Zincirleme Nitelikli Dolandırıcılık Suçu

• Merhaba, 2015 yılında kredi çekip patronuma verdim. Kredi 1 seneye yakın ödendi ve 3 ay ödeme olmadığı için banka yapılandırma yaptı, daha sonrasında banka kredi çekmek için ibraz ettiğimiz maaş bodrosunun sahte oldugunu farketmiş ve şikayetçi olup bizi mahkemeye vermiş. Benimle beraber 4 kişi de aynı şekilde kredi çekmiş ve patronuma vermiş. Maas bodrolarini bankaya kagit olarak vermemiştik, patronumuz maaş bordrosunu düzenleyerek mail yoluyla bankaya teslim etmiş, kendisi itiraf etti. Ayrıca bu 4 kişinin içerisindeki kisilerden birine kefilligim var. Banka kredileri ödenmedi, şu an benim maasimdan ıcra yolu ile kesiliyor. Savcı bize resmi belgede sahtecilikten beraat istedi ve suçu işleyen kişinin mahkumiyetine benimde zincirleme dolandiriciliktan cezalandirilmamı istedi ve mahkeme ertelendi. Hâkim bana ceza olarak nasıl bi ceza verecektir, bu ceza hapis mi yoksa para cezasimi para ise ne kadar olur? Hapis ise ne kadar sure olur. Sicilim temiz cevaplarsanız sevinirim.

• Somut eyleminiz nitelikli dolandırıcılık suçu olarak değerlendirilmiş. Suç tarihinizin 2015 yılı olduğunu söylüyorsunuz. Bu durumda 24.11.2016 yılından önce işlenen nitelikli dolandırıcılık suçları nedeniyle değişiklikten önceki eski kanun hükümleri uygulanacaktır.

Somut vakıanızla ilgili 24.11.2016 tarihinden önce işlenen nitelikli dolandırıcılık suçunun cezası şu şekildedir:

1. Dolandırıcılık suçunun;
      ....
      j) Banka veya diğer kredi kurumlarınca tahsis edilmemesi gereken bir kredinin açılmasını sağlamak maksadıyla,

İşlenmesi halinde, iki yıldan yedi yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur. Ancak, (j) bendinde sayılan hallerde hapis cezasının alt sınırı üç yıldan, adli para cezasının miktarı suçtan elde edilen menfaatin iki katından az olamaz.

Somut vakıanızla ilgili 24.11.2016 tarihinden sonra işlenen nitelikli dolandırıcılık suçunun cezası şu şekildedir:

TCK 158 - Banka veya Kredi Kurumlarından Kredi Tahsisi Amacıyla Dolandırıcılık

1. Dolandırıcılık suçunun;
      ....
      j) Banka veya diğer kredi kurumlarınca tahsis edilmemesi gereken bir kredinin açılmasını sağlamak maksadıyla,

İşlenmesi halinde, üç yıldan on yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur. Ancak, j bendinde sayılan hâllerde hapis cezasının alt sınırı dört yıldan, adli para cezasının miktarı suçtan elde edilen menfaatin iki katından az olamaz.

3-Bu madde ile 157 nci maddede yer alan suçların, üç veya daha fazla kişi tarafından birlikte işlenmesi hâlinde verilecek ceza yarı oranında; suç işlemek için teşkil edilmiş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi hâlinde verilecek ceza bir kat artırılır.

Zincirleme Suç

TCK m.43/1
    Bir suç işleme kararının icrası kapsamında, değişik zamanlarda bir kişiye karşı aynı suçun birden fazla işlenmesi durumunda, bir cezaya hükmedilir. Ancak bu ceza, dörtte birinden dörtte üçüne kadar artırılır.

• Sayin hocam benim sorum su dusunuyorum isin icinden cikamadim ben sirf kendi hattamdan kaynaklanan bazi suclsr isledim ilk suctan 2.6 ay hapis cezadi ve adli para cezadi aldim cezami cektim denetimli serbedtlik o yil 12 aydi adli para cezadini da yatirdim cezaevinden ciktim denetimliligide sorunsuz bitirdim.

Diger suctan ise 2.1 ay ve 2 yil 1 ay ve afli para cezadi aldim bu cezamida yattim adli para cezadinida yatirdim ama malesef denetimin sadece 8 ayini kurallara uygun olarak yaptim geti kalanini yaktim bu cezada denetim 2 sene ye cikmisti denetimi yakma sebebim hakimda 2 ayri dava daha acildi mahkemeleti suruyor tum dosyalardaki sucum evrakta sahtecilik ve dolandiricilik olarak geciyor hala devam eden 2 mahkemeden dolayi 2017 eylul ayindan beri yurt disinda yasiyorum ulkemede donemiyorum bu cikacak Af yasasi benim hala devam etmekte olan dosyalarima yansirmi e devletten takip ediyorum mahkemeleri