Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması (HAGB) İtiraz

• Merhaba sayın avukatlar,
    1- 3 sanıklı dosyada, TCK 10/2-a, 43/2, 29 ve 53 maddeleri gereğince cezalandırılmam istenilmiş ise de, TCK. 25/1 ve CMK 223 maddesi gereğince tarafıma ceza verilmesine yer olmadığına,
    2-TCK 86/1 ve 86/2 maddeleri gereğince de cezalandırıldım ve hakkımda Hükmün Açıklanmasının Ertelenmesi ve 5 yıl denetimli serbestlik verildi.
    3- Diğer iki sanık ise 2 yıldan fazla ceza ile cezalandırıldılar.

Karara ben ve Cumhuriyet Savcısı itiraz etmedik ancak diğer iki sanık itiraz etti. Bunun üzerine dosya yargıtaya gitti. Cumhuriyet Savcısı ve ben karara itiraz etmediğimden dolayı mahkeme kararı kesinleşir mi? Ya da diğer sanıklar hakkında yargıtay kararı çıkıncaya kadar ben de mi kararın kesinleşmesini bekleyeceğim. Yerel mahkeme kalemindeki görevliler kararın yargıtaydan gelmesine kadar kararın kesinleşmeyeceğini söylüyorlar. Hukuki ayrıntılarını anlatırsanız sevinirim.

• Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı, itiraza tabi bir karardır. Hükmün hagb kararına ilişkin bölümü itiraz aşamasından sonra kesinleşir.

Ceza verilmesine yer olmadığına ilişkin karar istinaf veya suçun tarihine göre o dönemde temyize tabidir. Temyiz sonuçlanmadan hükmün bu kısmı ve diğer cezalara dair kısmı kesinleşmez.

Ayrıntılar için bakınız: Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması

• Efendim ben uyuşturucudan 4 kere yakalandim icicilikten hepsi 0.2 gram falandi 4un de denetimlerim yandı ve bidaha mahkemeye çıktım ve beraat aldım hepsinden en son bidaha yakalandim efendim askerden gelmiştim sorunlarım vardı ailevi kamu dava açmış 2 gün sonra mahkemem var nolur efendim sizce

• Somut bir davanın neticesini ceza davası dosyasındaki delillere göre değerlendirmek gerekir. Ancak, genel olarak şu söylenebilir; adli sicil kaydınız olmadığından cezaya hükmedilse dahi hakkınızda hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesi şeklinde kişiselleştirme kurumları uygulanabilir.

• Hakkımda hagb verildi bu karara itiraz etmedim. Kanun yararına bozma yoluna başvurabilirmiyiz basvurabilirsem yargıtay işin esasına girer mi ? Birde hagb kararına itiraz etseydim ve denetim sürecini sorunsuz geçirseydim dava düşmesi hüküm olduğu için dava düştükten için sonra Temyiz yada istinaf a başvurabilirmiydim?