. Eşim tek ve araçtakiler ve diğer araçtaki arkadaşları 6 7 kişi eşimi bastırmaya çalışıyor. Fotoğraf çekliyor o sırada hala eşimi suçluyorlar polis çağırmadan eşime kabul ettirmek buradaki dertleri.
    Sonra eşim bir fırsatla olay yerinden çıkıp evine geliyor. O sırada bir kişi aracı ile eşimi takip ediyor bunu gören sivil polis te arkalarına takılıyor. Evin otoparkında polis eşimi durdurup arıyor vs. Ee sende bir şey yok niye kaçıyorsun dediğinde bana çarptılar üstüme geldiler bnde kaçtım ve geldim diyor. Trafik polisi geliyor eşime alkol testi yapılıyor 1.97 pr. Çıkıyor. Eşimi takip eden kişi ye kaza yapan sen değilsen niye geldin takip ediyorsun diyor. Kaza yapanı çağır gelsin diyor. Sonra polisler karakola götürüyor. Aracı bağlıyor eşimin , ehliyete 6 ay el koyuyor ve ceza yazıyor. Mobese kamerasından izlendiğinde eşimin haklı olduğu ortaya çıkıyor polis tutanağı tutuyor her ki tarafta imzalıyor. Sonra aracımızı karşı tarafın sigortasından %75 haklı olarak yaptırıyoruz. Sonra evimize bir kağıt geliyor. K.çekmece 6. Asliye ceza mahkemesi eşim sanık olarak , alkollü araç kullanmaktan kaynaklı bir iddaname var. 14 mayısta duruşması var . Şimdi hocam bu durumda avukat tumalı mıyız ? Bu olay dan en az zararla nasıl kurtuluruz? Eşim hapis yatar mı? Para cezasına çevrilir mi ve ne kadar ödemek zorunda kalırız. Çok tedirginiz ve aklımızda hep sorular çözüm yok . Avukat tutacak maddi durumumuz yok devlet atıyor mu bu dava için ?
    Teşekkürler