Tazminat Davası Açma Süresi Nedir? Maddi ve Manevi Tazminat Davasında Zamanaşımı Yok Mudur?

• Merhaba sayın avukatlar,

2006 yılında babam bi suç işledi bir kişiyi yaraladı ve 12 yıl geçmesine rağmen karşı taraf bize tazminat davası açtı ve kazandı 45 bin tl geçmişe dönük faiziyle toplam 80 bin tl istiyorlar bizde temyize gönderdik nasıl sonuçlanır bu dosya yargıtay bozarmı avukatımız zaman aşımından dolayı gönderdi temyize cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler

• Yaralama suçunun ceza davasındaki dava zamanaşımı süresi, aynı zamanda maddi ve manevi tazminat davası açma süresi olarak kabul edilmektedir. Yani, tazminat davası ceza davasının zamanaşımı süresine tabidir. Yaralama suçunun basit halinde temel zamanaşımı süresi 8 yıl, uzamış zamanaşımı 12 yıldır; yaralama suçunun nitelikli bazı hallerinde temel zamanaşımı 15 yıl, uzamış zamanaşımı süresi 22,5 yıldır.

Yaralama Nedeniyle Tazminat Davası Zamanaşımı Süresi

6098 sayılı Borçlar Kanunu

C. Zamanaşımı

I. Kural

MADDE 72- Tazminat istemi, zarar görenin zararı ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten başlayarak iki yılın ve her hâlde fiilin işlendiği tarihten başlayarak on yılın geçmesiyle zamanaşımına uğrar. Ancak, tazminat ceza kanunlarının daha uzun bir zamanaşımı öngördüğü cezayı gerektiren bir fiilden doğmuşsa, bu zamanaşımı uygulanır.

Yaralama suçunun dava zamanaşımı için bakınız: Dava Zamanaşımı

• Mrb avkut baran bey ben 2014 tarafik kazasi gecirdim bu kazada yaya gecidinde motor bana carpti ve carpan kisi bulunmadi ve bununla ilgili doktora gidiyorum su an bu isimizi yapan birileri var bununla ilgili bir bilgi almak istiyorum norolji bolumunden %20 rapor aldim bu rapor sonucu ne kadar tanzimant alirim

Gereğiniz arz ederim Dilerkerinizle 🙏🙏