18 yaş altı hırsızlık suçu • Merhabalar kardeşim hırsızlık suçundan yakın zaman içinde hakim karşısına çıkacak lakin ilk suçu ve karşı taraf şikayeti çekmiyor para cezasına döndürmek ve sicilini temizletmek istiyoruz 18yaşından küçük bu durum ile ilgili ne yapmamız gerekir lütfen yardımcı olurmusunuz
  ? • Hırsızlık suçu, malvarlığına karşı işlenen suçlardandır. Tüm malvarlığı suçlarında olduğu gibi hırsızlık suçlarında da etkin pişmanlık hükümleri uygulanmaktadır. Şikayetçinin zararını karşılamanız halinde hükmedilecek ceza 2/3 oranında indirilir, ayrıca yaş küçüklüğü olduğu için de indirim yapılacaktır. Zararın karşılanması halinde kardeşiniz hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebilir.

  Etkin pişmanlık

  Madde-168

  (1) Hırsızlık, mala zarar verme, güveni kötüye kullanma, dolandırıcılık, hileli iflâs, taksirli iflâs suçları tamamlandıktan sonra ve fakat bu nedenle hakkında kovuşturma başlamadan önce, failin, azmettirenin veya yardım edenin bizzat pişmanlık göstererek mağdurun uğradığı zararı aynen geri verme veya tazmin suretiyle tamamen gidermesi halinde, verilecek cezanın üçte ikisine kadarı indirilir.

  (2) Etkin pişmanlığın kovuşturma başladıktan sonra ve fakat hüküm verilmezden önce gösterilmesi halinde, verilecek cezanın yarısına kadarı indirilir. • Peki olayin uzerinden 9 yil gecse bile ceza verilir mi?Ben 9 yil once bu sucu isledim.O zamanlar 11 veya 12 yaslarindaydim gecen gun karakola cagirdilar ifade icin bende tum gerceklei anlattim.Suanda universite ogrencisiyim.Bu olay benim okulumu etkiler mi ve cezasi ne olur ?simdidn tesekkurler.