HAGB (Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması) Kararı • Merhaba,

  17 yaşımdayken (sene 2012) aile arası bir tartışmaya katıldım ve hakkımda kamu davası açıldı ve dava 2015 senesinde sonuçlandı;
  1)Silahla birden fazla kişi ile birlikte tehdit suçundan TCK'nun 106/2-a-c maddesi uyarınca 7 ay 6 gün (indirimler dahilinde) hapis cezası alarak 3 yıl süreyle HAGB kararı verildi.
  2)Basit ve kasten yaralama suçundan TCK'nun 86/2 maddesi uyarınca 33 gün (indirimler dahilinde) adli para cezası alarak 3 yıl süreyle HAGB kararı verildi.

  Temyiz başvurusunda bulunduk, dosya hala Yargıtay arşivinde sonuçlanmayı bekliyor. Hakkımda verilen yukarıdaki HAGB kararının süresi, Yargıtay kararından sonra mı başlayacak? Şuan soruşturma altında mıyım?
  Dış kaynak polislik başvursunda bulunacağım alım şartında "Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak" maddesi yer almakta. Benim cezam 7 ay 6 gündü ama dava dosyam Yargıtay'da hala sonuçlanmazsa herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım?

  İyi çalışmalar. • @seckn Hükmün açıklanmasının geri bırakılması (hagb) kararı, kesinleşmeden hüküm ifade etmez. Ancak, hagb kararlarına sadece itiraz edilebilir. Temyiz başvurusu yapılamaz. Cezanın ertelenmesi ile hagb kararı farklı kavramlardır. Ceza ertelenmişse temyiz edilebilir. Hakkınızdaki kararın mahiyeti ne olursa olsun, henüz kesinleşmiş bir hüküm olmadığından memuriyete engel haller kapsamında kalan bir husus yoktur.