Nitelikli Dolandırıcılık Suçunda Cezanın Belirlenmesi

• merhaba baran bey 2 yıl 6 ay hapis ve 1600 gün karşılığı 33000 tl adli para cezası aldım. bankadan kredi çektim kredi tutarı 20.000 idi. maaş yazısını yüksek gösterdim diye ceza verdiler. kredinin sadece 4,5 ayını ödeyebildim. kanunda adli para cezası iki katından az olamaz diyor. Adli para cezaları 5 günden az ve 730 günden fazla olamaz diyen bir kanun daha var. ben yargıtaya dosyayı yolladım. bana nitelikli dolandırıcılıktan ceza vermişler. yargıtay hangi kanunu dikkate alıp hesaplama yapıyor.

• 5 gün - 730 gün arası adli para cezası, kanunun sadece adli para cezasına hükmedilmesini öngördüğü suçlarda hakime takdir hakkı veren bir düzenlemedir. Nitelikli dolandırıcılık suçunda adli para cezası, suçtan elde edilen menfaatin iki katından az olamaz. Banka veya kredi kurumundan kredi açılmasını sağlamak amacıyla dolandırıcılık suçu nedeniyle verilen adli para cezası, mutlak surette en az çekilen kredinin iki katı olarak verilmelidir. Somut durumunuzda mahkeme uygulama hatası yapmış.
    Nitelikli dolandırıcılık suçun ayrıntıları için bakınız: Nitelikli Dolandırıcılık Suçu

• iyi günler baran bey 18 yaşındaki oglum adamın birine krefi kartlarını kullandırmışoda dolandırıcı çıktı oglumun kartlarına başkslarının hesabından yüklümiktarda para yatırıp çekmiş oglumu ifadeye çagırdıklarında adamdan şikayetçı oldu ama adam şu anda oglumu tehtit ediyo niye şikayat ettin diye ne yapmamız gerek adamın polis kayıtlarında hiç araması yokmuş

• Babam 2003 de vefat etti.Ablam ve eniştem cenazenin defnedildiği gün babamın vefatını bankaya bildirmeyip babamın ablama daha önce verdiği vekaletle parasını çekmişler.Bana babanın parası yoktu diye yalan söylediler.Ben olayı araştırdığımda İş bankasından çektikleri anlaşıldı.Banka müdürleri parayı vermekle suçlu olduklarını kabul ettiler.O zaman dava açmadım.Halen bankaya ve kardeşimle enişteme dava açabilirmiyim.Paranın miktarı 15.000 tl. idi.İşledikleri suçun cezası nedir.

• Merhabalar baran bey

Bir konu hakkında fikrinizi almak istiyorum. Samimi arkadaşım bir dönem önce ödemelerde sıkışınca başka bir arkadaş aracılığıyla çocuğunun gitti okulun memurlarından borç almış. Daha sonra parayı geri Ödemiş fakat sonrasında ödediği paranın bir kısmına bu faizdi diyerek hala borçlu olduğunu söylemişler. Arkadaşım şu anda çok madur oldu tehdit edip çocuğuna ve kendisine zarar vereceklerini eşinin yolunu keseceklerini söylüyorlarmış. Arkadaşım önce emniyete şikayet edeyim diye düşündü fakat takip ediyorlar korkudan hiç birşey yapamaz hale geldi. Bu şahıslar bir okulda devletin Memuru nasıl bir işlem uygulamak lazım milli eğitim bakanlığı , bimer , cimer şikayet hatları işe yararmı ve arkadaşımın kimliği gizli tutulurmu . Ayrıca bu şahıslar kuzenleriyle birlikte kendi hesapları üzerinden para aklama gibi olaylarda yapıyorlarmış. Banka hesaplarını incelemeye almış fakat araba alım satımı diye kurtulmuşlar. Benim aklım almıyor bir devlet memurunun 1 senede hesabında 1.000.000 tl nasıl giriş çıkış olabilir. Buna neden müdahale edilemiyor. Sizden ricam arkadaşım zarar görmeden nasıl bir yol izlemeli konusunda bana yardımcı olmanız. İlginize şimdiden teşekkür eder , iyi çalışmalar dilerim.