Adli Para Cezası

• Merhabalar.
    Ben yabancı uyrukluyum. Ayni zamanda bosanma ve aileiçi şiddetten dolayı dosya açıldı. Bosanma mahkemesi daha erken sonuçlandı. 09.05.2018 ve ayni gun diger mahkemenin duruşması da yapildi( one alindi) ve belirlenmiş tarihte gelmemize gerek olmadığı savci tarafından belirtildi. Aile ikameti oturma iznimin bitmesi sebebiyle vatandaşı olduğum ülkeye döndüm. Şimdi ikinci mahkemenin karari (asliye mahkemesi) posta ile yollanmış ve adli para cezasi kesilmiş. Posta Türkiye'deki ikamet adresine yollanmış.henuz bana ulaşmadi.

Bu durumda hangi yolu izlemeliyim? Adli para cezasini yurtdışında ödeme imkanım var mi? 30 gun içinde odeyemezsen ne yapmalıyım? Ceza zamanaşımı ne kadardır? Türkiye' ye girişte hangi sorunları yaşama ihtimali var?

Önceden teşekkürler.

• Adli para cezasını her aşamada ödeme imkanınız var. Ancak, yurtdışında adli para cezasının ödenmesi mümkün değildir. Adli para cezası ödenmez ise kamuya yararlı işte çalışma tedbirine o da yerine getirilmezse ise hapis cezasına çevrilir. Hapis cezasına çevrilse bile yakalandığınızda adli para cezasını ödeyerek hapis cezasından kurtulabilirsiniz. Ceza zamanaşımı 10 yıldır.

• @avukat-baran-doğan
    Bilgi için çok teşekkür ederim.

• Merhabalar Baran Bey.
    Ben alkollu arac kullanirken kaza yaptim ve kamu davasi sonucunda 4 ay hapis verilip buda 2000 tl para cezasina cevrildi ve 4 taksite bolundu . Ama ben son odeme tarihini yanlis hatirliyor olmamkn sebebiyle an itibariyle 5 gun geciktirmis bulunmaktayim..
    Su durumda ne yapmam gerekiyor bilgi verebilirseniz cok memnun olurum.
    Sizce gidip hemen teslim mi olmam gerekiyor?
    Veya an itibariyle cezanin butun meblasini goturup yatirsam hapis cezasindan kurtulabilirmiyim?
    Teslim olursam simdi kamuya yararli isde calisdirirlarmi yoksa direk hapse atarlarmi?
    Simdiden zaman ayirdiginiz icin tesekkur eder iyi calismalar dilerim..