Ertelenen Ceza, Memnu Hakların İadesi ve Memuriyet

• Merhaba Baran bey
    11 Eylul 2013 yılında kasten adam yaralamadan 15 ay hapis cezası aldım ve cezam ertelendi. Hakim 2 yıllık denetim süresi verdi. 22 kasım 2015 tarihinde cezam Yargıtay tarafından onaylandı. Memnu hakların iadesi almam icin sürem ne zaman doluyor. En erken hangi tarihte memur olabilirim ?
    Teşekkürler.

• Cezanın infazından sonra geçmesi gereken 3 yıllık süre 22 Şubat 2019 tarihinde tamamlanıyor. Bu tarihten sonra memnu hakların iadesi için başvurabilirsiniz. Ancak, cezanın ertelenmesi kurumu bir infaz şekli olduğundan memnu hakların iadesi kararı doğrudan memuriyete alınmanızı sağlamaz. Aşağıda örnek bir danıştay kararı var:

Memnu hakların iadesi kararı dahi bulunsa, 5237 Sayılı Kanun’un 53/2. ve 657 Sayılı Kanun’un 48/A-5 maddelerinde yer alan hukuki düzenlemeler birlikte değerlendirildiğinde, kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına alan ya da affa uğramış olsa bile bu maddede sayılan suçlardan mahkum olanların artık hiç bir şekilde memuriyete atanması mümkün değildir (D12- K.2015/3529).

• Baran bey bu söylediğiniz yeniden memur olarak atanmak için mi yoksa kpss yıl kazanıp ilk defa memuriyete başlayacaklar için mi geçerli ?
    Çok teşekkür ederim.

• Baran bey üniversiteden yeni mezun oldum üstelik kpss de derece yaptım bu karara göre ölene kadar memur olamaz mıyım? Daha önce memur olarak görev yapmadim. Doğrudan memuriyete atamadan kastettiginiz daha önce memur iken atılip memnu hakların iadesi kararı alıp dönüş yapmak istemek mi yoksa ilk defa memuriyete atanmak mi ?
    Tesekkurler

• Baran bey açıktan atama veya merkezi atama ile de olsa kpss sonucuma göre ilk defa memuriyete atamam yapılmaz mı? Üstelik bana ceza veren hakim feto üyeliğinden ihraç edildi meslekten.

• @avukat-baran-doğan
    Baran bey 22 Şubat 2019 mu 22 Kasım 2019 mu?

Teşekkürler.