Evlenmeden Önce Alınan Evin Kredisinin Bir Kısmının Evlilik İçinde Ödenmesi Halinde Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

• Merhaba, eşim ile evlenmeden önce krediyle ev aldım. Bu evi 55.000 tl ye almıştım, 10.000 tl peşin verdim geri kalanı 45.0000 tl konut kredisi kullandım faizi ile birlikte 72.000 tl'ye mal oldu. Bu paranın 10.000 tl sini ödedikten sonra yani evin kredisi 62.000 tl ye geldiğinde eşimle evlendik dolayısıyla evin değeri şuan 120 .000 tl eşim boşanmada mal paylaşımı dava açarsa evin ne kadarını alır?

• Boşanmada mal paylaşımı, evlilik içerisinde elde edilen malvarlığı değerleri ölçü alınarak yapılır. Evlilikten önce alınan mallar paylaşıma dahil edilmez, ancak sizin gibi evlilikten sonra kredisi ödenen gayrimenkuller için farklı bir hukuki durum sözkonusu. Evlilikten sonra ödenen taşınmaz kredileri edinilmiş malvarlığı değeridir. Bu nedenle öncelikle evlilik içinde ödenen kredinizin gayrimenkulün alındığı tarihteki değerine oranı belirlenmeli, bu oran belirlendikten sonra gayrimenkulün güncel değerine oranlanarak bir değer bulunmalı, bu değerin yarısı katılma alacağı olarak kabul edilmelidir. Boşanmada mal paylaşımı davası bu esaslara göre sonuçlandırılmalıdır.
    Sonuç olarak;

72.000 konut kredisi+10.000 TL= 82.000 TL evin maliyeti---> 10.000 TL peşin+10.000 TL kredi=20.000 TL evlilikten önce ödediğiniz.---> Ödediğiniz 20.000 TL, 82.000 TL'nin %24.3'üne tekabül ediyor, bu durumda %75.7 evlilik içinde ödenen ve edinilmiş mal olarak kabul edilen orandır.
    Gayrimenkulün güncel değeriyle edinilmiş mal değeri: 120.000x%75.7= 90.000 TL. Bu değerin yarısı eşinizin katılma alacağıdır.

Yani boşanmada mal paylaşımı davası sonuçlandığında eşinizin yaklaşık 45.000 TL katılma alacağı olarak kabul edilir. (Not: Bu hesaplama yaklaşık bir metotla yapılmıştır)